Form Endüstri Ürünleri Genel Müdürü Toni TİMİRCİ

 

“Isı pompası, son dönemde en çok tercih edilen sistemlerin başında geliyor”

 

“Ülkemiz iklimlendirme sektöründeki en köklü ve deneyimli birkaç firmadan biriyiz ve ağırlıklı olarak merkezi sistemler, ticari ve endüstriyel iklimlendirme çözümleri konularında temsilcilik, imalat ve satış sonrası hizmet faaliyetleri yürütüyoruz. Covid-19 pandemisi, iklimlendirme sektörünü de olumsuz etkiledi. 2020 yılında başlayan pandemiyle durma noktasına gelen ham madde tedariği geçen 2 sene sonunda tekrardan hız kazandı.

Pandemiyle birlikte temiz ve taze hava talebi de artış gösterdi. Form olarak bu alanda ihtiyaçları doğru gözlemleyip, hızlıca çözümler ürettik. Bu alanda müşterilerimize UV-C çözümleri sunmaya başladık. Kapalı alanlarda bulunan iklimlendirme sistemlerine entegre edilen UV-C ışık teknolojisi, hava içerisindeki virüslerin DNA-RNA yapılarını bozarak etkisiz hale getiriyor. Sistem, kapalı çevrim olarak adlandırılan yani ortam havasının çevrildiği fancoil, ısı pompası, VRF ve split klima sistemlerinin yanı sıra, açık çevrim mantığıyla çalışan yani tam taze hava ya da karışım havasının kullanıldığı klima santralleri ve paket klima sistemlerine de entegre edilebiliyor. Bu sistemler sayesinde AVM’ler, sinemalar, restoranlar, ofisler, mağazalar ve benzeri alanlar daha güvenli ve steril bir havaya sahip oluyor.

 

Isı pompası, yeni dönemlerde en çok tercih edilen sistemlerin başında geliyor. Isı pompaları düşük enerji tüketimi sayesinde konutlarda, binalarda ve diğer uygulama yerlerinde enerji tasarrufu sağlıyor. Artan nüfus ile birlikte enerji talebi de sürekli olarak artıyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı tüm insanlığın geleceğini güvence altına almak için yaşamsal bir öneme sahip. İşte tam burada ısı pompası devreye giriyor. Isı pompaları, yenilenebilir enerji kaynağı olan toprak, su veya havada bulunan enerjiyi kullanarak ısıtma, soğutma ve kullanım sıcak suyu sağlar. Isı pompası, enerjisinin yüzde 75’ini yenilenebilir enerji kaynağı olan toprak, su veya havada bulunan enerjiden “bedava” olarak alır; yüzde 25’ini de elektrik enerjisinden karşılarsınız.

 

Hava, su ve toprak doğada bulunan ve bedava olan yenilenebilir enerji kaynaklarıdır. Bu enerji kaynaklarından en kolay bulunanı havadır. Bu sebeple günümüzde ısı pompalarında en fazla hava kaynaklı ısı pompaları tercih edilmektedir. Isı pompası yüzde 100 çevreci ve güvenli bir iklimlendirme sistemidir. Çalışırken iklime, havaya, insan sağlığına zarar veren hiçbir gaz çıkarmaz. Yakıt ve yakıt deposu bulundurmaz. Yerleşim alanınız içinde patlama ya da yanma riski yoktur. Isı pompasının içinde kullanılan akışkan yanıcı değildir ve zehirsizdir.

Baca ve atık gaz çözümü gerektirmez. Uzun ömürlü ve kullanımı kolay sistemlerdir. Çok daha fazla ekonomik ve tasarruflu bedava güneş enerjisi kullanılabilir. Atık ısı kullanılabilir. Farklı kullanım şekilleri ile alternatif çözümler sağlar. Ayrıca enerji tedarikine bağımlı değildir. Özellikle iş merkezleri, otel vb ticari binalar ve endüstriyel tesislerin en önemli gereksinimleri arasında yüksek enerji verimliliği, düşük maliyet ve eş zamanlı ısıtma ve soğutma geliyor. Isı pompaları, maksimum enerji verimliliği ve düşük maliyet ile optimum ısıtma, soğutma, kendi içinde ısı geri kazanımı ve sıcak su elde etme gibi işlemler için en doğru cihazlardan biri.

 

Isı pompaları, kullanılan ısı kaynaklarına göre sınıflandırılırlar. Genelde en çok duyduğumuz genel tanımların başında toprak-su ve hava kaynaklı ısı pompaları gelir. Toprak, ısı pompası cihazlarının en verimli çalışabileceği ideal sıcaklık değerlerine sahip bir kaynak olarak dikkat çekiyor. Yine mevcutta göl-nehir-yeraltı kaynak suyu veya deniz gibi bir su kaynağı varsa bu kaynak, değerlendirilerek ilk yatırım maliyetini 1 yıl hatta 1 yıldan az sürede amorti edebilir. Binalarda ısıtma, soğutma ve sıcak su üretimi, binanın en çok enerji harcayan konularındandır ve bu işlemlerin ısı pompaları ile çözülmesi verimlilikte büyük katkı sağlar. Su kaynaklı ısı pompası, suyun termal iletkenliğinin çok daha yüksek olması nedeniyle, hava kaynaklı sistemlere göre daha verimli ve küçük boyutludur. Özellikle göl/deniz ve yeraltı suyu kaynaklı sistemler kullanılıyorsa, kaynak sıcaklıkları tüm yıl boyunca sabit olduğundan diğer sistemlere göre kıyaslama kabul etmeyecek kadar çok yüksek verimlilikle çalışır. Form olarak su kaynaklı ısı pompaları konusunda öncü olup bu alanda Türkiye’de yapılan ilk uygulama örneklerine ve sayısız referansa sahibiz. Bu alanda uzun yıllardır ortaklığımız bulunan Climate Master ve Clivet gibi yabancı firmalarla ve yerli üretim Form markalı ürünlerimiz ile hizmet veriyoruz.

 

2021 yılında ülkemizde satılan “ısı pompası” 10 bin civarında görünüyor. Bu adetlerin yüzde 80-85’ini hava kaynaklı sistemler oluşturuyor. Yüzde 10-15’ini ise su kaynaklı sistemler oluşturuyor diyebiliriz. Toprak kaynaklı sistemlerin kullanımı oldukça az. Avrupa’da hava/su ve toprak kaynaklı ısı pompaları 2021 yılında 900 bin adetler civarında oldu. Ülkemizde “ısı pompası” pazarının önümüzdeki 2-3 yıl içinde 20-30 bin adetlere ulaşmasını bekliyoruz. İlerleyen yıllarda heatpump sistemleri yani ısı pompası sistemleri pazarının daha da büyüyeceğini öngörüyoruz. Bu alanlarda sektör olarak yeni yatırımlar yapmaya ihtiyacımız var. Türkiye pazarı henüz çok küçük. İç pazarın bu alanda büyümesi gerekiyor. Ülkemizde bu ürünlerin kullanımı için yatırım teşvik mekanizmasının hayata geçirilmesi gereklidir. Avrupa’daki birçok ülke, bu ürünleri kullanımını önemli ölçüde finansal olarak destekliyor. Türkiye de her tip ısı pompası ile her boyutta yapılmış örnek uygulamalar mevcut olup mühendislik açısından gerekli bilgi de fazlasıyla mevcuttur.

 

Isı pompası alanındaki öncülüğümüz ve tecrübemizi, yerli üretime verdiğimiz değerle birleştirerek 2019 yılında yenilikçi ve enerji verimliliği yüksek yerli sudan havaya ısı pompası üretimine başlamıştık. 2019 yılında 11, 15 ve 22 kW kapasitelerde başladığımız üretime geçtiğimiz senelerde 3, 7 ve 9 kW’lık modelleri de ekledik ve böylece kapasite aralığını 3 ile 22 kW arasında olacak şekilde genişletmiş olduk. Toplamda 6 modelde satışa sunduğumuz Form WSHP ısı pompaları ile bir projede gerekli olabilecek tüm kapasite ihtiyaçlarına çözüm sunuyoruz. Cihazda bulunan gelişmiş merkezi kumanda ve dokunmatik ekran seçeneği, geniş çalışma limitleri, ekolojik çevre dostu soğutucu gazı ve yüksek enerji verimliliği, yüzde 100 taze hava çözümleri ve UV-C sterilizasyon imkanı ile işletmelere değer katıyoruz.”

Önceki İçerik“Alternatif enerji kaynaklarında ısı pompaları herkesin ilgi odağında”
Sonraki İçerikBilgi Akkaya’nın iklimlendirme sektöründe başladığı kariyer yolculuğu, yine iklimlendirme sektöründe sürüyor