Rima Isı Sistemleri Pazarlama Müdürü Seçil MERT

 

“Farklı kıtalarda, farklı ülkelere ihracat ağırlıklı satış yapan firmalar, bu dönemi daha rahat geçirdiler”

“Covid-19 salgınının Türkiye’de görülmesi ile birlikte ekonomimizde talep ve arz cephesinde görülen şoklar neticesinde birçok iş kolunun faaliyetini durdurmuş, eğitime ara vermiş, seyahat kısıtlamalarına gitmiş ve sosyo-kültürel faaliyetleri ertelemişti. Ülkemizde salgınının etkilerini en aza indirmek için alınan mali önlem paketleri ekonomide az da olsa bir toparlanma sağlamış olsa da yapısal ekonomik sorunların devam ettiği görülmektedir. Fabrikalarda üretimin azaltıldığına, işletmelerin belirli dönemlerde kapatıldığına, yurt dışından tedarik edilen malzemelerin iptal veya uzun sürelerde tedarik edilmesine tanıklık ettik. Özellikle içinde bizim gibi ısıtma ürünlerinin de bulunduğu 250 alt sektörü içinde barındıran inşaat sektörü de daralmadan etkilenmiştir. Belirsizliklerin hâkim olduğu salgın sürecinde Türkiye ekonomisinin yükü artmıştır.

 

Küresel salgının yol açtığı olumsuz etkilerden biri de uluslararası ticaretin daralması olmuştur. Sınırların kapatılması, tedarik zincirinin durma noktasına gelmesi malzeme ticaretini büyük ölçüde sınırlamıştı. Bu dönemde stoklu çalışmamız, piyasaları önceden okuyarak üretim yönetim ve planlarımızı buna uygun hızlıca düzenlememiz nedeni ile kullanıcılarımızın ihtiyaçlarını kısa sürede tedarik ederek yeni partnerlerimizi son bir yılda müşteri ağımıza kattık.

 

Döviz kurlarındaki yükselmenin ihracata katkısı 2020 yılının ekim ayında görülmeye başlamıştı. Farklı kıtalarda, farklı ülkelere ihracat ağırlıklı satış yapan firmalar, bu dönemi daha rahat geçirdiler.

 

Pandemi sürecinde, alışveriş alışkanlıklarımızda meydana gelen değişimleri hızlı bir şekilde takip etmek de ayrıca önemliydi. Tüketicisinin ürüne daha kolay ulaşabilmesi, incelemesi, satın alabilmesi ve her türlü teknik sorunda uzaktan kendilerine destek verebilmesi için dijital platformlara yatırım yapılması gerektiğini düşünüyor ve altyapımızı buna uygun olarak geliştiriyoruz.

 

Yoğuşmalı ve konvansiyonel kazanlarımız ile Türkiye’de, ısıtma eşanjörleri ürün çeşitliliğimiz ile dünyada en geniş ürün gamına sahip markalardan biriyiz. Son bir yıldır en önemli projemiz ise; özel pim tasarımı ile yanma yüzey alanından daha fazla faydalanabilen, aynı boyutlardaki rakiplerine kıyasla %15 daha yüksek ısıtma kapasitesine ve fiziksel olarak %10 daha düşük ağırlığa sahip, korozyon dayanımı ile daha uzun ömürlü, paslanmaz çeliğe nazaran çok daha iyi termal iletkenliğe sahip ve hızlı tepkimeye giren alüminyum döküm yoğuşmalı kombi eşanjörüdür. Kombi eşanjörümüz uzun bir Ar-Ge çalışmasının arkasında şekillenmiştir. Türkiye’nin önde gelen teknik üniversitelerinin bu konudaki uzmanları ile birlikte tasarladığımız kombi eşanjörlerimizi sadece Türkiye içindeki kombi üreticilerine değil, tüm dünyada bireysel ısıtma sistemleri üretimi yapan firmalara pazarlanması için faaliyetlerimize başladık.

2021 yılında özellikle Çin ‘den gelen yüksek ısıtma ihtiyacını talebini karşılamak için tek kazan ile 1000 kW üstü ısıtma kapasitesinin yanı sıra 16 adete kadar kaskad çalışabilen yer tipi yoğuşmalı kazanlarımızın tasarımını tamamlayarak sertifikasyon süreçlerini tamamladık. Yer tipi yoğuşmalı kazanda kapasite aralığımız çok geniştir. 69 kW tan 3250 kW a kadar ısı iletkenliği yüksek korozyona dayanıklı alüminyum döküm kazanlarımız villalardan yüksek katlı rezidanslara kadar her bina modeli için uygundur.  %109 ‘a varan verimleri ve düşük karbon monoksit değerleri ile yoğuşmalı kazanlarımız özellikle enerji ve atık gaz emisyonları konusunda ciddi tedbirlere giden Avrupa’daki partnerlerimiz için güzel alternatifler sunabilmektedir.

 

Önmetal Döküm‘ü dünyanın önde gelen ısı eşanjörü üreticileri arasına sokmak en büyük hedefimiz. Duvar ve yer tipi yoğuşmalı kazan üretimim kapasitemizi arttırmanın yanı sıra kombi eşanjörü üretim hatlarımızı yılsonuna kadar tamamlayacağız. Üretim ve kalite ekibimiz sürekli iyileştirme prosesimizi, ürün ve üretimimizin her aşamasında uygulamaya devam edecekler. Ürün gamımızı da arttırmaya devam edecek, 50 kW kapasiteli yoğuşmalı kazanlarımızı da yakında tüketicimizin beğenisine sunacağız.”

 

 

 

Önceki İçerik“Dünyada yenilenebilir enerji kaynaklarının önemi gittikçe artıyor”
Sonraki İçerik“2022 yılında pazar durağanlıktan pozitif yöne evrilmiştir”