Frigo BlockYönetim Kurulu ÜyesiLevent AYDIN

Özellikle yurtdışında daha önce faaliyette bulunmadığımız ülkelerde yeni pazarlara ulaştığımızı görüyorum”

2019 yılında tüm dahili ve harici olumsuz koşullara rağmen hem yurtiçi pazarda hem de yurtdışı pazarda hacmimizi arttırdık. Bu sonucu firmamız için önemli bir başarı olarak nitelendiriyorum.  Özellikle yurtdışında daha önce faaliyette bulunmadığımız ülkelerde yeni pazarlara ulaştığımızı görüyorum.

2019 yılındaki firmamız için en önemli gelişmeyi, CO2 soğutucu akışkanlı 2 yurt dışı projemiz olarak nitelendiriyorum. Bu projelerden biri Fransa’da, diğeri de Cezayir’de gerçekleşti. Özellikle Fransa gibi zor bir pazarda ve anahtar teslimi CO2 projesi gerçekleştirebilmiş olmak firmamızın teknolojik olarak bir üst lige atladığının göstergesidir. Projenin Fransa’nın global firmalarından olan Carrefour firması için gerçekleştirilmiş olması da bizim için büyük bir referans oluşturmaktadır.  Bir diğer gelişmemiz de araç soğutucusu konusundaki yatırımımızdır. Alt yapı çalışmalarımız tamamlanmış, örnek ürünlerimiz araçlara monte edilmiş ve test amacı ile yol kat etmeye başlamışlardır. Diğer taraftan da sertifikasyon çalışmaları ilerlemektedir. 2020 Yılında ürünlerimiz pazarda mevcut olacaktır.

2020 Yılında yurt içindeki Pazar payımızı korumayı, ancak yurt dışında çok önemli yeni pazarlar elde etmeyi planlamaktayız. Yurtdışında Afrika, Avustralya ve Amerika önemli pazarlarımız olacaktır.  Diğer taraftan CO2 konusundaki Ar-Ge ve uygulama tecrübelerimizin bize özellikle Avrupa’da yeni pazarlar açacağına eminim.

Uzak pazarlar olarak bakıldığında Avustralya ve Amerika’daki sektör fuarlarını söyleyebilirim. Orta mesafedeki pazarlarda Nijerya, Fas, Cezayir ve Özbekistan’da olacağız. Kısa mesafe olarak da Almanya’daki 3 fuar yanında, Irak, Azerbaycan, Türkmenistan, Gürcistan gibi ülkeleri sayabiliriz. Bu fuarların bir bölümü iklimlendirme fuarlarıdır. Bazıları ise gıda, süpermarket ve gıda teknolojisi fuarlarıdır.

Önceki İçerik“Yeni sorumlulukları yüklendiğimiz yeni bir tarihsel eşikteyiz”
Sonraki İçerik“Form Şirketler Grubu olarak geleceğin Ar-Ge’de olduğunu düşünüyoruz”