Bosch Termoteknik Satış Genel Müdürü Kıvanç ARMAN

 

Bugün itibarıyla Ar-Ge merkezimizde üzerinde çalışılmakta olan 20’nin üzerinde proje bulunuyor”

 

“Bosch Grubu olarak, Ar-Ge’ye büyük önem veriyor; ‘Yaşam için teknoloji’ sloganımızla tüketicinin konforunu destekleyen, hayatlarını kolaylaştıran ve fark yaratan ürünler sunmak için çalışıyoruz. Günümüz şartlarında tüketiciler, ev konforuna ve enerji verimliliğine yatırım yapmaya yöneliyor. Biz de Bosch Termoteknik olarak, daha akıllı ve daha iyi bir yaşam için sürdürülebilir ısıtma, soğutma ve refah çözümleri geliştiriyor ve üretiyoruz. En az seviyede enerji kullanarak iklimlendirme yapabilen, bu sayede hem çevreye daha az karbondioksit salımı yapan hem de kullanıcılarımıza daha düşük faturalarla tasarruf sağlayan ürünler geliştirmek için aralıksız çalışıyoruz. Geçen yıl yeni nesil yoğuşmalı duvar tipi kombimiz Condens 2200i W modelinin 24 Kw kapasiteli modeli ve Buderus tarafında yüksek verim, üstün performans ve tasarımıyla ‘kompakt ısı merkezi’ diye tanımlanan yeni duvar tipi yoğuşmalı kazanımız Logamaxplus GB272’yi kullanıcılarla buluşturduk. Bu ürünlerimiz, üstün teknolojileriyle enerji verimliliğinde A sınıfında yer alıyorlar. Aynı zamanda modülasyonlu oda kumandası kullanıldığında A+ sınıfı enerji verimliliğine ulaşmak mümkün oluyor.

 

Bu yılki ilk yeniliğimiz ise yüksek verimliliği ve geniş modülasyon aralığıyla bütçe dostu olan Condens 1200W duvar tipi yoğuşmalı kombimiz… 3 farklı kapasite seçeneğiyle pazara sunduğumuz bu kombi hem farklı alanların ihtiyacını karşılıyor hem de kompakt ve şık tasarımıyla bulunduğu alana mükemmel uyum sağlıyor. Manisa fabrikamızda geliştirip ürettiğimiz yeni kombimizi, diğer pek çok modelimiz gibi yine ihraç etmeyi ve dünyanın dört bir yanındaki evleri ısıtmayı amaçlıyoruz. Önümüzdeki günlerde portföyümüzü yeni nesil ısı pompalarıyla güçlendireceğiz. Doğal gaz bulunmayan bölgelerde ısıtma, soğutma ve sıcak kullanım suyu ihtiyacını karşılayacak çevreci bir çözüm olan ısı pompalarını, Bosch ve Buderus markalarımızla kullanıcılarla buluşturacağız. Yüksek enerji verimliliğiyle çalışan bu ürünle de yine tasarruflu ve çevreci bir seçenek sunacağız.

 

Bosch Termoteknoloji’nin dünyadaki en büyük fabrikası olan Manisa fabrikamız bünyesinde, 2010 yılından bu yana faaliyet gösteren Ar-Ge merkezimizde, termoteknik iş kolunda üretilen ve satılan her duvar tipi kombiye katkı sağlıyoruz. 2012 – 2016 yılları arasında üst üste beş kere kendi sektörümüzdeki en başarılı Ar-Ge Merkezi seçilen Manisa Ar-Ge merkezimizde, yoğuşmalı ve konvansiyonel kombiler ile cihaz komponentlerini geliştirip üretime aktarıyoruz. Ürünlerimizin Ar-Ge aşamasında tüketici ihtiyaçlarına daha çok çözüm getirmesini göz önüne alarak sürdürüyoruz. Ana hedefimiz, tüketicinin konforunu destekleyen, hayatlarını kolaylaştıran ve fark yaratan ürünler sunmak.

 

Tüm bu çalışmaları en iyi şekilde gerçekleştirmek üzere Manisa’daki fabrikamızda çalışan 82 Ar-Ge mühendisimiz var. Bugün itibarıyla Ar-Ge merkezimizde üzerinde çalışılmakta olan 20’nin üzerinde proje bulunuyor. Bunların 5 tanesini, Üniversite-Sanayi iş birliği kapsamında gerçekleştiriyoruz. Ürünlerimizin verim ve performans artışını sağlayan konuların yanı sıra çevreye duyarlı, doğa dostu ve sürdürülebilir paketleme konusuna da büyük önem veriyoruz. Kombi cihazlarına uygun ambalaj sistemlerinde, geri dönüşümü esnasında doğaya negatif etkileri minimum seviyede olan malzeme araştırma çalışmaları devam ediyor. Müşteri konforu göz önüne alındığında, kombi cihazları içinde yer alan plakalı ısı değiştiricisi patentine sahip olan Ar-Ge merkezimiz, bu komponentin geliştirmesi konusundaki yeni tasarım konusundaki çalışmalarını sürdürüyor.

 

2022’deki küresel zorlukların gölgesi hala tam olarak kalkmadı, ancak gelecek için umutluyuz. Türkiye, iklimlendirme sektöründe dünyanın büyük ve önemli pazarlarından biri. Gerek iç pazardaki yenilikler gerekse yurt dışı pazarlardaki gücümüz daha umutlu olmamızı sağlıyor. Türkiye’de iklimlendirme sektörünün öncü şirketlerinden biri olarak, 2022 yılında tüm zorluklara rağmen üretim, Ar-Ge ve ihracat faaliyetlerimize devam ettik. Kullanıcılara hem konfor yaşatan hem de yüksek enerji tasarrufu sağlayan ürünler sunmak için çalıştık. ‘Tasarruf sever, Bosch’u seçer’ sloganıyla gerçekleştirdiğimiz reklam kampanyasında da bu yaklaşımımızı vurguladık.

 

Ürün gamımızı, tüketici ihtiyaçlarını karşılayacak ve mevcut şartlara cevap verecek şekilde geliştirmeye yönelik çalışmalarımız da devam etti. Ürün portföyümüze eklediğimiz radyatör ve elektrikli konvektörün ardından, geçen yıl ilk kez Bosch markalı hava temizleme cihazlarını kullanıcılarla buluşturduk. Türkiye’nin yoğuşmalı kombi üretim üssü olan ve bugüne kadar 10 milyondan fazla kombi üretilen Manisa Fabrikamızdan, Avrupa, Kafkaslar, Orta Doğu, Körfez Bölgesi, Latin Amerika ve Uzak Doğu’daki toplam 41 ülkeye ihracat yaparak, sektörümüzdeki lider konumumuzu daha da güçlendirdik. Üretim, Ar-Ge, ihracat gibi bizim için önemli başlıkların yanı sıra toplumsal fayda yaratmaya yönelik projeler de gerçekleştiriyoruz. Örneğin, sektörümüzdeki kadın sayısının artmasının hizmet kalitemizi yükselteceği inancıyla geçen yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde‘Yeşil Yaşam Kahramanları’ projesini hayata geçirdik. Geçtiğimiz aylarda da İŞKUR iş birliğiyle İzmir’de bir pilot çalışma başlatarak, kadınları teknisyen olmaya davet ve teşvik ettik.  Bunun yanı sıra ‘Ağaç yaşken eğilir’ mantığıyla ilköğretim çağındaki çocuklarda bilinç ve farkındalık sağlamak amacıyla 7 yıldır yürüttüğümüz ‘Tasarruf Candır’ projesini okullara taşıdık. ‘Yeşil yaşam kahramanlarımız’ geçtiğimiz aylarda İstanbul ve Manisa’daki 5 okulda öğrencilerle bir araya gelerek, onlara enerji tasarrufunun daha yeşil bir yaşam için yapacağı katkıları, çeşitli oyunlar ve eğlenceli aktivitelerle anlatma fırsatı buldu.”

 

Önceki İçerikGF Hakan Plastik, enerjisini sürdürülebilirlikten yana kullanıyor
Sonraki İçerik“İnovasyonu önemseyen bir şirket olarak; Hendek fabrikamızdaki Ar-Ge merkezini büyütmek üzere yeni bir yatırım kararı aldık”