İmbat İklimlendirme ve Soğutma Sistemleri Genel Müdürü Nuriye GÜMRÜKCÜLER

2019 yılı aynı zamanda yeni ihracat pazarlarına odaklandığımız bir yıl oldu”

2019 yılı yatırımlarımızın sonuçlarını aldığımız ve stratejik hedeflerimize ulaştığımız bir yıl oldu. İç pazar hedeflerimizi risk almadan ve daralan pazardan en iyi sonucu alacak şekilde belirlemiştik ve bu doğrultuda izlediğimiz strateji ile hedeflerimizi yakaladık. Bu süre içerisinde, hem ürün tasarımlarımızın hem de İmbat olarak sunduğumuz hizmet ve güvenin bize önemli bir artısı oldu. Ürün gamımızda yer alan çatı tipi klima modellerimizin 350 kW’a kadar, hassas klimalarımızın ise 220 kW’a kadar geniş kapasite aralığında ve birçok opsiyonu sağlayan tasarımlara sahip olmasının, bunun yanı sıra su soğutma gruplarımızın Eurovent sertifikasına sahip olması ve hizmet kalitemizin yüksek olması da daralan ve rekabetin arttığı pazarda avantajlarımız oldu.

2019 yılında da, iç pazarda çok sayıda prestijli projede İmbat tercih edildi. Rönesans Grup-Hilltown AVM İzmir’de çatı tipi klimalarımız, TEITurboşaft-Eskişehir’de çatı tipi klimalarımız, MSB-F35 Operasyon Merkezi Ankara’da hassas klimalarımız, Türk Akımı Kıyıköy‘de pano odası klimalarımız, Merkez Bankası Ankara’da hassas klimalarımız, YDA Centerve YDA Söğütözü Ankara’da su soğutmalı çatı tipi klimalarımız, Atatürk Olimpiyat Stadı İstanbul’da hassas klimalarımız, TYH Tekstil Akhisar’da çatı tipi klimalarımız, NATO‘da soğutma grubumuz, Akten Kimya İstanbul’da soğutma grubu ve çatı tipi klimalarımız, Gülsan Gaziantep’te hassas klima ve santrallerimiz, Valeo Otomotiv’de çatı tipi klimalarımız, LM Wind Power İzmir‘de hassas klimalarımız ve bunun gibi birçok projede İmbat ürünleri yer aldı.

2019 yılı aynı zamanda yeni ihracat pazarlarına odaklandığımız bir yıl oldu. Mevcut düzenli distribütör ve partnerlerimize Katar, Sırbistan, Rusya, İsrail, İran, Almanya, Avusturya pazarlarını da ekleyerek düzenli satış ve satış sonrası hizmetlerimizi bu pazarlarda da başlattık. İhracat hedeflerimiz ve planlarımızla, İmbat markasını dünyada daha geniş noktalara ulaştırmaya başladık. 2019 yılını kapatırken ihracat ciromuzu, toplam ciromuzun %40’ınayaklaştırmış bulunuyoruz. Önceki yıllarda olduğu gibi 2019’da da, sektörümüzün en önemli fuar ve kongrelerinde, TESKON İzmir, ISH Frankfurt ve ISK SODEX İstanbul’da yer alarak ürünlerimizi ve yeniliklerimizi sergiledik. Her üç etkinlikte de firmamıza ve ürünlerimize gösterilen yoğun ilgi bizi memnun etti. İmbat adına 2019 yılını,%100 yerli tasarım ürünlerimizle bir Türk markası olarak markamıza duyulan güvenin hem iç pazarda hem de dış pazarda gittikçe artmakta olmasının gururunu yaşadığımız bir yıl olarak hatırlayacağız.

2019yılında resmi anlamda Ar-Ge Merkezi olarak bakanlıktan onay aldık. İYTE Teknopark’ta, İmbat Teknoloji Transfer Merkezi olarak sürdürdüğümüz ar-ge çalışmalarımızı şimdi, İzmir’de Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu olan fabrikamız içerisindeki Ar-Ge Merkezimizde, daha güçlü bir ekip ile sürdürmekteyiz. Firmamız kurulduğundan beri ür-ge ve ar-ge çalışmalarını önemsemiş, her koşulda düzenli olarak ar-geye yatırım yaparak, gelişim ve tasarım kültürünü sürdürülebilir kılmıştır. Bu doğrultuda birçok projemiz de TEYDEB ve KOSGEB tarafından desteklenmiş ve İmbat bu projeler ile birçok ilke imza atmıştır. Ar-Ge Merkezimizde aynı anda yürütülen projelerimizden dört tanesi, TEYDEB ve KOSGEB tarafından desteklenen projelerdir. Çatı tipi klimalarımızda Eurovent tarafından gerçekleştirilen son üç testin tamamından, tüm kriterlerde tam sonuç alınmış olması ve ürünlerimizin %100 hatasız olarak testleri tamamlamış olması da ar-ge ve mühendislik altyapımızın sürdürülebilir gücünü göstermektedir. Bu yıl içinde, hassas klima cihazlarımızın kullanıldığı lisanslı laboratuar müşterimizin  gururla paylaştığı bir bilgilendirmede bizim için yılın güzel haberlerinden oldu:

“CSITC (Commercial Standardization of InstrumentTesting of Cotton) tarafından düzenlenen laboratuvarları karşılaştırma çalışmasına (RoundTrials) dört cihazı ile katılan ve tüm etaplarında önemli başarılar elde eden İZLADAŞ; Amerika ve Almanya’nın da içinde olduğu 31 ülkeden 70 laboratuvar ve 118 hassas kontrollü klima cihazın katıldığı karşılaştırma testlerinde 2018 yılında elde ettiği dünya birinciliğini, 2019/2. etabında da korudu. İZLADAŞ Urfa Şubesi iki ayrı cihazıyla dünyada 1 ve 2. sırada, İzmir’de faaliyet gösteren İZLADAŞ pamuk lif analiz laboratuvarı elde ettiği skorla 3. sırada, Selçuk Laboratuvarı ise 4. sırada yer aldı.”İlk dörde giren laboratuvarların tamamında İmbat marka hassas klimalarımızın kullanılmış olması, Ar-Ge ve mühendislik gücümüzün göstergesidir. İmbat’ın yenilikleri 2019 yılında da devam etti, yeni ürünlerimizi pazara sunduk.  Avrupa pazarı için tasarlanan taşınabilir çatı tipi klima, taşınabilir soğutma grubu ve taşınabilir klima santrallerimiz, Avusturya ve Almanya pazarlarında partnerlerimiz tarafından satışa başladı. Daha farklı pazarlar için de çalışmalarımız sürüyor. Katar pazarında binaların kullanım suyunu soğutmak üzere tasarladığımız soğutma grubumuz, üç farklı kapasitede, distribütörümüz tarafından satışa sunuldu. Uçak yolcu biniş köprüleri için tasarladığımız çatı tipi klima cihazlarımız ise Afrika’dan Rusya’ya birçok havalimanında kullanılmaya başlandı.

2020 yılının iç pazarda iyileşmenin yaşanacağı bir yıl olacağını öngörüyoruz, yeni hedeflerimizi bu doğrultuda ve mevcut durumdan en iyi sonucu alacak şekilde belirledik. Dış pazar çalışmalarımızı da yine arttırarak sürdürmeye devam edeceğiz. 2020 yılında ihracatımızı %50’nin üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. 2020 iç ve dış pazarda birçok yeni prestijli projede ürünlerimizin yer alacağı, Ar-Ge Merkezimizde yürütülmekte olan projelerimizin sonuçları ile ürünlerimize yenilikler katacağımız ve katma değeri yüksek yeni ürünler ile gündemde olacağımız bir yıl olacak. Özetle 2020’de, 30. yılımız olan 2021’e daha da güçlü bir İmbat’ı hazır etmek için çalışacağız.

2020’de sektörümüzün önemli fuarlarından olan MCE 2020 – Milano fuarında dördüncü kez yer alacağız. Bu fuarda da yeni ürünlerimizi sunarken sektörümüz ile buluşacağız. Bunun dışında distribütör ve partnerlerimizin katılacağı birçok ülkenin lokal fuarlarında da ürünlerimiz sergilenecek.

Önceki İçerik“Form Şirketler Grubu olarak geleceğin Ar-Ge’de olduğunu düşünüyoruz”
Sonraki İçerikEn yüksek konfor şartları için Meva Şehir’in tercihi Wavin oldu