Daikin Ar-Ge gücü ile geleceği şekillendiriyor

Daikin Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Olcay Avcı, iklimlendirme sektöründe inovatif ve ileri teknoloji ürünleriyle öncü olduklarını vurgulayarak, “Geniş ürün yelpazemiz ve servis ağımız ile her bütçe ve ihtiyaca uygun çözümler sunuyoruz. Klimalarımız hem patentli hava temizleme teknolojileri hem de çevreci özellikleriyle öne çıkıyor. Tasarım açısından da büyük beğeni toplayan ürünler sunuyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Daikin Türkiye olarak 100 yıllık geçmişe sahip bir Japon şirketi olan Daikin Industries Ltd.’ye bağlı olarak faaliyet gösteriyoruz.  İklimlendirme sektöründe inovatif ve ileri teknoloji ürünlerimizle öncü bir şirket olarak hem bireysel tarafta hem de ticari tarafta geniş kapsamlı ürün ve hizmetlerimiz ile her türlü çözümü sağlayabiliyoruz. Daikin Türkiye olarak Sakarya Hendek’te 163 bin metrekare alan üzerine kurulu üretim tesislerimizde, bünyemizde bulunan Daikin ve Airfel markalarımızın kombi, klima üniteleri, fancoil, klima santralleri gibi farklı ihtiyaçlara uygun ürünleri son teknolojiyle üretiyoruz.

 

Daikin Türkiye olarak oldukça geniş ürün gamı ve geniş servis ağı sayesinde, her bütçe ve ihtiyaca uygun iklimlendirme ihtiyacına çözüm üretebiliyoruz. Çoklu marka stratejimizle birlikte tüketici piramidinin her kısmına hitap edebiliyoruz. Klimalarımız patentli hava temizleme teknolojisinden, sıcaklık ve hareket algılayan sensörlere kadar fonksiyonel birçok özelliği barındırıyor. Performansları, kolay kullanımları ve zarif tasarımıyla dikkat çeken klimalarımız birçok teknolojik fonksiyona sahip olmasıyla tercih sebebi oluyor.

Hareket sensörü, uzaktan kontrol gibi özelliklerin klimalarımızda bulunmasının yanı sıra hava temizleme özelliğine sahip ürünlerin de klima ürün gamında yer almasının bizi farklı kılan en önemli özelliklerden olduğunu söyleyebilirim.

Klimalarımız sadece havayı ısıtıp soğutmakla kalmayıp yine bizim patentli teknolojimiz olan Flash Streamer özelliği ile de egzoz gazları, sigara dumanı, yemek ve evcil hayvan kokuları gibi hava kalitesini bozan unsurları temizleyerek kaliteli bir iç ortam havası da sağlıyor.

Klimalarımız tasarım çizgileriyle de beğeni topluyor. Ürün gamımızda bulunan Stylish klimamız; Good Design, IF tasarım ödülü ve Reddot ürün tasarım ödülü başta olmak üzere dünyanın en prestijli tasarım ödüllerine layık görülmüş bir ürün. Diğer bir klimamız Emura ise Red Dot Design Award 2022 ve iF Design Award 2022 ödüllerini alarak beğeni toplamıştır.

 

Ar-Ge’de Öncü Adımlar

Daikin, geleceği Ar-Ge gücü ile tasarlayan bir şirket. Bizim tüm Ar-Ge çalışmalarımızın arkasında Daikin’in karbon nötr hedefine ulaşması, müşteri odaklı çözümlerle işini genişletmesi ve en önemlisi de havayla değer yaratmayı amaçlaması yatıyor.

 

Gururla söyleyebilirim ki düşük küresel ısınma potansiyeline sahip R32 soğutucu akışkanının klima sistemlerinde kullanılabilirliği Daikin Ar-Ge’si sayesinde tüm dünyada mümkün olmuştur. Türkiye’de R32 soğutucu akışkanı içeren ilk split klimaları, 2015 yılında Avrupa ile aynı anda piyasaya sunduk ve Türk iklimlendirme sektöründe de bir ilki gerçekleştirmiş olduk. R410A’ya göre 3’te 1 oranında küresel ısınma potansiyeline sahip olan soğutucu akışkan R32’nin yaygınlaştırılması için de çalışmalarını sürdüren bir şirketiz. Bu kapsamda R32 kullanımı ile ilgili 93 adet patenti de Daikin olarak sektörle ücretsiz bir şekilde paylaşıyoruz.

 

Ürün tarafında ise klima ürün gamımız içerisinde tüketicilerin her ihtiyacına uygun geniş seçenekler sunuyoruz. Birçok tasarım ödülüne sahip olan ürünlerimiz olmasının yanı sıra iç ortam hava kalitesi de önemsenen konulardan olduğu için; ısıtma-soğutma sunulmasının yanı sıra hava temizleme özelliği barındıran klimalarımız da bulunuyor. Tüketici ihtiyaçları ve aynı zamanda teknolojik gelişmeler de sürekli evriliyor. Bu doğrultuda klimalarımızda verimliliği yüksek, çevreci ürünler sunmamızın yanı sıra uzaktan kontrol imkânı sunmak ve kullanıcıların cihazlar üzerindeki kontrol ve konforlarını artıracak özellikleri sağlamak da önemsediğimiz konular arasında.

 

Ayrıca, Daikin’in Fusion 25 planının bir parçası olarak küresel ölçekte AR-GE’mizi daha da güçlendirmek için çalışıyoruz. Yaptığımız çalışmaların sonuçlarını da uluslararası alanda değerlendirme yapan firmalardan gelen başarı listelerinde görebiliyoruz. Örneğin ABD merkezli küresel bilgi ve analiz sağlayıcısı LexisNexis, Daikin’i ilk kez “Innovation Momentum 2024: The Global Top 100” (Küresel En İyi 100) sıralamasına seçti. Bununla birlikte, Birleşik Krallık merkezli uluslararası bilgi hizmetleri sağlayıcısı Clarivate şirketi de teknoloji araştırmalarında ve fikri mülkiyet patentlerinde dünyaya öncülük eden Daikin’i 9. kez dünyanın en yenilikçi 100 şirketinden biri olarak adlandırdı. Tüm bunlarla gurur duyuyoruz ve çabalarımızı farklı açıdan da görebiliyoruz.

 

Geleceğin İklimlendirme Teknolojilerinde Daikin’in Yenilikçi Yaklaşımları

 

Klima teknolojileri de dijitalleşme ve yapay zekaya paralel olarak sürekli olarak gelişmektedir. Hava temizliği, iç ortam hava kalitesi, iklim değişikliği gibi konular da iklim değişikliğine bağlı olarak daha da önem kazanmaktadır. İç ortam hava kalitesine hizmet edecek ürünler ve uzaktan kontrol gibi konuların da sürekli yükseleceği öngörülüyor.  Bildiğiniz üzere hava temizleme özelliğini klimalarımızda sunuyoruz ve hava kirlilik değerlerinin artması sebebiyle ilerleyen günlerde klimaların vazgeçilmez bir özelliği olacağını öngörebiliriz. Bununla birlikte artık birçok kurum ve hükümetlerin sürdürülebilirlik hedefleri çok önemli. Bu doğrultuda kullanılan iklimlendirme sistemlerinin sürdürülebilirliğe olan katkısı da önem kazanacaktır. Sunduğumuz ürün ve hizmetlerde Daikin’in 2050 Çevre Vizyonu doğrultusunda hareket ediyoruz ve bu doğrultuda 2050 yılında karbon nötr olma hedefimiz için var gücümüzle çalışıyoruz. Bunun için düşük karbon emisyonuna sahip soğutucu akışkanların klimalarımızda kullanılmasının yanı sıra, klimalarda bulunan akıllı göz gibi özellikle klimaların verimli çalışmasını sağlayarak enerji sarfiyatının minimumda tutulmasına destek oluyoruz. Aynı zamanda hem ısıtmada hem soğutmada A+++’a varan verimlilik değerleri ile yüksek verimlilik sunan ürünlerimiz ile de sektörde yerimizi alıyoruz.

 

Daikin’den Sektöre Enerji Verimliliği Çözümleri ve Uygulamaları

 

Daikin 2050 Çevre Vizyonu doğrultusunda enerji verimliliği konusunda da tüm dünyada öncü bir rol oynuyor. İklimlendirme sistemleri tipik olarak ticari ve konut alanlarında toplam enerji tüketiminin yaklaşık yüzde 60’ını oluşturuyor. Endüstriyel tesislerde ise bu oran sektöre bağlı olarak değişmekle birlikte gıda, ilaç, tekstil, petrokimya ve plastik gibi sektörlerde enerji tüketiminin büyük bir kısmını iklimlendirme süreçleri oluşturuyor. Daikin Türkiye, özellikle bu sektörlerde gerçekleştirdiği “Verimlilik Artırıcı Projeler” programı ile enerji tüketiminde yüzde 30’a varan bir azaltım ile önemli miktarda enerji tasarrufu sağlıyor. Daikin Türkiye olarak sunduğumuz ‘’Enerji Verimliliği Danışmanlığı’’ hizmetleri ile de enerji ve konfor dengesini optimize edecek çalışmalar yürütüyoruz. Oteller, hastaneler ve sanayi sektöründeki paydaşlarımıza kullandıkları iklimlendirme sistemlerinin sürdürülebilir işlevselliğini ve verimliliğini artırma konusunda destek sağlıyoruz. EVD hizmeti kapsamında müşterilerimizin enerji girdi ve çıktılarını dikkatle inceleyip raporluyoruz. Bu raporlar doğrultusunda da tespit edilen kayıp noktaların nasıl verimli bir şekilde kullanılabileceğine ilişkin çözümler üretiyoruz. Enerji etütleri, danışmanlık, enerji yönetimi, yenilenebilir enerji hizmetleri, ölçüm ve raporlama, izleme ve değerlendirme, enerji yöneticisi gelişim eğitimleri ve mevcut binalar için ‘Enerji Kimlik Belgeleri’nin düzenlenmesi de dahil olmak üzere geniş bir yelpazede çözüm sunuyoruz. 2050’ye kadar tüm faaliyetlerimizde, sattığımız ürün ve çözümlerde sera gazı emisyonlarını net sıfıra indirme hedefimizde de güçlü adımlarla ilerliyoruz.

 

Bu çalışmaların bir parçası olarak; Chiller modernizasyonu, inverter retrofit kitleri, uzaktan izleme, merkezi soğutma otomasyonu ve optimizasyon gibi çeşitli servisleriyle enerji tüketimini azaltmayı hedefleyen şirketimiz; son bir yılda 50 bina ve endüstriyel tesiste kapsamlı enerji etütleri gerçekleştirdi. Yine bu kapsamda ticari binalarda gerçekleştirilen 30 enerji etüdünden toplamda 175.500 ağacın karbon emilimine eş değer olan 6.180 ton CO2/yıl önlenebilecek emisyon miktarını da tespit ederek raporladık. Sanayi yapılarında gerçekleştirilen 20 enerji etüdünden ise toplamda 608.400 ağacın karbon emilimine eşdeğer olan 21.424 CO2/yıl önlenebilecek emisyon miktarını tespit ederek raporladık.

 

 

 

 

Önceki İçerikROTA Klima Ürün Ailesine Mini VRF Katıldı
Sonraki İçerikDOSİDER Yönetim Kurulu Ankara’da Isıtma Sektörünün Geleceğini Görüştü