Daikin HVAC-R sistemleri ile sürdürülebilir tasarım

Daikin Çözümleri ile BREEAM ve LEED Yeşil Bina Sertifikasyonu puanlarınızı en üst düzeye taşıyın

Daikin partneriniz olarak;

 • Daikin, yeşil bina tasarımındaki uzmanlığı ve geniş bir yelpazedeki sürdürülebilirlik odaklı cihazları ile toplam çözüm sunar.
 • Projelerinizde ‘yetkili uzmanlarımız’ ile çalışmanız size BREEAM kredisi kazandırır. Ayrıca Daikin’in eşsiz cihazlarının enerji verimliliği üzerine büyük etkisi vardır; bu da kredi alınmasında büyük rol oynar.

 

*BREEAM International New Construction 2013’e göre

 

Ayrıca, Daikin ürünleri LEED puanlarının yüzde 30’undan fazlasına direkt olarak katkı sağlayabilir. Bu, Daikin’i LEED sürecine dahil en etkili markalardan biri haline getirir.

*LEED v4 Core & Shell’e göre

Toplam Çözüm Sunabilmek Neden Önemlidir?

Günümüzde birçok bina ısıtma, soğutma, havalandırma ve sıcak su eldesi için ayrı sistemler kullanıyor. Sonuç olarak büyük miktarda enerji boşa harcanır. Bu gibi durumlarda toplam çözümü sunabilmek önem taşır.

Bir bina içindeki HVAC enerji tüketiminin toplam enerji tüketimindeki oranı oldukça önemlidir. Aşağıdaki grafik ofisler ve oteller için ortalama HVAC enerji tüketimini gösteriyor. Otellerde toplam enerjinin yüzde 70’i, ofislerde ise yüzde 50’si HVAC cihazları tarafından harcanıyor. Dolayısıyla bir binanın enerji tüketiminin yüzde 70’ine kadar olan kısmı Daikin’in ‘Toplam Çözüm’ü ile yüksek enerji verimliliği, düşük işletme maliyeti ve daha az CO2 emisyonu ile rahatlıkla yönetilebilir. Toplam Çözüm ile tek noktadan yönetim işleri kullanıcılar için çok daha kolay bir hale getirir.

 

 

 

 1. ENERJİ VERİMLİLİĞİ ÖNEMLİDİR

Hem BREEAM hem de LEED yeşil bina sertifikasyon sistemleri enerji verimliliğine büyük önem vererek, yüksek enerji verimli binalara daha çok puan vermekte. Tam da bu yüzden Daikin’i tercih etmek oldukça önemlidir. Peki, Daikin yüksek enerji verimliliğini nasıl sağlıyor?

Değişken Soğutucu Akışkan Sıcaklığı (VRT) Teknolojisi:

Bu teknoloji soğutucu akışkan (gaz) sıcaklığını hava koşullarına ve yüke göre otomatik olarak değiştirerek ortalama yüzde 28 oranında daha fazla ‘sezonsal verimlilik’ elde etmemizi sağlayan teknolojidir. Bu sayede:

 • Sezonsal verimlilikte yüzde 28 artış,
 • Pazarda ilk dış hava koşullarına bağlı kontrol
 • Soğutucu akışkan sıcaklığının otomatik olarak ayarlanarak daha yüksek sıcaklıklarda üfleme havası elde edilerek kullanıcı konforu garanti edilir (soğuk hava üfleme önlenmiş olur).

Nasıl Çalışır?

Standard VRF sistemlerde kapasite sadece inverter kompresör ile kontrol edilir.

Daikin VRV IV

Daikin VRV IV sistemleri kısmi yük şartlarında enerji tasarrufu sağlayan ‘değişken soğutucu akışkan sıcaklığı’ (VRT) teknolojisi ile kontrol edilir.

Kapasite kontrolü inverter kompresör VE soğutucu akışkanın buharlaşma (Te) sıcaklığının değişimiyle en yüksek sezonsal verimliliği elde etmede kullanılır.

 

Dış hava sıcaklığı azaldıkça, binadaki soğutma yükü azalır ve daha az kapasite gerekir.

 

 

 

 

 

Gerekli kapasite ne kadar az olursa soğutucu akışkan sıcaklığı (buharlaşma sıcaklığı) o kadar yüksek olabilir.

Yüksek soğutucu akışkan sıcaklığı (buharlaşma sıcaklığı) daha yüksek sezonsal verimlilik ve daha fazla konfora olanak sağlar.

Inverter Teknolojisi

Yüksek verimlilik, konfor, güvenilirlik

Inverter sürücülü cihazlar sadece gerekli yük miktarı kadar enerji tüketir. Bu da yıllık enerji tüketimlerinin ve işletme maliyetlerinin azalmasına olanak sağlar. Inverter teknolojisi değişken yük şartlarına hızlı tepki, daha düşük başlangıç akımı gereksinimi, dayanıklılığı sağlayan daha az kompresör aç-kapa ve kısmi yüklerde daha sessiz çalışma sağlar. Daikin’in tüm VRV serileri inverter sürücülüdür; bunun yanı sıra en geniş yelpazede inverter sürücülü Chiller üniteleri de mevcuttur.

 

 

Isı Geri Kazanımı ile Artık Atık Isı Yok

Daikin’in VRV, Chiller ve endüstriyel soğutma ısı geri kazanımlı cihazları BREEAM ve LEED enerji verimliliği hesaplarından en yüksek puanların alınmasını sağlar.

Isı geri kazanım sistemleri, soğutma ihtiyacı olan bölgelerden ısının geri kazanılıp ısıtma ve sıcak su ihtiyacı olan bölgelere aktarılmasıyla en yüksek enerji verimliğini hemen hemen ücretsiz sağlar.

 

2-  İKLİMLENDİRMENİN AKILLI YÖNETİMİ VE İZLENMESİ

Enerji tüketimini ve CO2 emisyonlarını önemli ölçüde azaltmak için yüksek verimli cihaz üretmenin yanında enerjinin izlenmesi de önem taşır. BREEAM, VRV Cloud gibi yenilikçi ürün ve teknolojileri ayrıca ödüllendirir. Bu da sizin BREEAM kredilerinizi yükseltir ve böylece BREEAM derecenize büyük katkı sağlar.

Daikin Intelligent Network (iNet): Gelişmiş Servis Desteği

Enerji tüketiminizi büyük ölçüde azaltmak için sisteminizin 24/7 izlenmesi ve yönetilmesi gerekir. Bu noktada bina yönetimi adına işi bir adım daha ileri götürüp Daikin Intelligent Network (iNet) dediğimiz ‘Gelişmiş Servis Desteği’ sistemimizi sunuyoruz. Bu sistem gerektiğinde tahmin de yapabilen, 24/7 otomatik performans analiz aracıdır. Diğer bir deyişle, yapılması gereken küçük düzeltmeleri tespit edip, bunları gerçekleştirerek ileride meydana gelecek büyük problemleri ortadan kaldırır. Böylece zaman ve maddi kayıpların da önüne geçilmiş olunur. Tüm bildirimler servis firmasına, tesis yöneticisine veya binanın bakımından sorumlu kişiye e-mail veya sms olarak direkt gönderilir. Bu servis destek sistemi İngiltere’de BRE tarafından ofis binaları için BREEAM inovasyon kredisi olarak kabul edilmiştir ve ekstra puan kazandırmıştır. Daikin olarak; Intelligent Network (akıllı ağ) sistemini geliştirmek adına bir adım daha ileri giderek ‘VRV Cloud’ geliştirdik.

VRV Cloud (Bulut) Nedir?

VRV sistemin tüm işletme ve enerji verilerini görselleştiren bir akıllı enerji-yönetim destek aracıdır.

Cloud Server’ı enerji hedeflerinizin gelişiminiz izleyip kontrol eder ve nerelerde iyileştirme yapılabileceği hakkında bilgilendirme yapar. Sisteminizi uzaktan kontrol edebileceğiniz gibi masanızdan ayarlamalar yaparak tüketiminizi düzene sokabilir ve hatta daha fazla iyileştirebilirsiniz.

 

 1. BREEAM YETKİLİ UZMANLARIMIZ HİZMETİNİZDE

Daikin hem Avrupa’da hem de Türkiye’de zorlu BREEAM sınavını başarıyla tamamlamış BREEAM yetkili uzmanlara (BREEAM AP) sahiptir. Bu uzmanlar en uygun HVAC tasarımının en uygun maliyetle seçilmesinde yardımcı olarak (aynı zamanda tasarım aşamasından en son değerlendirme aşamasına kadar destek olarak) gerekli BREEAM kredilerinin elde edilmesini sağlar. Binanız için BREEAM sertifikasına ihtiyacınız olmasa bile sertifikalı uzmanlarımız ihtiyaçlarınıza uygun sürdürülebilir tasarımın seçilmesinde sizlere yardımcı olacaktır.

Eğer bir projeniz varsa ve BREEAM projeniz için en uygun HVAC tasarımını seçmede bir yetkili uzman (AP) ihtiyacınız varsa;

tüm DAIKIN BREEAM yetkili uzmanlarına www.greenbooklive.com adresinden ulaşmak mümkün.

 

 1. BES 6001 SERTİFİKASINI ALAN İLK HVAC ÜRETİCİSİ DAIKIN

 

Daikin, Belçika ve Çek Cumhuriyeti’ndeki fabrikalarına; uluslararası saygınlığı olan (BRE) BES 6001 sorumlu edinim standardına göre sertifika alan ilk HVAC üreticisi olmuştur (2016).

 

 

Daikin Europe fabrikalarında üretilen ürünleri tercih eden kullanıcılar, müteahhitler bu ürünlerin daha önceden belirlenmiş standartlara göre sorumlu edinildiklerinden ve üretildiklerinden emin olarak ilgili kategoriden yüksek kredi alabileceklerini bilirler.

Daikin’in Belçika ve Çek Cumhuriyeti’ndeki fabrikalarının sertifikalandırılması sayesinde VRV sistemi, Sky Air sistemi, Daikin Altherma Sistemi, split sistem ve birtakım küçük Chillerler BES 6001 sertifikasına sahip olmuştur ve bu da BREEAM’den yüksek puan alınmasına yardımcı olur.

NEDEN BES SERTİFİKASI?

BES 6001 standardı, sosyal, ekonomik ve çevresel sürdürülebilirlik kriterlerine karşı ürün yönetimini kanıtlayarak tedarik zinciri boyunca sorumlu edinimi göstermek için BRE tarafından geliştirilmiştir.

Standard, dünyanın önde gelen bina derecelendirme sistemi BREEAM tarafından tanınmış olup, “Çok iyi” olarak derecelendirildiğinden, şartname hazırlayanlar ve müteahhitler sertifikalı bir ürün seçerek, ürünün sorumlu elde edildiğinden ve üretildiğinden emin olarak, ek BREEAM kredisi elde edebilirler.

 

 1. BREEAM SAĞLIK VE KONFOR KATEGORİSİ

BREEAM’de en önemli kategoriler arasında sağlık ve konfor kategorisi de yer alıyor.

Bu kategoride yüksek BREEAM puanı alınmasını sağlayacak birçok kriter iç ünitelerle ilgilidir. Daikin BREEAM puanınızı büyük yönde etkileyecek çok geniş iç ünite ürün yelpazesini müşterilerine sunmaktadır. Bu cihazlar şu özelliklere sahiptir:

 • Düşük ses seviyesi
 • CO2 sensörleri
 • Varlık sensörleri (verimliliği artırmak için değil ama insanlar üzerine yönlendirilen hava akışına engel olmak için)
 • Soğuk hava üflemeyi önleme

 

SONUÇ:

 • Avrupa ve Türkiye’deki bina projelerinin büyük bir kısmı ‘Yeşil Bina Projesi’ olmaya başlamıştır.
 • Daikin, sizin yeşil bina projeleriniz için en uygun HVAC-R partnerinizdir.

 

 

 

Dr. Andaç YAKUT

Makine Yüksek Mühendisi

 

Çevre Politikaları Kıdemli Danışmanı

Daikin Türkiye

 

İletişim adresi: [email protected]

 

 

 

Avrupa’daki yeni bina projelerinin büyük bir kısmı yeşil bina projesi olarak yapılıyor. Türkiye’de de bu trend her geçen gün artıyor. Ayrıca müteahhit ve yatırımcıların yüzde 93’ü yeşil bina sertifikasyonun önemli olduğunu düşünüyor.

 

DAIKIN TÜRKİYE HAKKINDA

Türkiye’de 1978 yılından beri distribütörler vasıtasıyla 44 yıldır faaliyetlerini sürdüren Daikin, Temmuz 2011’de Airfel’i satın alarak Türkiye iklimlendirme sektörünün iddialı bir yatırımcısı olmuştur. Daikin Türkiye bugün ısıtma, soğutma ve havalandırma alanında Türkiye’nin en geniş ürün gamına sahip şirketidir. Daikin Türkiye çatısı altında bulunan Daikin ve Airfel markalarının iklimlendirme sektörüne yönelik kombi, klima üniteleri, panel radyatörler, fancoil, klima santralleri vb. farklı ihtiyaçlara uygun son teknoloji ile üretilmiş ürünleri bulunmaktadır. Merkez ofisi İstanbul’da bulunan Daikin Türkiye, Sakarya’da 163 bin metrekare alan üzerine kurulu olan üretim tesislerinde, çatısı altında bulunan Daikin ve Airfel markalarının kombi, klima üniteleri, fancoil, klima santralleri vb. farklı ihtiyaçlara uygun ürünleri son teknoloji ile üretmektedir. 8 bölge müdürlüğü, 1.700’den fazla çalışanı, 500 bayi, 16 kadın girişimci Sakura bayi, 500 satış noktası ve 500’ün üzerindeki yetkili servisiyle Türkiye’nin geniş bir coğrafyasına hizmet verebilmektedir. Ayrıca Avrupa’nın ilk iklimlendirme deneyim merkezini de sektörüne kazandırmıştır. İstanbul’da bulunan Daikin Akademi ise eğitimin gücünü paydaşların kişisel gelişim, mesleki deneyim ve iş yapma kalitesine yansıtmak için çalışmaktadır. Türkiye’nin yanı sıra Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’nın da Ar-Ge, üretim ve lojistik üssü olarak konumlanan Daikin Türkiye, kendisine bağlı olan Azerbaycan, Özbekistan, Türkmenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Ermenistan ve Tacikistan, Gürcistan, Kuzey Irak, Moğolistan, KKTC pazarlarının sorumluluğunu da üstlenmiştir.

Split Klima Üretim Tesisi / Hendek Sakarya

Daikin Türkiye Split Klima Üretim Tesisi’nde üretilen klimalar, %100 yüksek basınç, fonksiyon, performans, elektrik güvenlik ve ses testlerinden geçmektedir. Üretimdeki test proseslerinde kullanılan robot uygulamaları ve özellikle kritik noktalardaki bakır boru birleşim kaynak işlemlerinde kullanılan kaynak robotları ile el değmeden üretim gerçekleştirilmektedir.

Klima Santrali Üretim Tesisi / Hendek Sakarya

Türkiye’nin en modern tesislerine sahip klima santral fabrikasında Ar-Ge çalışmalarına gösterilen önemle konfor ve hijyenik tip klima santralleri, hijyenik paket tip klima santrali, hücreli aspiratör, havuz nem alma santrali, mutfak aspiratörü, sığınak havalandırma cihazı ve ısı geri kazanım cihazı üretimi gerçekleşmektedir. Yurt içinde, yurt dışında çok sayıda prestijli otel, hastane, ilaç fabrikası, AVM, kongre merkezi ve ofis projesinde merkezi havalandırma sistemlerimiz tercih edilmektedir.

Fancoil Üretim Tesisi / Hendek Sakarya

2009 yılında başlayan tasarım ve belgelendirme faaliyetleri sonunda, Hendek Sakarya’da bulunan üretim tesislerinde üretilen fancoil cihazlar, düşük ses seviyesi ve yüksek verimleriyle yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda otel ve iş merkezinde tercih edilmektedir.

Kombi Üretim Tesisi / Hendek Sakarya

Ar-Ge çalışmalarına gösterilen önemle üretim yapan fabrikada uzman ekip tarafından tasarlanmış kombilerimiz, sektörün en kaliteli bileşenleri kullanılarak, %100 güvenlik, fonksiyon, sızdırmazlık ve basınç dayanımı testlerinden geçerek, robotlar ile yapılan %100 görsel kontrol sistemleri ile üretilmektedir. CE belgelendirmeleri, Avrupa’nın akredite laboratuvarları tarafından yapılmaktadır.

VRV Üretim Tesisi/ Hendek Sakarya

2022 yılında faaliyete geçen VRV Üretim Tesisi, Belçika’dan sonra bu alanda üretim yapan Daikin global üretim tesisleri içinde Avrupa’nın ikinci büyük VRV üreticisidir. Japon teknolojisiyle üretilen VRV dış üniteler, iklimlendirme sistemlerinde en yüksek sezonsal verimliliğe sahip olan ürünler olarak kabul görmektedir. VRV dış ünite üretim tesisinde, atık baca gazlarını ısıtma için yeniden kullanan çevreci ve son teknoloji boya tesisi için yatırım yapılmıştır. Otomatik transfer sistemleri ile minimum insan gücü kullanılarak yüksek ürün kalitesi ve U-şekil üretim akış tasarımı ile yüksek üretkenlik sağlanmıştır. Maksimum ürün güvenilirliği için proseslerde hata önleme sistemleri ve otomatik test prosesleri entegre olarak kurgulanmıştır. Üretimde MES (üretim yönetim sistemi) kullanımı ile maksimum izlenebilirlik sağlanmıştır. Üretim hattında Daikin Japonya Üretim Mühendisliği tarafından tasarlanan 4m model modül konveyörler kullanılmıştır. Dünya genelinde üretim yapan fabrikaların standardizasyonu için tasarlanan bu model, Daikin Türkiye fabrikasında da kurulmuştur. Bu tasarım ile hem ilk yatırım hem de bakım maliyetleri iyileştirilmiştir. Alüminyum profiller kullanılarak ağırlık azaltılmıştır.

 

DAIKIN AVRUPA HAKKINDA

Daikin Europe N.V., Daikin Industries Ltd.’nin bir yan kuruluşu ve önde gelen ısıtma, soğutma, havalandırma, hava temizleme teknolojisi üreticisidir. Şirket, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’da konut, ticari ve endüstriyel amaçlar için geniş bir ekipman portföyünün yanı sıra özel yapım çözümler tasarlar, üretir ve pazara sunar. Daikin Europe N.V.’nin 24’ten fazla EMEA iş ortaklığında 12.000’den fazla çalışanı bulunmaktadır. Belçika, Çek Cumhuriyeti, Almanya, İtalya, İspanya, Türkiye, Avusturya ve İngiltere merkezli 12 büyük üretim tesisine sahiptir. Daikin Europe Group’un merkezi Belçika’da olup, Oostende’de bulunmaktadır. Şirket 1972 yılında kurulmuş, Avrupa’da üretime ise 1973 yılında başlamıştır. Isıtma ve iklimlendirme endüstrisinde 50 yılı aşkın tecrübesiyle Daikin, Avrupa’da ısı pompası teknolojisinde pazar lideridir.

 

DAIKIN JAPONYA HAKKINDA

Osaka-Japonya’da 1924 yılında kurulan Daikin Industries Ltd., 98 yıllık tecrübesi ile sadece ısıtma, soğutma alanında faaliyet göstermektedir. Bugün 2021 nisan mali yıl başlangıcına göre 2021 Daikin global cirosu 24 milyar Euro’yu bulmuştur. 160 ülkede, 89 binden fazla çalışanı ve 100’den fazla üretim merkezi ile ısı pompası ve klima sistemlerinin yanı sıra hava temizleme sistemlerinde de küresel pazar lideridir. Konut, ticari ve endüstriyel iklimlendirme uygulamaları için müşterilerinin değişen ihtiyaçlarını gözeten Daikin, tüm dünyada ürün geliştirme alanındaki öncü yaklaşımları ve entegre çözümlerinin rakipsiz kalitesi ve kullanışlılığı ile tanınmaktadır. Daikin Industries Ltd., soğutucular, kompresörler gibi tüm önemli bileşenleri kendi bünyesinde geliştiren ve üreten dünyadaki tek klima üreticisidir. Daikin Türkiye’nin de bünyesinde yer aldığı Daikin Europe N.V., 1972 yılında Avrupa pazarına yenilikçi ürünlerini sunmak için Belçika Oostende’de kurulmuştur. Daikin Industries Ltd.’in %100 iştiraki olan Daikin Europe N.V., 12.000 çalışanı, Belçika, Türkiye, Çek Cumhuriyeti, Almanya, İtalya, İspanya, Avusturya ve İngiltere’deki 12 üretim tesisiyle faaliyet göstermektedir.

 

 

 

 

Önceki İçerikXylem’den sürdürülebilir geleceğe katkı sağlayan havalandırma çözümleri
Sonraki İçerikArmatür sektöründe hedef 4 milyar dolar ihracat