COPA Isı Sistemleri, kombi alanındaki satış adetlerini artırıyor

2022 yılını, hedeflerinin üzerinde büyüme rakamlarıyla kapatmayı planladıklarını belirten COPA Isı Sistemleri Genel Müdürü Oktay Erdinç, yeni kombileri Eomix Plus ve tanıtımına ilişkin şu bilgilere yer verdi: “COPA olarak 30 yıllık tecrübemizle her zaman sektörümüzde değişimin ve gelişimin öncülerinden olmak için çalıştık. Takın Unutun reklam kampanyamızla Eomix Plus kombimizin tanıtımını yaptık. Bu kampanya, marka bilinirliğimize de önemli katkılar sağladı. Yaklaşık 8000 adet kombiyle 2021 yılını kapattık. 2022 yılını ise yaklaşık 30.000 adet kombi satışı ile tamamlamayı hedefliyoruz.”

Firma gündeminizdeki yeniliklerden, gelişmelerden ayrıntılı bir şekilde bahseder misiniz?

COPA Isı Sistemleri olarak iklimlendirme sektörünün öncü markalarından biriyiz. Bursa Minareli çavuş Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan 26 bin metrekarelik modern tesisimizde yüzde 100 yerli sermaye ile üretimlerimizi yapıyoruz. Bugün tam yoğuşmalı ve hermetik kombi; duvar tipi split ve multisplit klima; hermetik şofben ve panel radyatörlerimizle birlikte dünyanın birçok noktasında yer alıyoruz.

Pandeminin oluşturduğu belirsizlik ekosistemi içerisinde COPA olarak birçok hedefimizi gerçekleştirmeyi başardık. 30. yılımızı kutladığımız 2022 yılında da yeni yatırımlara imza atmaya ve yeni ürünler geliştirmeye devam ediyoruz. Başarılarla ve ilklerle dolu bir 30 yılı geride bırakmanın mutluluğu içerisindeyiz. Kurulduğumuz günden itibaren, yenilikçi ürünlerimizle her zaman iş ortaklarımızın ve müşterilerimizin hayatına değer katmayı hedefledik. COPA olarak dünyada 40’ın üstünde ülkede yer alan global bir markaya dönüştük. 30 yıldır olduğu gibi değerlerimizin ışığında ve modern çağın rehberliğinde; üretmeye, sektörümüze öncülük etmeye, insana ve teknolojiye yatırım yapmaya devam edeceğiz.

 

Her geçen gün sektöre yenilikçi ürünler kazandırma gayreti ile çalışıyoruz. Tüm teknolojik trendleri takip ederek, yeni ürünlerimizde kullanıyor ve tüketicilerimizle buluşturuyoruz. 2021 yılında başladığımız bayi toplantılarımıza 2022 yılında da devam ediyoruz. COPA bayi ve yetkili servislerinin katılımıyla gerçekleşen toplantılarımızda, 2022 yılı hedeflerinin altı çizilirken sektörel değerlendirmeler de yapıyoruz. Ayrıca toplantılarda müşteri memnuniyetinin artırılmasına yönelik sunumlar paylaşılırken, Pazarlama Departmanı tarafından da yeni ürünlerin eğitimleri gerçekleştiriliyor. Şirket olarak bilgimiz, kalitemiz ve deneyimimizle sınırlarımızı aşmaya hazırlandığımız yepyeni bir sürece girdik. Bu yolculukta, Türkiye’nin farklı bölgelerinden olan bayi ve yetkili servislerimizle birlikte yeni başarılara yelken açmayı hedefliyoruz.

COPA olarak klima ailemizde genişlemeye devam ediyoruz. Kullanıcılarına dilediklerinde dört mevsimi yaşatan yeni klimamız Viva Line’ı yaz ayında piyasaya sunduk. Ayrıca bu sezon, klimalarımızın neredeyse yok denecek kadar az olan şikayet oranına dikkat çekmek adına özel bir kampanya başlattık. Dijital platformlarda başlattığımızda ‘Diğer Şikayetlerinize Zaman Ayırın. Takın Unutun.’ dedik. Ayrıca bu kampanyamızı destekleyecek Bu kampanyanın iletişimini desteklemek adına yazinunutun.com web sitesini hayata geçirdik.Kampanya, tüketicilerin klima şikayetlerini unutup diğer şikayetlerine zaman ayırabileceğini ve bu web sitesi üzerinden yazıp unutabileceğini vurguluyor.

Soğuk günlerin kapımızı çaldığı şu dönemde kombi kullanımı da artmaya başladı. Kombi ürünümüz için yeni dönemde tüketici tarafından çok sevilen Takın Unutun kampanyamızın iletişimine destek olacak yeni çalışmalar gerçekleştireceğiz. Özellikle dijitale odaklanacağız ve geleneksel medyanın önemli organlarından biri olan radyoda da sponsorluk çalışmalarına imza atacağız.

Katma değer artışı için yürüttüğünüz Ar-Ge,  ürün, teknoloji çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

COPA ailesi olarak her geçen gün yeni ürünlerle büyümeyi hedefliyoruz. Bildiğiniz gibi bu doğrultuda 2020 yılında büyük bir adım attık ve kombi üretimine başladık. Böylelikle tam yoğuşmalı COPA Eomix kombilerimizi 2020’de ilk kez Türkiye pazarına sunduk. Tüketicilerimizden gelen güzel yorumlar bu konudaki en büyük motivasyonumuz oldu diyebilirim.

Yine beklentiler doğrultusunda ürün gamımızı genişleterek, son teknolojik özelliklerle donatılan tam dokunmatik ekranlı COPA Eomix Plus’ı da 2021’de piyasaya sunduk. Eomix Plus, COPA Akıllı Oda Termostatı ile kullanıldığında, %35’e varan enerji tasarrufu sağlıyor ve CP300S Smart uygulaması sayesinde cep telefonu ile uzaktan kontrol edilebiliyor. Kullanıcılara ayrıca günlük ve haftalık program yapabilme imkanı da sunuyor.

2022’nin ilk aylarında yeni hermetik şofbenimiz Nixa12’yi piyasaya sürdük. Nixa12, dakikada 12 litrelik kesintisiz sıcak su kapasitesiyle kullanım konforunu üst seviyeye taşırken, A sınıfı enerji verimliliği sayesinde de enerji tasarrufu sağlıyor. Bu yıl klima ailemize yeni modelimiz Viva Line’ı ekledik. Viva Line, zarif, konforlu ve çevre dostu özellikleriyle dikkat çekiyor. Ayrıca merkezi sistemler için duvar tipi yoğuşmalı kazan projemizin üretim hazırlıklarına da hız kesmeden devam ediyoruz.

 

COPA olarak dijitalleşme bizim için en önemli stratejilerden biri.  Bu yüzden de iş süreçlerimizde dijital dönüşüme odaklandık. Geliştirdiğimiz MyCOPA, MyCOPA Teknik ve MYCOPA Pro uygulamaları üzerinden son tüketici, bayi ve teknik servislerimize dijital süreçlerde destek veriyoruz ve her zaman yanlarında olduğumuzu hissettiriyoruz. Bu tür dijital gelişmelere uyum sağlayacak bilgi ve tecrübeye sahibiz. Sürekli olan teknolojiyi ve dijital trendleri takip ediyor, bu alanlara kolay entegre olmanın arayışlarını sürdürüyoruz.

Firmanızın 2021 yılı performansını ve 2022 yılı sonu beklentilerini değerlendirir misiniz?

COPA olarak 2021 yılında önemli başarılara imza attık. Cirosal anlamda TL bazında %100’den fazla büyüme gerçekleştirdik. Tam kapasite ile üretim yaparken hem ihracat hem yerel pazardaki satışlarımız hedeflerimizin üzerinde ilerliyor. 2022 yılını ise hedeflerimizin üzerinde büyüme rakamlarıyla kapatmayı hedefliyoruz.

COPA olarak 30 yıllık tecrübemizle her zaman sektörümüzde değişimin ve gelişimin öncülerinden olmak için çalıştık. Takın Unutun reklam kampanyamızla Eomix Plus kombimizin tanıtımını yaptık. Bu kampanya, marka bilinirliğimize de önemli katkılar sağladı. Yaklaşık 8000 adet kombiyle 2021 yılını kapattık. 2022 yılını ise yaklaşık 30.000 adet kombi satışı ile tamamlamayı hedefliyoruz.

Türkiye pazarı ve dünya pazarları ile ilgili yeni hedeflerinizi, yatırımlarınızı ve pazarlama stratejilerinizi anlatır mısınız?

2022 yılında da çevreye saygılı, ekonomik ve yenilikçi ürün grubumuzla iklimlendirme sektörünün önemli şirketlerinden biri olmaya devam edeceğiz. Radyatör üretiminde ve ihracatında da lider markalardan biriyiz. 30 yıldır ürettiğimiz radyatörlerin uzunluğu hesaplandığında, dünyanın etrafı yaklaşık 3 kere dolaşılabilir. Bugüne kadar yaklaşık 4 milyon evde COPA radyatör kullanıldı. 1 evde 4 kişi olduğunu varsayarsak; yaklaşık 14 milyon kişiyi COPA radyatör ile ısıttığımızı söyleyebiliriz.

COPA olarak bugüne kadar dünyanın birçok noktasında farklı ürün gruplarımızla başarılı işlere imza attık. Bu başarılar kombide de en iyisini ve en tasarruflusunu üretme noktasında bizi motive etti. Çin’e, radyatörün ardından kombi de ihraç etmeye başladık. Bursa fabrikamızdan çıkan ürünler Çin’deki tüketiciler tarafından da kullanılmaya başlandı. Bu gelişme ülkemiz ve sektörümüz açısından gurur verici. Dünya devi olarak ifade edilen Çin, COPA Eon kombiyi tercih etmeye başladı. 2022 yılında Çin ihracatımızın %30’unu kombi olarak hedefliyoruz. COPA olarak dünyanın farklı pazarlarında da kombi ihracatımızı artırmayı hedefliyoruz. Bu yüzden yurt dışı fuarlarında iş ortaklarımızla bir araya gelmeyi önemsiyoruz. Son olarak 28 Haziran – 1 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen sektörün en önemli fuarlarından MCE Milano 2022 Fuarı’nda yeni ürünlerimizle yerimizi aldık. 2023 yılında da sektörümüzün en önemli fuarlarında her zaman olduğu gibi yerimizi almayı hedefliyoruz. Mart ayında düzenlenecek olan ISH Frankfurt Fuarı’na ve Ekim ayında düzenlenecek olan ISK Sodex İstanbul Fuarı’na katılacağız.

 

Türkiye ve dünya pazarları ile ilgili değerlendirmelerinizi alabilir miyiz?

Pandemi birçok sektörde yatırımların yavaşlamasına ve hatta durmasına sebep oldu. Bu şartlardan, sektörümüzün de etkilenmemesi kaçınılmazdır. Ancak bu süreç devam ederken iyi stratejiler belirleyen sektör firmaları yeni yatırımlara imza atarak, krizi fırsata çevirmesini bildi. Sektörümüzdeki büyüme de her yıl istikrarlı bir şekilde devam ediyor. Günümüzde, dünyanın her ülkesine ihracat yapabilir ve her noktada başarılı projeler gerçekleştirebilir hale geldik. Şunu unutmamız gerekir ki güçlü bir potansiyeli bünyesinde barındıran iklimlendirme sektörü, ülkemizin lokomotif sektörlerden biri haline geldi. Tüketicilerin ürün seçimlerinde bilinç düzeyinin artması sektörümüze önemli ölçüde yansıdı. Özellikle tüketicilerin yüksek enerji verimliliğine sahip teknolojik ürünlere yönelmeleri, sektör firmalarının Avrupa firmalarıyla rekabet edecek ürünler üretmelerine yol açıyor. Biz de COPA olarak enerji tasarrufunu önemsiyor, hem üretim hem de ürünlerimizde sürdürülebilir kaynak kullanımına odaklanıyoruz. Yakın zamanda hayata geçireceğimiz GES projemiz sayesinde yıllık enerji tüketiminin %10’unu kendi üretebilecek. Bu sayede hem üretim süreçlerimizde enerji maliyetlerinden tasarruf edeceğiz hem de çevreci yaklaşımımızı bir kez daha ortaya koyarak yenilenebilir enerji kaynaklarından da faydalanmaya başlayacağız. Analiz ettiğimiz pazar raporlarından aldığımız verilere göre ülkemizde 2020 ve 2021 yılında kombi pazarında adette yaklaşık %16 gerileme var. 2022’de 2021’e göre yaklaşık %5 büyüme bekliyoruz. Türkiye kombi pazarı 2021’de 1 milyonun altına düşmüştü, 2022’de tekrar 1 milyonu yakalamasını bekliyoruz. Aslında bakarsanız radyatörde de benzer durum var. 2020 ve 2021’de pazarda %16’lık bir gerileme var. 2022’de %5’lik bir artış bekliyoruz. Hem radyatör hem de kombide pazarının pandemi öncesine dönmesi 2025 yılını bulması bekleniyor. Tabii bu durumda dövizdeki dalgalanmaların, tedarik zinciri sorunlarının ve inşaat sektöründeki durgunluğunda etkisi var.

 

Önceki İçerikAtech, Ar-Ge’ye yatırım yapmaya ve marka bilinirliğini artırmaya devam ediyor
Sonraki İçerikBilgi teknolojileri, yapay zekalı pompalar ve akıllı şehirler