Warmhaus Ar-Ge Müdürü Tamer GÜNDOĞAN

Kaynakların sorumlu kullanımı konusunda farkındalığın artması, enerji kaynaklarının verimli kullanılması konusunda da bilinç düzeyinin artmasına yardımcı oldu”

“Enerji, yaşamımızın her alanında ihtiyaç duyduğumuz ve talebinde sürekli artış yaşanan bir unsur. Bundan dolayı da enerjinin verimli kullanılması büyük önem taşıyor. Özellikle son dönemlerde gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakabilmek için kaynakların sorumlu kullanımı konusunda farkındalığın artması, enerji kaynaklarının da verimli kullanılması konusunda bilinç düzeyinin artmasına yardımcı oldu. Bir taraftan da pandemi ile birlikte evde geçirilen zaman arttı, pek çok insan evden çalışmaya geçti. Bu durum enerji tüketiminde de artışa neden oldu. Gerek pandeminin etkileri gerekse çevre konusunda bilincin artması ile insanlar kullanacakları ürünleri seçerken tasarruf edebilecekleri, enerjiyi en verimli şekilde kullanabilecekleri, fosil yakıtlara alternatif enerji türleri ile yenilenebilir enerji kaynakları kullanabilen ve çevreci ürünleri tercih etmeye başladı. Sektörümüz de gerek uluslararası regülasyonlar gerekse kullanıcılardan gelen talepler doğrultusunda bu ihtiyaçlara cevap verebilecek ürünlerin geliştirilmesi için yenilikçi çalışmaların artarak devam edeceğini düşünüyorum.

Warmhaus’ta katma değer yaratan ürünler geliştirmek için Ar-Ge’ye ve teknolojik alt yapımıza çok önem veriyoruz. Her yaşam alanı için kaliteli ve güvenilir çözümler sunarken var gücümüzle sıcaklığı daha verimli şekilde evlere ulaştırabilmek için çalışıyoruz.

Enerji ve su gibi kaynakların en verimli şekilde kullanılmasını sağlayan ürünler geliştiriyoruz. Sadece kaliteli ve ekonomik değil, çevreyi de dikkate alarak yenilikçi bir yaklaşımla üretim yapıyoruz. Ürünlerimizden birkaç örnek vermem gerekirse; Türkiye’de ilk defa Warmhaus tarafından üretimi gerçekleştirilen Gaz Adaptif Sistemli kombiler, yanma kalitesini sürekli olarak denetliyor ve gerektiğinde gaz kalitesinde ortaya çıkan değişikliklere göre sistem parametrelerini adapte ederek yanma kalitesini maksimum düzeyde tutabiliyor. Böylece gerekli gaz tüketimi minimum seviyede tutularak maksimum tasarruf sağlanmış, çevre ve canlılar için zararlı olabilecek emisyonlar da minimum düzeye indirilmiş oluyor. 1/10 oranındaki geniş modülasyon özelliği ise kombinin kapasitesinin ihtiyaca göre ayarlanmasına ve bu sayede hem gaz hem de elektrik enerjisinden tasarruf edilmesine olanak veriyor.

Wi-Fi Akıllı Oda Termostatı RecoWa ve mobil uygulaması gibi kombiyi uzaktan kontrol etmeyi sağlayan ürünlerimiz enerjinin en verimli ve tasarruflu şekilde kullanılmasını mümkün kılıyor. RecoWa Wi-Fi Akıllı Oda Termostatı, RecoWa uygulaması ile kullanıldığında, kullanıcı istediği yer ve istediği zamanda internet bağlantısı olan android veya iOS işletim sistemine sahip cep telefonu ve tabletten rahatlıkla kombisinin tüm özelliklerine erişebiliyor. RecoWa’nın farklı kullanım modları istenilen zamanda ihtiyaç kadar ısınmayla kullanıcıya dikkate değer bir tasarruf sağlıyor.

Warmhaus olarak bugün 38 ülkeye ihracat yapan bir markayız. Her coğrafyanın ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda cihazların donanım ve yazılımlarını geliştirebiliyoruz.  Avrupa Birliği sınırları içerisinde ürünlerinizi satışa sunabilmeniz için belirli kriterler var. Enerji tüketimi ve sınıflandırması ile ilgili detaylı enerji etiketi sunmanız gerekiyor.  Enerji verimliliği skalasında kombilerimiz A sınıfında yer alıyor.  Düşük ısı ihtiyaçlarında bile yüksek verimlilik ve enerji tasarrufu sağlayabiliyor.

İhracat yapan bir firma olarak her ülkenin uyguladığı kuralları takip etmek ve buna göre çalışmalarınızı sürdürmeniz gerekiyor. Örneğin; Avrupa’da iklim değişikliği ile mücadele kapsamında doğalgaz gibi fosil yakıtla çalışan cihazlardan ziyade elektrik enerjisi ile çalışan ya da yenilenebilir enerji türleri kullanan ürünler tercih edilmeye başlandı. Fosil yakıtlar ile çalışan ürünlerin de satışı için bazı kısıtlamaların gündeme gelmesi söz konusu. Biz, yeni ürün projelerimizi seçerken çalışmalarımızı bu trendleri de göz önünde bulundurarak yapıyoruz.”

 

Önceki İçerik“Son 20 yılda gelişen teknolojinin takip edilmesinin sağladığı katkının üretim maliyetleri açısından çok önemli olduğu anlaşılmaya başlanıyor”
Sonraki İçerik“Binalarda tüketilen enerjinin yüzde 80’i ısıtma ve soğutma amaçlı tüketiliyor”