4 yıl üst üste gelen birincilik

2017 yılında faaliyete başlayan ve Baymak’ın ana dağıtım bayisi olarak 4 yıldır üst üste Türkiye Satış birincisi seçilen KRC Proje’nin son 1 yıllık süreçteki gelişmelerine yönelik bilgilendirmelerde bulunan KRC Proje ve Stratejik Planlama Müdürü Alperen Öksüz Satış Müdürü Murat İlhanve Pazarlama Müdürü Muhammed Sağlam ve önümüzdeki döneme yönelik sorularımızı da birlikte yanıtlandırdı.

İçinden geçtiğimiz pandemi ile mücadele döneminde, son 1 yılda nasıl bir süreç geçirdiniz? Önümüzdeki döneme ilişkin sektörel anlamda öngörüleriniz neler?

KRC Proje Stratejik Planlama Müdürü Alperen Öksüz: Pandeminin getirdiği durgun ekonomik piyasadan sadece iklimlendirme sektörü değil, tüm endüstriler etkilendi. Ekonomik göstergeler de nihai tüketicinin alım gücünün düştüğünü gözlemliyoruz. Buna ek olarak iklimlendirme sektöründe son 1 yıldır ciddi bir kompanent sıkıntısı da yaşanmakta, fabrikaların üretimin hattını kısıtlayan bu durum da ürünün tedariği noktasında firmaların elini ciddi anlamda zora soktu. Bunlara bağlı olarak, ürünün ulaşılabilirliği bu yıl çok önemliydi. Fiyat listelerinde yer alan birçok ürün stoklarda bulunmuyordu. Bu durumun ufak çaplı bir kriz ortamı yarattığını da söyleyebiliriz. KRC Proje olarak biz daima stok hacmimizi maksimum da tutarak, iş ortaklarımızın bu süreci daha rahat bir şekilde atlatmalarını sağladık. Önümüzdeki dönemde de bu sorunların devam edeceğini öngördüğümüz için stoklarımıza yönelik aksiyonlarımızı ona göre alıyoruz.

Biz KRC Proje olarak, mevcut krizi fırsata çevirebilmek adına bu yılı, ‘İletişim ve eğitim’ yılı ilan ettik. 120’yi aşkın alt bayimiz var. Ürün grup müdürlüğümüzle beraber alt bayilerimizin teknik ve proje bazlı sorunlarına hem fiziki hem de online olarak çeşitli çözümler üretmeye ve onlara destek sağlamaya çalıştık. Bu süreçte iş ortaklarımızla bazı organizasyonlara da imza attık. Birlikteliğimizi ve güven bağımızı perçinlemek adına toplantılar ve eğitimler düzenledik. Bunun haricinde İzmir’de Ege bölge müdürlüğümüzü kurduk. Oradaki saha sorumlumuz, Ege bölge müdürümüz ve yönetim ekibimizle birlikte toplu ziyaretler gerçekleştirdik. Bu ziyaretler, KRC Proje’nin marka bilinirliğine de olumlu etkileri oldu.

Bunlarla beraber dijital dönüşümü de oldukça önemsiyoruz. KRC Proje.com adında B2B bir sitemiz var. Bu siteye ilişkin yatırımlarımız her geçen gün artıyor. İş ortaklarımız, onlara özel fiyatlar ve ıskontolar ile sitemizden alış-veriş yapabiliyorlar. Bayilerimiz, depolarımızın stok durumlarını da sitemiz üzerinden görebiliyor. Örneğin; Ege Bölgesi’ndeki bir bayimiz, İstanbul’daki diğer şubelerimizin stok durumu hakkında anında bilgi sahibi olabiliyor. Bu zor süreçte iş ortaklarımıza mobil erişim hizmetimizle de faydalar sağlıyoruz.

Alperen Öksüz Dijital dönüşüme ağırlık verdiğinizden ve B2B bir siteniz olduğundan bahsetmiştiniz. Bu sitenin özelliklerinden ve sağladığı avantajlardan biraz daha bahseder misiniz?

Alperen Öksüz: Birçok firma geleneksel web tabanlı yazılımlarla dijital dünyada mevcudiyet gösterirken, biz yola ilk çıktığımız dönemlerde bu siteyi kurduk. Bayiler istedikleri tüm bilgilere, bu site üzerinden anlık olarak ulaşabiliyor. Bu site; fiziki temasın oldukça azaldığı bu dönemde, bayilerimize online ve B2B olarak tüm hizmetlerimizi ulaştırmamıza olanak sağlıyor. Bayilerimiz bu site üzerinden fiyat sunumu, ürünlerin teknik özellikleri ve stok bilgisine ulaşabiliyorlar. Bu da bayilerimizi bilgiye ulaşılabilirlik adına bir adım öteye taşımış oluyor. Biz bu yapılanmayı 4 yıl önce oluşturduk ve günümüzde de sürekli iyileştirmeler yaparak geliştiriyoruz.

KRC Proje’nin yapılanmasından ve sizi bu alanda öne çıkardığını düşündüğünüz özelliklerinizden bahseder misiniz?

Alperen Öksüz: Ticari olarak bulunduğumuz her alanda insani ve ahlaki değerleri odağımızda tutuyoruz. Bu vizyon ile birlikte biz alt bayilerimiz üzerinden yapılanmamızı gerçekleştiriyoruz. Bugün Marmara’da, Ege’de, Trakya’da, Batı Karadeniz’de ve bu bölgelerin tamamında 120’yi aşkın sayıda bayimiz faaliyet gösteriyor, biz nihai tüketiciye bu şekilde bayilerimiz yoluyla ulaşıyoruz. “Birlikte büyümeye” mottosuyla çıktığımız bu yolda, bayilerimizle günden güne yaptığımız işe değer kattığımız inancındayız. Ayrıca bayilerimizi diğer iş ortaklarımızdan ayıran bazı ayrıcalıklar sunuyoruz. Onlara özel demo ve teşhir desteği, tabela desteğinin yanı sıra özel prim sistemleri gibi operasyonel yardımlarda da bulunuyoruz. Bunlarla beraber sadece bayilerimizle ilgilenen alt bayi koordinatörlüğü diye bir birimimiz mevcut, bayilerimizin fabrikayla ya da piyasayla ilgili olan sorunlar veya soru işaretleri ile bizzat ilgilenen bir birim, kendi sektörümüzde buna benzer bir yapılanmayı daha önce duymadık. Bu sebeple bununda bizi bir adım öne çıkaran etkenlerden bir tanesi olduğunu düşünüyoruz. Toparlamak gerekirse KRC Proje sektörün ve paydaşlarının taleplerini öngören, hızlı aksiyon alabilme kabiliyetine sahip dinamik bir oluşum, bugünün değil yarınların konuşulduğu bizim gibi oluşumların, yarınlarının parlak olacağına inancımız sonsuz.

Ne tür yatırımlar yapıyorsunuz? 2022 yılına ilişkin yatırım anlamında planlarınız neler?

KRC Proje Satış Müdürü Murat İlhan: Kurulduğumuz ilk günden bugüne kadar geldiğimiz noktada, tüm yatırımlarımızın odağında insan var. Anlayışımız gereği insana yatırımı her alanda yapmaya devam edeceğiz. Baymak markasının gücü ve desteğiyle bayileşme yapımızda ve kendi ekibimizde fayda üretmeyi sürdüreceğiz. Ayrıca 2022, yatırımlarımızın da devam edeceği bir yıl olacak. 2022 yılında ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik durumu göz önüne alarak, sürdürülebilirlik anlayışı içerisinde hizmet verdiğimiz Marmara ve Ege bölgesinde yeni ticaret yatırımlarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. Bu yıl bulunduğumuz bölgelerde hizmetimizi en uç noktadaki firmalarımıza dahi kalitemizden ödün vermeden hızlı ve zamanında ulaştırmayı planlıyoruz. Bu anlayışla hizmet kalitemizi daha da arttırarak, Ege ve Marmara bölgelerindeki bayi ağımızı genişletip, cari sayımızda yüzde 40 oranında büyüme hedefi gerçekleştireceğiz. Bunun için gerekli yatırımları yapacağımız bir yıl olacaktır.

2022 sonuna ilişkin planlarınız ve sektöre ilişkin öngörüleriniz neler?

Murat İlhan: Açıkçası tüm sektörlerde olduğu gibi içinde bulunduğumuz ısıtma ve soğutma sektöründe de daralma olacağı kanaatindeyiz. Bu sektörel daralmadan en az oranda etkilenmek adına, bu yıl farklı birkaç planı aynı anda devreye alacağız. Bulunduğumuz bölgelerde aktif şekilde sahada olmakla beraber Baymak markasının bizlere vermiş olduğu destek ve güç ile mevcut bölgelerimizdeki Baymak pazar payını arttırma noktasında, firma olarak üzerimize düşen görevi yaparak, cari ve adetsel olarak büyüme hedefimizi devam ettireceğiz. Baymak çatısı altında, 2017 yılından bugüne kadar geçirdiğimiz zor süreçlerin ve elde ettiğimiz başarıların sonucunda Baymak tarafından satış performans birincisi unvanına layık görüldük ve bu başarıyı 4 yıl üst üste korumayı başardık. Bu başarımızı 2022 yılında daha da ileriye taşıyarak, ısıtma – soğutma denildiğinde Tek Marka olarak Baymak ve Baymak denildiğinde de KRC Proje AŞ’nin akıllara gelmesini hedefliyoruz.

Artık sadece ürünün değil, hizmet kalitesinin de bir o kadar önemli olduğu bir dönemdeyiz. Siz ürün kalitesi dışında müşterilerinize ne gibi hizmetler veriyorsunuz?

KRC Proje Pazarlama Müdürü Muhammed Sağlam: KRC Proje ailesi olarak, insan’ı iş hayatımızın merkezine konumlandırdık. Bu değer; ahlaklı, sağduyulu ve güvenilir bakış açısı ile bizlere iş ortaklarımıza ulaşmanın yolunu açtı. İş ortaklarımızdan gelen talepler doğrultusunda, kurumsal hafızamızın paydaşlarımıza ne tür faydalar sağlayabileceği üzerinde çalışmalarımız günden güne devam ediyor. Fayda yarattığımıza inandığımız konuların en başında da iletişim geliyor. 10’u aşkın uzman satış danışmanı kadromuz ile iş ortaklarımızın isteklerine hızlı çözümler sunuyoruz. Bunun yanında 6 bin metrekareyi aşkın depo hacmimiz ve Baymak ailesinin ürün çeşitliliği, bize her zaman müşterilerimizin taleplerine karşılık verebilme imkanı sağlıyor. Sevkiyat hızımız sayesinde ürünleri aynı gün içerisinde iş ortaklarımıza ulaştırıyoruz. Sektörün ihtiyaçlarına hızlı çözümler üreten KRC Proje AŞ’nin, bu vizyonu ile sektöre yön verdiğini de söyleyebiliriz.

Şu anda Türkiye genelinde iklimlendirme sektöründe en çok öne çıkan ürün grupları hangileri? Sizin önümüzdeki dönemde satış grafiğinin artacağına dair potansiyel gördüğünüz ürünler var mı?

Muhammed Sağlam: Atık gaz salınımının doğaya verdiği tahribatı gözlemlediğimiz ve ‘geleceğimizi nasıl daha yaşanılabilir kılacağımız’ sorusuna cevap aradığımız bir dönemdeyiz. Bu farkındalıkla birçok endüstride olduğu gibi iklimlendirme sektöründe de atık gaz salınımından yenilebilir enerji kaynaklarına geçiş gözlemleniyor. Örnek vermek gerekirse; otomotiv sektörünün devlerinin de yakın gelecekte atık gaz salınımını tamamen bitirip elektrik enerjisine geçiş yapacaklarını duyurdular. KRC Proje olarak, ürün gamımızda bulunan çevreci ısı pompalarının önemini ilgili tüm platformlarda anlattık, anlatmaya da devam ediyoruz. Gerek kampanya gerek söylem ve teşviklerimiz ile çevreci ısı pompalarının kullanımını yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Özetle; gelecek dönemde yenilebilir enerji kaynaklarıyla ilgili ürün gamlarının ön plana çıkacağını düşünüyoruz.

Ayrıca Baymak’ın lansmanını geçtiğimiz aylarda yaptığı hidrojenle çalışan yeni kombisi Lunatec’i bu anlamda atılmış önemli bir adım olarak görüyoruz. Bilinen kombi sistemlerinin yanı sıra hidrojenle çalışan Baymak Lunatec’de stoğumuzda bulunuyor ve müşterilerimizden gelen yoğun talep de bizi memnun ediyor. Kısacası Krc proje yenilenebilir enerji çağının geldiğinin farkındalığı ile gelecek adımlarını atmaya devam ediyor.

Peki, KRC proje için bayilik sisteminin önemi nedir?

Muhammed Sağlam: Kuruluşumuzdan bugüne benimsediğimiz prensip, toptancı mantığı ile ürünlerimizi sadece birkaç toptancı firmaya dağıtmak değil, iş ortaklarımıza bizzat ulaştırmak oldu. Bize açılan bölgelerden gelen talepleri değerlendirerek, bayi ağımızı sürekli genişlettik. Bünyemize eklenen yeni bayilere ticaretten öte iş ortağımız gözüyle baktık. KRC Proje AŞ ailesine katılan bayilerimizin kurumsallaşması adına ihtiyaç duyulan adımları bayilerimizle birlikte atmaya devam ediyoruz.

Bayimizin işletmesine uygun şık bir tabela desteği sunuyor, Mağazasına uygun olacak şekilde de teşhir ve demo desteği sağlıyoruz. Bu adımların sona ermesiyle bayimizin kurumsal kimliğinin gerekliliklerinden biri olan Baymak’ın ve Krc Projenin internet sitesine eklenmesi işlemlerini gerçekleştiriyoruz. Bayilerimizin yaşamış oldukları problemlerde kendilerini yalnız bırakmıyor, bayi koordinatörlüğü birimimizle bayilerimizin sorunlara hızlı çözümler sunuyoruz. Bunların yanı sıra fiyat avantajı, açık hesap çalışma sistemi ve kampanyalarımız ile bayilerimize fayda sağladığımızı düşünüyoruz. Bunlara bağlı olarak KRC Proje bugün 120’nin üzerinde bayi yapılanmasına ulaştı. Siz de KRC Proje ailesinin bir üyesi olmak ister miydiniz?

 

 

 

Önceki İçerikDaikin Türkiye, büyümeye devam ediyor
Sonraki İçerikDaygas, yeni yatırımlarıyla üretim kapasitesini 3 kat artırdı