Bosch Termoteknik, geleceği şekillendirmeye devam ediyor

 

Giderek daha önemli hale gelen hidrojen gibi yeşil gazların kullanımını artıracak çözümler geliştirmeye devam ettiklerini belirten Bosch Termoteknik Satış Genel Müdürü Kıvanç Arman, “Çok ekonomik şekilde ısıtma, soğutma ve sıcak su sağlayabilen ısı pompaları için 2020’lerin ortasına kadar 300 milyon avroluk yatırım yapmayı planlıyoruz” dedi.

 

İklimlendirme pazarının en önemli oyuncularından biri olan Bosch Termoteknik’in son 1 yılda ürün gamında meydana gelen değişiklikleri ve yenilikleri bizimle paylaşır mısınız?

 

Ürün gamımızı, tüketici ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak ve mevcut şartlara cevap verecek şekilde geliştirmeye devam ediyoruz. Yeni nesil yoğuşmalı duvar tipi kombimiz Condens 2200i W modelinin 24 Kw kapasiteli modelini ve Buderus tarafında yüksek verim, üstün performans ve tasarımıyla ‘kompakt ısı merkezi’ diye tanımlanan yeni duvar tipi yoğuşmalı kazanımız Logamax plus GB272’yi kullanıcılarla buluşturduk. Bu ürünlerimiz, üstün teknolojileriyle enerji verimliliğinde A sınıfında yer alıyorlar. Aynı zamanda modülasyonlu oda kumandası kullanıldığında A+ sınıfı enerji verimliliğine ulaşmak mümkün oluyor. Bu cihazlarımızın diğer teknik özellikleriyle birlikte şu an pazarımızdaki en üst seviye cihazlar olduğunu söyleyebilirim.

Yine müşterilerimizin ihtiyaçlarını ve değişen koşulların gerekliliklerini odak noktamıza alarak, ürün gamımıza elektrikli konvektör ve radyatör ürünlerimizi ekledik.

 

Endüstriyel kazan sistemleri için de akıllı kontrol sistemleri geliştiriyoruz. Entegre akıllı izleme ve optimizasyon aracı olan MEC Optimize “Dijital Verimlilik Asistanı”nı zamanının çok ilerisinde bir teknolojiyle endüstriyel müşterilerimize sunduk. Kazan sistemi ve bileşenlerinden tüm verileri toplayarak en doğru şekilde analiz gerçekleştiren Dijital Verimlilik Asistanı, aynı zamanda enerji tüketiminde meydana gelen artışları belirleyerek buna göre kazanların işletim modunu da değerlendiriyor.

 

Konut, ticari, bireysel ve endüstri kullanımlarına uygun geniş bir ürün portföyümüze son olarak, bireysel ısınma alanında sunduğumuz hava temizleme cihazlarımızı ekledik. İki farklı boyda olan Bosch Air 4000 ve Air 6000 ile kullanıcıların bu alandaki ihtiyaçlarını karşıladığımızı düşünüyoruz. Bulunduğu ortamın hava kalitesini anında otomatik olarak algılayarak havayı ön filtre, aktif karbon filtre, HEPA13 filtre ve Air 6000 modelinde bulunan anti bakteriyel filtreden geçiren Bosch hava temizleyiciler, günün her anı bulunduğu ortamdaki iç hava kalitesini artırıyor.

 

Giderek daha önemli hale gelen iklimlendirme konusunun yanı sıra hidrojen gibi yeşil gazların kullanımını artıracak çözümler geliştirmeye devam ediyoruz. Çok ekonomik şekilde ısıtma, soğutma ve sıcak su sağlayabilen ısı pompaları için 2020’lerin ortasına kadar 300 milyon avroluk yatırım yapmayı planlıyoruz. ‘Termoteknolojinin Geleceğiyiz’ diye iddialı bir misyonumuz var. Bu misyonu, sürdürülebilir ve verimli enerji teknolojileri sunarak destekliyoruz.

Son dönemde enerjiyle ilgili sıkıntılar nedeniyle tasarruf konusu epey öne çıkıyor. Sizin ürünlerinizin bu konuda sağladığı fayda nedir?

 

Enerji verimliliği ve konfor, bir madalyonun iki yüzü gibi. Tüketici artık bu iki konuya yatırım yaptığının bilincinde. Biz de en az seviyede enerji kullanarak iklimlendirme yapabilen, kullanıcılarımıza daha düşük faturalarla tasarruf sağlayan ürünler geliştiriyoruz. Aynı zamanda tüketicilerimizi akıllı ve çevre dostu bir şekilde iklimlendirme konforunu deneyimlemeleri için bilinçlendiriyor ve yönlendiriyoruz.

 

Son reklam kampanyamızda da ‘Tasarruf sever, Bosch’u seçer’ diyerek hem bu önemli noktaya dikkat çekmek hem de kullanıcılarımızın bütçesini düşündüğümüzü bir kez daha göstermek istedik. Yeni reklam kampanyamızda Bosch Termoteknoloji iklimlendirme ürünleriyle evlerde yaşanan keyif ve konfor başrolde…

 

Satış ve pazarlama anlamında 2022 yılında nasıl bir rota izliyorsunuz? 2023 yılında bu anlamda izleyeceğiz yol haritası nasıl olacak?

 

Bizim için “Her zaman her yerde önce müşteri gelir.” Bu vizyonla müşteri yolculuğunun her noktasında sunduğumuz ürün ve hizmetlerde hep kullanıcılarımızın ihtiyaçlarına öncelik veriyoruz. Sadece üretimde değil pazarlama alanında da çevik bir yaklaşım benimsiyoruz. Pazardaki ve kullanıcılardaki değişikliğe hızlıca yanıt verebilmenin rekabette avantaj yarattığına inanıyoruz.

 

Sosyal medya bizim için son kullanıcı ile etkileşime geçtiğimiz en önemli mecra. Dijital kanallar ve sosyal medya üzerinde yürüttüğümüz reklam çalışmalarımızı ve bu kanallardaki stratejimizi, elde ettiğimiz verileri daha da anlamlandırarak geliştiriyoruz. Dijitaldeki varlığımızı güçlendirdiğimiz çalışmalarımızla 2022 yılı ödüllerle geçen bir yıl oldu. Dijitaldeki en başarılı firmaları ödüllendiren Brandverse Awards’ta, ‘Veri Analitiği’ ve ‘Markalı Oyun Deneyimi’ kategorilerinde iki ödüle layık görüldük. Türkiye’nin pazarlama ekiplerinin başarısını ölçümleyen ilk ödül organizasyonu olan The Hammers Awards’ta ise, Bosch Termoteknik Pazarlama takımımız, ‘Yapı ve İnşaat’ sektöründe Bronz ödüle layık görüldü.

 

Bu yıl, reklam kampanyamızı hayata geçirdiğimiz yoğun bir kampanya dönemini de başlattık. Yeni reklam kampanyamızda “Tasarruf sever Bosch’u seçer” diyerek sağladığımız konfor ve tasarrufa vurgu yaptık. Son dönemde herkesin konfor kadar tasarruf peşinde olduğunu görmemizle, “ister soğuk sever ister sıcak sever olalım; hepimiz artık birer tasarruf severiz” dedik. Bir yandan bu vurguyu yaparken diğer yandan da geniş iklimlendirme ürün yelpazemizi ekranlara taşıdık. 2023 yılında da “Tasarruf sever Bosch’u seçer” diyeceğimiz çalışmalarımız devam edecek.

Artık ürünün kalitesi kadar satış sonrası servis hizmeti ve yaygın teknik servis ağı da önemli. Sizin bu alandaki yapılanmanızda süreç nasıl ilerliyor? Ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

 

Dünyanın en iyi cihazını üretseniz de tüketiciye uzman bir servis ağıyla hizmet veremezseniz; bunun hiçbir anlamı kalmaz. Bu anlamda, müşterilerimize servis ağını oturtmuş bir firmadan hizmet almanın ayrıcalığını yaşattığımızı söyleyebilirim.

 

Tüm Türkiye’yi kapsayan bayi ve satış sonrası servis ağımız, sektörde ayrıştığımız en önemli yönlerimizden biri. Türkiye geneline yayılmış 235 bayimiz ve sadece illerde değil, bazı ilçelerde de servis merkezlerimiz veya mobil servis çalışanlarımız bulunuyor. Anadolu’nun neresine giderseniz gidin; bir Bosch servisi mutlaka görürsünüz. Her zaman kişiye özel hizmet ve müşterilerimize her kanaldan hızlı iletişim sunan, müşterisini merkeze koyan bir firmayız. Bizim için her şeyden önce müşteri gelir. Bunun için müşteri deneyimi sürecindeki her noktada onlara kaliteli ve hızlı hizmet sunmak için çalışıyoruz.

 

Çağrı merkezlerinin müşteri memnuniyetine olan etkisini nasıl yorumluyorsunuz? Sizin çağrı merkezinizin bu doğrultudaki eylemleri neler?

 

Müşterilerimize her kanaldan hızlı iletişim sunan, müşterisini merkeze koyan bir firmayız. Başta çağrı merkezimiz desteğiyle, tüm iletişim kanallarımızdan müşterilerimizin ihtiyacı olan soruların yanıtlarını sağlıyoruz. 2022 yılında müşterilerimizi en hızlı ve doğru çözüme kavuşturmanın önemli adımlarından birisi olan Bosch Assist Box / Görüntülü Görüşme uygulamasını devreye aldık. Bu uygulamayla birlikte müşterilerimize telefonda aktardığımızda anlaşılması ve uygulanması zor olan teknik çözümleri artık görüntülü olarak anlatabiliyoruz. Bu da müşterimizin talebinin hızlı bir şekilde çözümlenmesini sağlıyor.

 

2022’nin ilk yarısı sektör pandemi sonrası bir rahatlama yaşamışken, ikinci yarısında olumsuz seyreden ekonomik konjonktür tüm sektörü etkiledi. Bu durum, sizin cironuza ve satış rakamlarınıza etki etti mi?

 

Türkiye’de doğal gaz ile ısınma, yaygın bir ısınma modeli olmaya devam ediyor. Yeni aboneliklerle beraber hem evlerin ısınmasını hem de sıcak su imkanlarını beraber sağlayan kombi teknolojisi önemini sürdürüyor. Kombi pazarında büyüme trendinin devam edeceğini öngörüyoruz.

 

Bosch Termoteknik Türkiye’nin iklimlendirme çözümlerine yönelik yatırımlarından ve yatırım planlarından genel olarak bahseder misiniz?

 

Her yıl 800.000’i aşkın kombi üreterek, ülkemiz ve dünyada binlerce aileye ısıtma konforu sağlıyoruz. Üretim, Ar-Ge ve ihracat gücümüzle Türkiye’de sektörümüzün lider şirketiyiz. Büyürken aynı zamanda sektörümüzü de dönüştürüyoruz. Daha akıllı ve daha iyi bir yaşam için sürdürülebilir ısıtma, soğutma ve refah çözümleri geliştiriyor ve üretiyoruz.

 

En az seviyede enerji kullanarak iklimlendirme yapabilen, bu sayede hem çevreye daha az karbondioksit salımı yapan ve çevreyi koruyan hem de kullanıcılarımıza daha düşük faturalarla tasarruf yaptıran ürünler geliştirmek için çalışıyoruz. Ürünlerimizin Ar-Ge aşamasında, tüketici ihtiyaçlarına daha çok çözüm getirmesini göz önünde bulunduruyoruz. Bunun da ötesinde; tüketicilerimizi akıllı ve çevre dostu bir şekilde hayattan zevk almaları için bilinçlendiriyor ve yönlendiriyoruz. Buna, Bosch Termoteknoloji dünyasında ‘yeşil konfor’ diyoruz. Dijitalleşme ve yeşil teknolojiler, bizim yol arkadaşımız. Bugüne kadar tüm dünyada 900.000 tane ağa bağlı cihaz sattık.

 

Sizce Türkiye iklimlendirme sektörü ihracat hacmi anlamında nasıl bir eğride hareket eder? Odağında ihracat olan ve global pazarlara açılmak adına çalışmalar yapan birçok şirketin ihracat kapasitesi önümüzdeki süreçte nasıl etkilenir?

 

‘Geleceğin teknolojisi’ olarak tabir edilen ısı pompaları çok ekonomik bir şekilde ısıtma, soğutma ve sıcak su sağlayabilen bir seçenek olarak öne çıkıyor. İklimlendirmenin her şekil ve boyutunda, yüksek verimli ısı pompası esaslı, elektrik enerjisi kullanan sistemlerin kullanıcılar tarafından daha çok tercih edileceğini öngörüyoruz.

 

Avrupa Isı Pompası Birliği (EHPA) verilerine göre, 2021 yılı sonunda Avrupa’da toplam ısı pompası satış adedi 2,18 milyon adet oldu. Bu, bir önceki yıla kıyasla %34 oranında bir artışa karşılık geliyor. Avrupa’da Kurulu toplam ısı pompası adedi ise yaklaşık 17 milyon adede ulaştı, halihazırda ısıtma pazarının %14’ünü kapsıyor. 2030 yılında yıllık satış adedinin 12,9 milyon adede ulaşması bekleniyor.

 

Avrupa’nın hızla ısı pompası teknolojisine geçmesiyle beraber, Türkiye’nin kombi özelinde Avrupa pazarında daha da önemli bir noktaya geleceği tahmin ediliyor.

 

Bayileriniz ve bölge müdürlüklerinizle aranızdaki bağı koruyabilmek adına neler yapıyorsunuz? Bir şirketin vitrini pozisyonunda olan bayilere Bosch Termoteknik’in sunduğu destekler neler?

 

‘Bilgi paylaştıkça çoğalır’ sloganıyla Bosch Termoteknik Akademi çatısı altında eğitim faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bu eğitimler sayesinde son kullanıcıyla sürekli iletişim halinde olan bayilerin ve servislerin teknik yetkinliğinin sürekli en üst seviyelerde tutulması amaçlanıyor. Bosch Termoteknik Akademi eğitmenleri, uygulamalı ve teorik eğitim salonlarında düzenlenen planlı eğitimlerin yanı sıra yıl boyunca Türkiye’nin farklı şehirlerinde iş ortakları ve HVAC pazarının önemli oyuncularıyla da bir araya geliyor. Bayi, alt bayi ve yetkili servisler için planlı eğitimler düzenleniyor.

 

Bayilerimizle çeşitli kampanyalar gerçekleştirerek satışlarını destekliyoruz. Yetkinliklerini geliştirecek destekler sağlıyor, tesis gezileriyle iş birliğimizi güçlendiriyoruz.

 

Önümüzdeki kısa ve orta vadeli dönemde gerçekleştirmeyi planladığınız hedefler neler?

 

Değerlerimizde bulunan “Gelecek Odaklılık” kavramının bize tuttuğu ışıkla ve ‘Make.Home. Green and Comfort’ mottomuzla tüm ekip arkadaşlarımız ve iş ortaklarımızla beraber geleceğe her zaman hazır olmakla beraber teknolojimizle geleceği şekillendirmede aktif rol oynamaya ve tüm dünyada ürün ve yenilikçi iş modellerimizle insanların yaşam konforlarını artırmaya devam edeceğiz.

 

 

 

Önceki İçerikOnur Ünlü’nün enerji sektöründeki iz bırakan hikayesi
Sonraki İçerikVaillant, sektörün geleceğine yatırım yapmaya ve tasarruflu ürünler sunmaya devam edecek