DOSİDER Yönetim Kurulu Ankara’da Isıtma Sektörünün Geleceğini Görüştü

 

Yeşil Mutabakat, ısı pompaları, hibrit çözümler, doğal gazpiyasasındaki gelişmeler ile ikinci el ürün satışı, görüşmelerin ana maddelerini oluşturdu.

DOSİDER (Isıtma Cihazları Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği) Yönetim Kurulu, Ankara’ya gerçekleştirdiği bir dizi ziyaretle sektörün önemli paydaşlarıyla bir araya geldi. Ziyaretlerde, sektörün geleceği ve güncel konulara ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu.

Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Erkut ve beraberindeki  Ufuk Atan, Ali Aktaş, Hakan Akay, Bedri Dilik ve Sencer Erten’ten oluşan DOSİDER Heyeti, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Başkentgaz  ve Ticaret Bakanlığı Tüketici Koruma ve Piyasa Gözetim ve Denetim Genel Müdürlüğü’nü ziyaret etti.

 

İlk ziyaret EPDK’ya oldu

 

DOSİDER Heyeti’nin Ankara’da ilk ziyaret noktası EPDK oldu. Mustafa Yılmaz’ın yeniden EPDK Başkanlığına seçilmesi tebrik edildikten sonra DOSİDER’in  Aralık 2023’te gerçekleştirdiği ve 30. Yıl etkinliğinde lansmanını yaptığı Gelecek Vizyonu ve Strateji belgesi hakkında bilgi verildi. Görüşmede sektörün güncel konusu olan enerji verimliliği, yenilenebilir enerji kaynaklı ürünlerin kullanımı ile gelişmekte olan hibrit çözümler ve ısı pompası cihazları ile ilgili değerlendirmeler yapıldı. Bununla birlikte ülkemiz için doğal gazın halen en önemli enerji kaynağı olduğu ve uzun yıllar önemini koruyacağı ifade edildi.

Ziyaretler kapsamında heyet EPDK Enerji Daire Başkanı Hüseyin Daşdemir ile de ısıtma sektörünün geleceği ve güncel gelişmeler ile ilgili görüş alışverişinde bulundu.

 

Sanayi Bakanlığı’ndan tam destek

 

DOSİDER Heyeti’nin Ankara programının ikinci bölümünde Sanayi Bakanlığı vardı. Heyet Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Genel Müdürü Prof. Dr. İlker Murat Ar makamında ziyaret ederek, yeni görev için başarı temennilerini iletti. İklimlendirme sektöründeki gelişmeler ve kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşan ısı pompası cihazları ile ilgili karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu. Bu cihazlarında belirli standartlar ile piyasaya arzı ve kontrolü ile ilgili ortak çalışmalar yapılması değerlendirildi. DOSİDER heyeti aynı zamanda 2. el kombi satışlarının doğalgaz kullanımının güvenliği ile ilgili yarattığı riskleri gündeme getirerek bu konuda çalışmalar yapılması gerekliliğini belirtti.

 

Sanayi Bakanlığı’nda ayrıca Makina Sanayi Daire Başkanı Dinçer Gonca’nın da katıldığı, Sanayi Genel Müdür Yardımcısı Serkan Çelik ziyaret edildi ve kendisine 30. Yıl anısına düzenlenen plaket takdim edildi. Bu görüşmede de gündemdeki konular masaya yatırılırken, sektörün gelişim için işbirliğin daha da arttırılması konusunda mutabakata varıldı.

 

Başkentgaz  Ziyareti

 

DOSİDER Heyeti’nin ziyaret merkezlerinden biri de Başkentgaz oldu. Başkentgaz İcra Kurulu Başkanı Emre Torun,  Genel Müdür Yardımcısı Işık Deniş, İşletme Müdürü İlker Tınaz ve İç Tesisat Müdürü Mustafa Coşkun ile yapılan görüşmede, gaz dağıtım şirketleri ile ilgili gelişmeler değerlendirildi. Gaz dağıtım şirketlerinin sahada yaşadıkları sorunlar ve Başkentgaz’ın 2024 yılı yatırım planları ve beklentileri ele alındı. DOSİDER Heyeti Başkentgaz’ın bugüne kadar hayata geçirdiği uygulamaların doğalgazın güvenli kullanımına sağladığı katkıları özellikle belirterek bu uygulamaların devam etmesi ile ilgili görüşlerini ortaya koydu.

 

Ticaret Bakanlığı Ziyareti

 

DOSİDER Yönetim Kurulu’nun Ankara’daki son durağı Ticaret Bakanlığı oldu. Ticaret Bakanlığı Tüketici Koruma ve Piyasa Gözetim ve Denetim Genel Müdürü Avni Dilber’i ziyaret eden heyet  30. Yıl etkinliğine katılımından dolayı teşekkürlerini iletti. Taraflar en kısa zamanda bir araya gelerek sektörün piyasa gözetimi ile ilgili konularını detaylı tartışacakları bir çalıştay düzenlemeye karar verdiler.

 

DOSİDER Başkanı Ekrem Erkut: Yeni dönemin ilk adımları atıldı

 

DOSİDER Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Erkut, Ankara’daki ziyaretleri değerlendirirken şunları söyledi:

“Ankara’da gerçekleştirdiğimiz bu ziyaretler, sektörümüzün geleceği ve güncel gelişmeler hakkında önemli bilgiler edinmemizi sağladı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Başkentgaz ve Ticaret Bakanlığı yetkilileriyle yaptığımız görüşmelerde sektöre ilişkin önemli konularda görüş alışverişinde bulunduk. Yeşil Mutabakat ve sıfır karbon hedefleri, ısı pompaları ve hibrit sistemler, doğal gaz piyasasındaki gelişmeler ile ikinci el cihaz satışı ve güvenlik riski gibi konularda sektörün görüşlerini ve taleplerini dile getirdik. Ayrıca DOSİDER olarak deprem sonrası bölgede yaptığımız çalışmalar hakkında muhataplarımızı bilgilendirdik. Bu süreçte üye firmalarımız bölgede 40 binin üzerinde cihazın bakımını yaparak güvenli çalışır duruma getirdi. Sektörümüzün yüzde 95’ini temsil eden bir STK olarak önümüzdeki dönemde de ülkemiz için katma değer üretmeye, çalışmaya devam edeceğiz. Ankara’daki bu ziyaretlerin yeni bir dönemin başlangıcı olacağına inanıyoruz. İlk adımlarımızı attık. ’’ dedi

 

 

Önceki İçerikDaikin Ar-Ge gücü ile geleceği şekillendiriyor
Sonraki İçerikİklimlendirme sektörünün ihracat liderleri ödüllendirildi