1Daikin Türkiye Bireysel Ürünler Genel Müdür Yardımcısı Tuncer GÜLSARAN

 

“Alternatif enerji kaynaklarında ısı pompaları herkesin ilgi odağında”

 

“Daikin Türkiye olarak iklimlendirme sektöründe her zaman geniş ürün yelpazesi oluşturmaya aynı zamanda da günümüz koşulların yarattığı sorunları minimize eden inovasyonlu ürünler geliştirmeye çalıştık. Ar-Ge departmanımıza ayırdığımız bütçeler birçok şirketin çok üstünde. Özellikle çevreye uyumlu ve yenilenebilir enerji kullanımı konusunda çok hassasız. Devlet de yenilenebilir enerji konusunu oldukça destekliyor ve bu bağlamda sert kararlar alıyor. Bu kararlarla beraber, sektörün dinamikleri de değişiyor. Çevreci ürünler ön plana çıkarken, karbon ayak izi konusu hayati önem taşımaya başlıyor. Biz de Daikin olarak Ar-Ge gücümüzle sektöre çevreci ürünlerimizle öncülük ediyoruz.

 

Isı pompaları yenilenebilir enerji kaynakları kullanarak çalışan ve diğer yakıtlara göre çok daha iyi verim sağlayan sistemler olmasıyla öne çıkıyor. Çevreci olmasının yanı sıra kısa sürede kendini amorti eden ısı pompalarına tüketicinin ilgisi her geçen gün artıyor. AB’nin net karbon salımını 2050 yılına kadar sıfırlamayı hedefleyen yaklaşımına en uygun çözümlerden biri olarak gösterilen ısı pompaları, fosil yakıtların yarattığı çevre kirliliği, depolama ve yüksek faturalara son verecek nitelikte. Özelikle son dönemde görülen ülkeler arası enerji krizi bu ürünlerin önemini çok daha artırdı.  Hatta birçok Avrupa ülkesi mazot, elektrik, LPG gibi enerji kaynakları ile çalışan ısıtma sistemlerini ısı pompasına dönüştürmek isteyen kullanıcılara ciddi oranlarda teşvikler vererek tüketicileri bu alana yönlendiriyor. Otel, ofis, residence gibi büyük katlı yapılar için sunduğumuz su soğutmalı VRV sistemler, düşük enerji tüketimi ve az yer kaplayan kompakt yapısı nedeniyle çok fazla tercih ediliyor. İlk kez Daikin tarafından kullanılan VRT teknolojisi, Daikin VRV IV ailesinin tüm ürünlerinde olduğu gibi su soğutmalı VRV-IV W+ serisinde de bulunuyor. Daikin, rakipleri arasında öne çıktığı bu teknolojiyle projelerinde daha yüksek enerji verimliliği ve düşük çalışma maliyeti sağlamış oluyor.  VRV kasetli döşeme tipi iç ünite modellerimizi de Sakarya’daki fabrikamızda üretiyoruz. Avrupa pazarı için üretim üstü olma yolunda ilerliyoruz.

 

Çevreci ürünlere yönelimle birlikte, Daikin’in mucidi olduğu R32 soğutucu akışkanı, sektörde devrim niteliği taşıdı. R32 soğutucu akışkan, kullanımı yaygın R410 akışkanına göre birçok üstünlüğe sahip. R32 soğutucu akışkanının, R410 akışkanına göre GWP (Global ısınma potansiyeli) etkisi 3 kat daha azdır. Bu soğutucu akışkan, çevreye etki ve verim anlamında çok büyük avantajı zaten sağlıyor. Dünyada yaygın olarak kullanılan ısı pompaları, ısıtma-soğutma ve kullanım sıcak suyu eldesine yeni bir boyut getirerek kullanıcıya büyük bir avantaj sağlıyor. Örneğin; 3’üncü nesil Altherma ısı pompası, kullandığı R32 soğutucu akışkan ile çevreci bir ısı pompası olma özelliği taşıyor. Bu özellik borulardaki basınç kayıplarını daha düşük seviyede tutuyor. Yüzde 30 daha az gaz şarjı gerektirmesi tasarrufu da beraberinde getiriyor. Tek bileşenli akışkan olması nedeniyle servis verilebilirliği daha kolay oluyor. Daikin’in mucidi olduğu VRV ürünlerimizde de R32 soğutucu akışkanın farkını görüyoruz. VRV ürünlerimiz kurulum, kullanım ve maliyet açısından oldukça avantaj sağlıyor. Yüksek verim ve düşük işletme maliyetleri ile öne çıkan ürün grubumuz arasında yer alıyor.

Dünyada enerji kaynaklarının kullanımı ve dağıtılması her geçen gün önemli bir konu olarak önümüzde. Alternatif enerji kaynaklarında ısı pompaları herkesin ilgi odağında. Avrupa’daki veriler, 2017-2018 yılları arasındaki ‘havadan suya ısı pompası’ satışlarının Avrupa’da yüzde 27 oranında artış gösterdiğine işaret ediyor. Bunun yanı sıra pandemiyle birlikte tüketicinin müstakil konut tercihinin arttığını da gözlemliyoruz. Hatta daha tenha veya uzak yerlerde ikamet etmeyi uygun buluyorlar. Doğal gazın henüz ulaşmadığı bölgeler için mükemmel bir iklimlendirme çözümü oluşturan ısı pompaları, yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak ısıtma-soğutma ve kullanım sıcak suyu eldesini tek bir sistemle gerçekleştiriyor. Her geçen gün artan enerji maliyetleri için ekonomik ve daha çevreci bir ürün olması nedeniyle bu trendin çok hızla yükseleceğini düşünüyoruz.

 

Daikin markasının sektörde dünya lideri olmasının en büyük etkeni Ar-Ge yatırımlarına fazlası ile önem vermesi ve sektörde mucit marka olmasından kaynaklanıyor. Özellikle ısı pompalarında dünyada lider konumdayız. Daikin’in en büyük farkı sadece ısıtma- soğutma ve havalandırma sektöründe faaliyet göstermesidir. Bu neden ile de dünyadaki 100’den fazla üretim tesisi ve Ar-Ge gücü ile sürekli yenilik ve çevreci ürünler üretimi için çalışmasıdır. İnovasyon çalışmalarıyla iklimlendirme sektörüne yön veren Daikin Industries Ltd., Türkiye’deki Ar-Ge merkezinin de dahil olduğu Avrupa Geliştirme Merkezi (EDC)’ni daha kapsamlı araştırmalar yapabilmek amacıyla büyütüyor. Bu kararla Belçika’nın Gent kentinde 140 milyon euroluk bir yatırım planlayan Daikin, EDC’nin hali hazırda gerçekleştirdiği inovatif ve enerji verimliliğini en üst düzeye çıkaran araştırma ve geliştirme çalışmalarına yenilerini eklemeyi hedefliyor. Üstün teknolojik ürünlerinin yanı sıra çevreci kurum kültürü doğrultusunda üretimlerde bulunan dünya iklimlendirme devi Daikin, daha önce ücretsiz olarak sektöre sunduğu kendisine ait patentlerin sayısını arttırıp, kullanımındaki ön onay koşulunu da kaldırarak tarihi bir adım daha attı. Karmaşık süreçleri ortadan kaldıran, patentlere hızlı ve kolay erişim sağlayan bu karar; halen dünyanın en önemli sorunlardan biri olan küresel ısınmanın önlenmesine katkı için çok önemli bir adım olarak kabul ediliyor. Daikin, 1 Temmuz 2019 tarihinde yayınladığı bir bildiri ile mucidi olduğu tümüyle çevreci soğutucu akışkan R-32’nin klimalarda kullanımını, dünya çapında yaygınlaştırmayı hedefliyor.”

Önceki İçerik“Isı pompası, doğada bulunan enerjiyi kullanmasından dolayı hem verimli hem de çevrecidir”
Sonraki İçerik“Isı pompası, son dönemde en çok tercih edilen sistemlerin başında geliyor”