Friterm İş Geliştirme Müdürü Hayati CAN

“Yeni sorumlulukları yüklendiğimiz yeni bir tarihsel eşikteyiz”

2019 yılı Friterm için birçok yeniliğin yaşandığı bir yıl oldu. Öncelikle 40 yıl önce İstanbul yerelinde başlayan çalışma, dünya üzerinde evrensel bir yere ulaştı. Bu tabi ki bir varış noktası değil. Tersine yeni sorumlulukları yüklendiğimiz yeni bir tarihsel eşikteyiz. Üretim altyapımızla dünyanın yeni bölgelerine yelken açtığımız bir dönemin içindeyiz. Artık yeni amaçlarımız var. Dünyanın borulu kanatlı eşanjörleri konusunda teknoloji lideri olmayı hedefliyoruz.

2019 yılında almış olduğumuz Asme ve Atex sertifikaları ile bir basamak daha ileriye gittik. Şimdi sırada tüm ürünlerimizi Eurovent Sertifikalı hale getirmek var. Hava Soğutmalı Freon Kondenserleri sona yaklaştı. Artık belgemizi bekliyoruz. Freonlu Oda Soğutucuları ise test aşamasındadır. Bunu da 2020 yılı içinde tamamlamayı umuyoruz. Sahip olduğumuz test laboratuarı kapasite yönünden genişletildi. Artık 15 kW olan test sınırımızı 50 kW sınırlarına taşıdır. Şimdi ince işçilik dönemimiz başlıyor. Bu arada üretim tesisimizin ana gövdesi Dilovası tesisine taşındı. Breeam sertifikalı bu tesisimizde daha güvenli ve daha ekonomik üretim yapabiliyoruz. İklimlendirme Sektörünün 5 alanına yönelik ürettiğimiz ürünlerde (Endüstriyel Soğutma, Klima, Enerji, Soğutuculu Teşhir Reyonu ve Proses İklimlendirme) yazılım geliştirme çabalarımız sonuçlarını veriyor. Artık daha güvenli ve hızlı bir şekilde Friterm ürünlerini seçebilir veya tasarlayabilirsiniz.

2020 yılı yazlım çalışmalarımızın dünya üzerinde genişlediği bir yıl olacak. Bu çalışmaların sonucunda yurt dışı satışlarımız %60 sevilerine ulaştı. Artık yelkenlere biraz daha rüzgâr verip, okyanuslar ötesine hedefler koymanın zamanı geldi. Tüm bilgilerimizi paylaştığımız eğitim çalışmalarımız enerji etkin ürünler üzerinde yoğunlaştı. 2019 yılında özellikle Isı Geri Kazanım eğitimlerimiz tüm klima sektörünü heyecanlandırdı. İlk eğitimde aşırı talep oluşunca ikincisini de düzenledik. Klimalarımız artık enerji etkin ürünlere dönüşecek. Radyatörlerde mevsimsel sıcaklık değişimlerine adaptasyon ve enerji verimliliği çalışmaları, ilk dijital Kuru Soğutucu çalışmamızı sonuçlandırdı. Artık akıllı radyatörlere doğru ilerliyoruz. Bir sonraki hedefimiz ürünlerimizin iç haberleşmelerini mümkün kılan çalışmalar olacaktır. Sevgi ile ürettiğimiz ve güvenle büyüdüğümüz bir 40 yılı geride bırakmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu 40 yıllık süre boyunca bizi yerelden evrensele taşıyan tüm çözüm ortaklarımıza şükranlarımızı sunar, 2020 yılında da yeni projelerde yeni heyecanları birlikte yaşama umuduyla saygılarımızı sunarız.

SODEX, ICCCI, PlastEurasia, Climate World Moscow, MCE, Chillventa, GoolgoodExb, Kenya Tanıtım Günleri, AcrexIndia, Pakistan Hvac, Hvac-R Egypt Expo, Excel London, Cold Chain Poland, Arbs 2020, Algeria Tanıtım Günleri 2020’de katılacağımız fuarlar arasında yer alıyor.

Önceki İçerik“Sektördeki diğer firmalardan beklentilerimiz; ulusal ve uluslararası standartlara uygun ürün üretmeleri ve ürünlerinin kullanım amacını müşterilerine doğru sunmalarıdır”
Sonraki İçerik“Özellikle yurtdışında daha önce faaliyette bulunmadığımız ülkelerde yeni pazarlara ulaştığımızı görüyorum”