Form Şirketler Grubu Yürütme Kurulu Başkanı Tunç KORUN

Form Şirketler Grubu olarak geleceğin Ar-Ge’de olduğunu düşünüyoruz”

İklimlendirme sektörünün 2019’da durgun bir yıl geçirmesine rağmen Form Şirketler Grubu olarak firmamıza ve sektöre büyük katkıları olacağına inandığımız birçok yeni ortaklığa ve Ar-Ge çalışmasına imza attık. İlk olarak 2011’den beri VRF sistemler alanında işbirliğimizi başarılı bir şekilde devam ettirdiğimiz Japon teknoloji devi Mitsubishi Heavy Industries ile ortaklık anlaşması imzaladık. Bu çerçevede tüm MHI klima ürün grubunun satış ve satış sonrası hizmetleri Form MHI firmamız tarafından gerçekleştirilecek. Ardından yine 36 sene gibi uzun bir süredir çalıştığımız Lennox ile yeni bir anlaşma imzalayarak iş ortaklığımızın kapsamını genişlettik. Bu anlaşma ile orijinal Lennox markalı ürünlerin ülkemizde, kendi fabrikamızda üretimine başladık. Lisans anlaşmasının bizim için diğer bir önemli tarafı ise Lennox tarafından uluslararası pazarlarda paket klima için verilen ilk ve tek üretim lisans anlaşması olması. 2019 yılındaki üçüncü ortaklığımız ise Cvsair ile Form Endüstri Ürünleri arasında gerçekleşti. Bu anlaşmayla Form Endüstri Ürünleri Cvsair’ın kanal fanları, çatı fanları ve hücreli fanlar gibi havalandırma amaçlı ürünlerinin tüm Türkiye’deki tek yetkili satıcısı oldu. Bütün bu yeni ortaklıklarımızın yanında imalat tarafımızı da hızla geliştiriyoruz. AR-GE faaliyetlerini gerçekleştirdiğimiz ve İzmir Pancar O.S.B’ndeki tesislerimizde üretimini yaptığımız yerli su kaynaklı ısı pompalarımızı da kısa bir süre önce satışa çıkardık.

Form Şirketler Grubu olarak geleceğin Ar-Ge’de olduğunu düşünüyoruz. Bu sebeple her yıl grup cirosunun yüzde 1,5’luk kısmını Ar-Ge’ye ayırıyoruz. Bu yatırımlarımızın sonucu olarak 2019 senesine kadar Sunvia gün ışığı aydınlatma sistemlerini, Fes evaporatif soğutucuları ve Türkiye’nin ilk ve tek CE belgeli yerli üretim duman tahliye kapağı olan Troke’u ve fancoillerin üretimini başlatmıştık. 2019 senesinde de Ar-Ge’ye verdiğimiz değer ve önemle birlikte su kaynaklı ısı pompasının üretimine ve satışına başladık. Form markasıyla pazarda yerini alan yeni ısı pompaları yalnız yüksek performans ve enerji verimliliği sağlamakla kalmıyor aynı zamanda kullanım ve montaj açısından da kullanıcılarına pek çok kolaylık sunuyor. Geride bırakmaya hazırlandığımız bu yılda; Ar-Ge çalışmalarımız ile ürün gamımıza eklediğimiz ürünlerin yanı sıra yeni anlaşmalarımız sayesinde de birçok ürünün üretim veya satış temsilciliklerini edindik.

Bahsettiğimiz üzere 2019 yılı, 55 yıldır süre gelen önemli yatırım ve ortaklıklarımızı daha da geliştirdiğimiz bir sene oldu. Özellikle Lennox ile gerçekleştirdiğimiz lisanslı üretim anlaşması kapsamında 2019 yılında 80 kW üstü kapasitelerde paket klima cihazlarının üretimini yaptık. 2020 senesinde bu üretime, 80 kW altı kapasiteli paket klima cihazlarını da ekleyerek üretim seviyemizi arttırmayı planlıyoruz. Bunun yanı sıra Japon teknoloji markası Mitsubishi Heavy Industries markası ortaklığımız çerçevesinde 2019 sonuna kadar 40 bayilik vermeyi planlıyorduk. Şu anda bayi sayımız 42 ve sayı artmaya devam ediyor. Hedefimiz 3 yılda bu sayıyı 100’ün üzerine çıkartmak ve üst segment split klima pazarında lider olmak.

Sektör bazında baktığımızda ise Türkiye’de VRF ve Merkezi Sistemler pazarlarının 2019’da çift haneli daraldığını düşünüyoruz. Split klimada ise bu daralma %30’ları bulacak gibi duruyor. Konfor klima sektörü anlamında, 2020 yılında da turizm başta olmak üzere bazı sektörlerde olumlu hareketler beklemekle beraber, bütün olarak pazarın sabit kalacağını ve önemli bir büyüme oluşmayacağını öngörüyoruz. Dolayısıyla iş sayısının sınırlı olmasından kaynaklanan yoğun rekabetin, aynı şekilde devam etmesini bekliyoruz. Form Şirketler Grubu olarak ise firmamızın sektördeki 55’inci yılına denk gelen 2020’de hedeflerimizi ve pazardaki konumumuzu korumaya özen göstereceğiz. Bu kapsamda en büyük önceliğimiz; hem yerli imalatlarımız hem de yabancı ortaklarımızla birlikte, değişen konjonktür ve gelişen teknolojiler doğrultusunda müşterilerimizin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılama konusunda lider konumda olmak.

2020 yılında Nisan ayında İstanbul’da gerçekleştirilecek Yapı Fuarı’na katılım sağlayacağız. Bu yıl önceki yıllardan farklı olarak fuarda MHI ürünlerini de sergilemeyi planlıyoruz. Buna ek olarak başta Irak ve Romanya olmak üzere ihraç pazarlarına yönelik fuar katılımlarımız olacak.

Önceki İçerik“Özellikle yurtdışında daha önce faaliyette bulunmadığımız ülkelerde yeni pazarlara ulaştığımızı görüyorum”
Sonraki İçerik“2019 yılı aynı zamanda yeni ihracat pazarlarına odaklandığımız bir yıl oldu”