Daikin Türkiye CEO Hasan ÖNDER

“İnovasyonu önemseyen bir şirket olarak; Hendek fabrikamızdaki Ar-Ge merkezini büyütmek üzere yeni bir yatırım kararı aldık”

“Mayıs ayında faaliyete geçirdiğimiz VRV üretimimizin yanı sıra; yeni üretim bandımızla Sensei adını verdiğimiz duvar tipi tam yoğuşmalı kazanların üretimine başladık. Hendek’teki fabrikamızda hayata geçirdiğimiz Sensei duvar tipi tam yoğuşmalı kazan hattı ile yıllık 10 bin adet üretim planlıyoruz. Böylece ihracat değeri olan yeni bir seriyi de ürün gamına eklemiş olduk. Duvar tipi tam yoğuşmalı kazan Daikin Sensei’nin öne çıkan özelliklerinden biri de Daikin Group içinde sadece Türkiye’de üretiliyor olması.  Konut, okul, fabrika, villa ve hastane gibi yapıların merkezi sistem ısıtmasını ve kullanım sıcak suyunu sağlayan duvar tipi tam yoğuşmalı kazan Daikin Sensei; üstün teknik özellikleriyle benzerlerinden ayrışıyor. Tek sistemde 60 kW’dan 2400 kW’a kadar ‘yüksek kapasite’ imkanı veren Daikin Sensei, kullanılan premix yoğusma teknolojisi sayesinde yüzde 109,1’e varan verim değerine ulaşıyor ve böylece düşük yakıt sarfiyatı sağlıyor. Diğer bir gelişmemiz ise Türkiye pazarında bir ilk olan R-32 soğutucu akışkanlı VRV iç ünitemiz FXMA-A serisini üretmeye başladık. R-32 soğutucu akışkanlı VRV iç ünitemiz; Türkiye pazarı için yepyeni bir ürün olmasının yanı sıra LEED-BREEAM yeşil sertifika başvurusu yapmak isteyen yatırımcı firmalar için artı puan kazandırabilecek bir iç ünite modeli olarak öne çıkıyor.

Enerji krizi nedeniyle doğal gaz fiyatlarının artması iklimlendirme sektöründe gözleri ısı pompalarına çevirdi. Isı pompaları doğada bulunan, ücret ödenmesi gerekmeyen ancak düşük sıcaklığı nedeniyle kullanılamayan enerjiyi kullanılabilir sıcaklığa yükseltiyor, bu nedenle doğal gaza göre daha çevreci ve daha az maliyetli bir enerji kaynağı olarak öne çıkıyor.  Daikin markası olarak ısıtma, soğutma ve sıcak su kullanımında kullanıcılarına önemli maliyet avantajı yaratan “Altherma 3” adlı ısı pompası ürün serisi ile Avrupa ve Türkiye pazarında lideriz. Fosil yakıtlı kazanlara göre çok daha az enerji tüketen Daikin Altherma ısı pompalarının gelecek yıllarda inşaat sektörünün vazgeçilmez ürünlerinden olacağına inanıyoruz. Sürdürülebilir enerji kaynaklarından elde edilen ve sıfır karbon emisyon değeriyle alternatif bir enerji kaynağı olarak kabul gören ‘yeşil hidrojen’ kullanımı her geçen gün yaygınlaşıyor. Doğal gazda yüzde 20 oranında kullanılması gündemde olan ‘yeşil hidrojen’e uyumlu yüksek enerji verimliliği ve çevreci özellikleriyle NDJ, CSU ve NDJ Smart model kombilerimiz aynı zamanda Avrupa’ya da ihraç ediliyor. Yakın zaman Türkiye’de önemli bir mevzuat da devreye girdi. Enerji verimliliğini artırma ve karbon emisyonlarını azaltma hedefleri doğrultusunda hazırlanan LOT21 Çevreye Duyarlı Tasarım Gerekliliklerine Dair Tebliğ, 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren Türkiye’de yürürlüğe girdi. Daikin Türkiye olarak 2018’den beri LOT21 uyarınca daha yüksek sezonsal mahal enerji verimlilik değerleri sağlamak amacıyla tasarlanmış VRV dış ünitelerini Avrupa ile birlikte 2019’dan beri Türkiye’de de pazara sunuyoruz. ‘Sezonsal verimlilik’ kriterlerini gözeterek tasarlanan R32 soğutucu akışkanlı ve R410A soğutucu akışkanlı VRV dış ünitelerimiz, enerji verimliliğinin artırılması ve karbon emisyonlarının azaltılmasına somut olarak katkı sağlıyor. Bizim de 2019’dan beri yüksek sezonsal verimliliğe uygun ürünlerimizi hem dünyada hem de Türkiye’de tüketicilerle buluşturmamız bizi bu alanda öncü marka olarak öne çıkarıyor.

‘Yeşil hidrojen’e uyumlu Smart model kombilerimizin teknik değerlendirmesini, test ve belgelendirme çalışmalarını en hızlı yapan sektör oyuncularından biri olduk. Daikin Ar-Ge merkezi, yüzde 20 yeşil hidrojen uyumluluk çalışmasını halen devam etmekte olan yüzde 100 hidrojen uyumlu kombiler için bir ön çalışma olarak kabul ediyor. Bu konu özelinde Daikin Ar-Ge ekibi, çalışmalarını titizlikle yürütüyor. Şu an gelecekte hayata geçmesi mutlak gözüyle bakılan ‘yeşil hidrojen’ uygulaması için gerekli testlerini yaptığımız NDJ, CSU ve NDJ Smart model kombilerimiz kullanıcıları için geleceğe hazır bir durumda. İnovasyonu önemseyen bir şirket olarak; Hendek fabrikamızdaki Ar-Ge merkezini büyütmek üzere yeni bir yatırım kararı aldık. Yatırım bedeli 3.5 milyon euro olarak belirlenen yeni Ar-Ge merkezi binamız aynı zamanda yeni istihdam da sağlayacak. Halen 2 bin 700 metrekarelik bir alanda çalışmalarını sürdüren Daikin Ar-Ge merkezimiz yeni binanın yapımıyla 6 bin metrekarelik bir büyüklüğe ulaşacak.

Daikin Türkiye olarak kadın istihdamını ve fırsat eşitliğini desteklemeyi hedef haline getireren bir şirketiz ve bu doğrultuda hayata geçirdiğimiz birçok projemiz var. 2012 yılından beri “Daikin Global Trainee” programı ile yönetici adayları yetiştiriyoruz. Global Trainee Programı, geleceğe yatırım projesi olarak Daikin’in küresel iş planının en önemli parçalarından biri. Bu yıl bu program sadece kadınlara yönelik olarak gerçekleştirilecek. Başvuru dönemini Aralık itibariyle tamamladığımız “Daikin Global WomenTrainee” programı ile de, 10 kadın yönetici adayımızı bu program ile bünyemize katmayı hedefliyoruz.  2014 yılında başlattığımız Sakura Kadın Girişimci programı ile üniversite mezunu gençlerin girişimcilik potansiyellerini ortaya çıkararak geleceğin iş kadınları olarak iklimlendirme sektörüne ve ülke ekonomisine kazandırmaya devam ediyoruz. 2017 yılında başlatılan Sakura Kadın Teknisyen projesi ile de iklimlendirme sektöründe ‘erkek işi’ olarak görülen teknik alana kalifiye kadın iş gücü kazandırarak bu alanda da öncü olmaya çalışıyoruz. Yakın zamanda da Sakura Kadın Teknisyen Projesi’ne katılan Adana ve İstanbul’dan iki kadın teknisyenimiz Aralık 2022’de kendi teknik servislerini açtılar.”

 

Önceki İçerik“Bugün itibarıyla Ar-Ge merkezimizde üzerinde çalışılmakta olan 20’nin üzerinde proje bulunuyor”
Sonraki İçerik“Önümüzdeki süreçte akıllı bina teknolojilerine uyum sağlayacak Ar-Ge odaklı yeni projelerimiz üzerinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz”