Jenesis Genel Müdürü Fatih SAVAŞKAN

“Dünyada yenilenebilir enerji kaynaklarının önemi gittikçe artıyor”

Dünyada bilinen ve yaygın kullanılan elektrikli rezistanslar ile yapılan buhar kazanlarının verimlerinin düşük olması, kazan dizaynına sahip olmasından dolayı patlama riski olması ve sık sık rezistans arızaları çıkartmasından dolayı çalışmalarımıza çok daha güvenli ve yüksek verimli bir sistem geliştirerek devam ediyoruz. Ülkemizde olmayan ve dünyada da henüz 1-2 firmanın üretebildiği bu yeni teknoloji sistemi 2023 yılı içerisinde satışa sunmayı hedefliyoruz.

Dünyada buhar kazanı üretiminde teknolojik manada gelişmeler çok az diyebiliriz. Mevcut kazan firmaları sorun çıkartmayan, kendini ispatlamış dizaynlarına devam etmeyi tercih ediyorlar. Bu durum da son kullanıcılardan ilave talepler gelmediğinden dolayı çok uzun yıllardır devam ediyor. Gerek kazan dizaynları gerek kullanılan malzemeler olsun hiç değiştirilmeden devam ediliyor.

Ancak Jenesis olarak bizler 38 yıllık bilgi ve tecrübemizle değişmekte olan müşteri beklentilerine cevap vermek bir yana müşterilerimizin beklentilerinin değişmesi yönünde de çalışmalar yapıyoruz. Çünkü enerji gittikçe pahalanıyor, iş ve işçi güvenliği ön plana çıkıyor. Fabrikalar daha akıllı ve 4.0’a uygun dizayn ediliyor. Jenesis de buhar kazan dairelerinin de bu beklentilere uygun yapılabilmesi için öncü rolü üstleniyor.

Pandemi döneminde ihracat faaliyetlerimiz çok fazla etkilenmedi diyebiliriz. Dünyada tüketim alışkanlıkları değişse de özellikle uzak doğudaki üreticileri bırakıp daha yakındaki Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeleri tercih etmeye başlayanlar sayesinde yeni pazarlara ve yeni müşterilere ulaşma şansına sahip olduk. Örneğin; Jenesis olarak pandemi döneminde İtalya, Bosna Hersek ve Katar ilk defa ihracat yaptığımız ülkeler arasına katıldılar.

Pandemi döneminde ihracatımız düşmezken, pandeminin getirdiği kısıtlar yüzünden üretimimizin aksamamasına daha çok çaba harcadık. Çalışanlarımızın %90’ı 2 yıllık süreç içinde hastalığa yakalandılar ancak aşılarını düzenli olarak yaptırmaları sayesinde sağlık açısından sorunsuz atlattık.

Jenesis HUB sistemi sıfır patlama riskine sahip, çok düşük kapasitelerde halen en yüksek verimde çalışırken pik çekişlere buhar kazanlarından 10 kat daha hızlı yetişebilen, verimleri standart olarak %96 olan ama son kullanıcıların sıcak su ihtiyacına bağlı olarak %99’a kadar çıkartılabilen, degazör ihtiyacı olmayan ve dolayısı ile degazör kaynaklı ısıl kayıpları da olmayan, ehil kazan dairesi sorumlusu ihtiyacı bulunmayan, ucuz ve kolay bakım onarım yapılabilen, ucuz yedekleme imkanı sunan, son teknoloji otomasyonu sayesinde arızalarını tespit edip çözümlerini de söyleyen, merkezi otomasyon ile haberleşip uzaktan izlenebilen, sistem soğukken 5 dakikada buhar üretebilmesi ve blöflerinin çok düşük olması sayesinde yıllar içinde yüz binlerce euro yakıt tasarrufu sağlayan son teknoloji buhar kazan daireleridir şeklinde özetleyebiliriz. Sektördeki 100 yılı aşkın zamandır kullanılan klasik verimsiz ve hantal buhar kazanlarının yerini hızla alan Jenesis HUB sistemi tamamen müşterilerin beklentileri düşünülerek geliştirilmiş bir sistemdir. Son 3-4 yıldır hedeflerinde düşük yakıt tüketimi ve düşük risk olan tüm işletmelerin tercihi olmuştur.

Kalite denildiği anda ilk aklımıza gelen “toplam” kelimesi oluyor. Çünkü bir ürünün kalitesi en zayıf noktası kadardır düşüncesiyle imalattan, donanım seçimine, sevkiyattan, servis hizmetlerine kadar tüm departmanlarda belirli bir düzeyin üstünde olabilmek amacıyla çalışmalarımızı yönetiyoruz.

1984 yılından bugüne dünyanın doğusundaki Filipinler’den batısındaki Amerika Birleşik Devletleri’ne kadar onlarca ülkeye ihracat yaptık. Bu sistemlerimizde kullanılan tüm donanımlarımız uluslararası bilinen ve dünyada yaygın bayilik ağı olan markalardan seçildi. Akıllı arıza tespit sistemimiz sayesinde buhar jeneratörlerimiz arızasının nerede olduğunu tespit edip kullanıcılara bildirmekle kalmıyor aynı zamanda bu arızanın muhtemel sebepleri ve çözümleri hakkında da bilgi veriyor. Böylece müşterilerimiz bizlere bağımlı kalmadan kısa sürede kendi imkanları ile dahi sorunlarını çözme şansına sahip oluyorlar. Buhar jeneratörlerimizde kullanılan her bir parçanın en kaliteli ve yaygın markalardan seçilmesinden, sahip olduğumuz ISO9001:2015 belgemiz, TSE, EAC ve CE Modül B+D belgelerimiz gereklilikleri kapsamında işleyişin ve üretimin her aşamasında testlerin yapılması, sevk öncesi her üretilen sisteme 65 nokta fonksiyon testinin yapılması ve yerinde ücretsiz devreye alma hizmetlerimiz sayesinde müşterilerimize en yüksek kalitede hizmet sunmaya ve bunun sürekliliğini sağlamaya çalışıyoruz.

Buhar kullanan işletmelerde teknik ekip genelde para harcayan departman olarak görülmekte ve sürekli bütçe kısıtları ile kontrol edilmeye çalışılmaktadır. Oysa buhar sistemleri enerji tasarrufu ve geri kazanımı açısından çok yüksek potansiyele sahiptir. Bu konuda 2005 yılından bugüne eğitimler verdik ve vermeye devam ediyoruz. Bilincin teknik departmanlarda hızla yükseldiğini görüyoruz. Ancak maalesef bu bilincin işletme müdürü, genel müdür veya patron seviyesine henüz yeterince yükselmediğini üzülerek ifade edebiliriz. Ülkemizde Jenesis gibi buhar sistemlerinin verimlerinin yükseltilmesi ve atıklardan geri kazanım yapılması konusunda eğitimler veren ve uygulamalar yapan oldukça tecrübeli firmalar bulunmaktadır. Tüm bu firmaların çabaları devletimizin verdiği desteklere rağmen maalesef hak ettiği hızda uygulamaya dönüşememiştir diyebiliriz. Fakat son zamanlarda enerji maliyetlerinin yükselmesi ve hatta enerji arzının riske girmesinden dolayı kazan daireleri yatırımları yönetimleri tarafından hızlandırılmaya başlanmıştır.

 

Jenesis olarak dünyanın gelişmiş ülkelerine dahi ihracat yapabileceğimiz kalitede ürünler üretiyorken, bunu yerli olarak yapmanın gururunu yaşıyoruz.”

 

 

 

Önceki İçerik“Dünyada fosil yakıtlarının yerini yeşil enerjili ürünler alıyor”
Sonraki İçerik“Farklı kıtalarda, farklı ülkelere ihracat ağırlıklı satış yapan firmalar, bu dönemi daha rahat geçirdiler”