Termo Isı Sistemleri, 2022 yılında da Ar-Ge’ye ve katma değeri yüksek ürünlere odaklanacak

 

Termo Isı Sistemleri Yurt İçi Satış Müdürü Behlül Çil ve Projeli Ürünler Satış Müdürü Yasin Yapıcı firma tarafındaki gelişmelere ayrı ayrı yanıtlar verdi. Behlül Çil önümüzdeki döneme yönelik yaptığı açıklamalarda yer tipi kaskad yoğuşmalı kazan grubunda, 2022 itibariyle bayii ve müşterileri projelerinde çözümün bir parçası olacak 284 kW – 1700 kW aralığında “Cell Condense” ürünlerinin piyasada olacağını belirtirken, Yasin Yapıcı 2022 yılın için de Ar-Ge çalışmalarına yönelik yüksek bir bütçe ayırdıklarını dile getirdi.

Ecostar olarak, bireysel ısınma mantığının olabildiğince minimize edilerek merkezi ısınmanın yaygınlaşması gerektiğine inandığınızı biliyoruz. Bu yaklaşım paralelinde, merkezi ısınmanın yaygınlaşması konusunda son dönemlerde ne tür gelişmeler yaşandığını bizimle paylaşır mısınız?

 

Isıtma pazarında biz, yıllarca merkezi sistem ürün üretimi ve gelişimi tarafında yer aldık ve bu tarzımızdan bugüne kadar ödün vermedik. Verimlilik, çevre dostu ürünler ve geleceğimize olan sorumluluk boyutundan bakarsak; ısıtma pazarında mevcut bireysel ürün kullanımını ne derecede merkezi sisteme kaydırabiliriz düşüncesiyle ve tüm dirençlere rağmen, bunun mücadelesini vermeye devam etmeye çalışıyoruz. Buna; ‘çevreyi daha ne kadar koruruz, daha ne kadar bireylerin ısıtma bütçelerinde tasarruf sağlarızın’ mücadelesi de diyebiliriz.

 

Merkezi ısınmanın yaygınlaşması adına; ürün gelişimlerini, ciddi Ar-Ge yatırımlarını, kapasite aralığındaki çeşitlilik ve birçok etkeni; başta kurumlar olmak üzere tüm bireylere anlatmaya devam edeceğiz. Mevcut merkezi sistem yasasını kurumlar kararlılıkla uyguluyor, ancak özel sektörde bireysel ısınmanın özgürlüğüne inanan kullanıcılara, verimli ve ekonomik ısınmayı bıkmadan usanmadan anlatmamız gerekiyor.  Biz bu yasadaki kullanım alanını daha aşağılara nasıl çekebiliriz? Söz konusu mücadelemiz, bu safhada da ayrıca devam ediyor.

 

Yoğuşmalı kaskad pazarının Türkiye’deki seyrine ilişkin neler düşünüyorsunuz? Sizin bu alanda geniş kapasiteli ürünleriniz olduğunu biliyoruz. Sizin ürünlerinizi muadillerinden ayıran temel farklılıklar size göre neler?

 

Yoğuşmalı duvar tipi kaskad grubunda pazar 2021 yılında büyüdü. Henüz net veri olmamakla beraber, 30000 adet üstü bir genel pay olacağını öngörüyoruz. Beklentimiz 2022 yılında da bu pazarın korunacağı yönündedir. Biz Ecodense olarak, yoğuşmalı duvar tipi kazan grubunda 65, 80, 90, 100, 110, 115, 125 ve 150 kW olmak üzere toplamda 8 faklı geniş kapasite aralığıyla bayii ve müşterilerimize çözüm sunuyoruz -ki en büyük avantajlarımızdan birisi de budur. Bu kapasite aralığında bu kadar çeşit sunan başka bir marka bulunmuyor.

 

Genellikle duvar tipi kaskad uygulamalarda tek kontrol paneliyle çözüm sunuluyor; ancak bizler duvar tipi kaskad sistemlerde kaç adet cihaz olursa olsun, cihaz adedi kadar kontrol ünitesi cihaza entegre çalışma yapıyoruz. Yani aslında master-slave uygulamamız yok, yani tüm kazanlarımız çoklu sistemlerde ana kazan gibi çalışıyor. Bir kazandaki olası kontrol kartı arızasında sistem çalışmasına devam ediyor. Isınmada sürekliliği sağlamak bir konfor ve bu konforu sunan ender markalardan birisiyiz. Yaygın servis ağı, teknik destek ekimizin proje çözümlemesi, bölgesel bayilerimizdeki güçlü ürün stoğu sayesinde ürünlere ulaşımdaki kolaylık, bölge satış ekibi, bayii ve müşteri arasındaki kusursuz koordinasyon ve bunlara benzer birçok unsur bizi faklı kılan temel etkenleri oluşturuyor.

 

Önümüzdeki döneme ilişkin yatırım planlarınız neler?


Yoğuşma pazarına sunduğumuz Ecodense markamız ile ilklere imza attık. Duvar tipi alüminyum alaşımlı spiral kanatçıklı eşanjöre sahip yoğuşmalı kazan grubumuzda yer alan 8 farklı kapasitemizin yanına birçok yeni çözüm ekledik. Birden fazla yoğuşmalı cihazın, kontrol modülü aracılığı ile birbirine bağlanarak çalışmasına kaskad sistem deniliyor, ancak tek cihaz olduğu zaman kaskad sistemde kullanılan kontrol panosunu kullanmak durumunda kalıyorduk. Bu sebeple biz artık tek cihaz kullanılan yerlere başka bir kartla sadece tekli sistem olarak kullanılmak üzere başka bir model geliştirdik. Bu serimizin adı “WT-S ONE” ve 35, 45, 55 ve 65 kW olmak üzere 4 farklı kapasite üretiyoruz ve arzu edilirse dahili boyler ile beraber müşterilerimize sunuyoruz.

Yer tipi kaskad yoğuşmalı kazan grubunda 200 kW – 3200 kW aralığında toplam 19 farklı kapasiteye sahibiz. Ayrıca yer tipi kaskad yoğuşmalı grupta 2021 yılı itibariyle Ar-Ge, proje, tasarım ve üretim süreçleri bitmiş; 2022 itibariyle de bayii ve müşterilerimizin projelerinde çözümün bir parçası olacak 284 kW – 1700 kW aralığında “Cell Condense” ürünlerimiz olacak. Projeye özel olarak arzu edilen kapasiteye göre tasarlanabilen, daha düşük ses seviyelerine sahip ve olası arızalarda sistemin çalışmaya devam etmesi gibi birçok avantajı beraber sunan bu ürün grubumuz da 2022 yılında daha yaygın bir şekilde sahada olacaktır.

Brülör olarak Ecostar markamız ile sadece domestik grupta minimum 200 kW, maksimum 12000 kW olmak üzere toplam 27 farklı kapasiteye kadar; gaz, fuel oil, motorin yakıt ve bunların kombine çözümlerine sahip olan tek markayız. Düşük NOx ve CO salınımlı yeni seri ürünlerimiz (Low NOx, FGR) de ürün gamımızda yer alıyor. En son Sodex fuarında sergilediğimiz bu grupta çok olumlu tepkiler aldık. Düşük azot salınımlı bu serileri ülke içinde kullanmaya 2021 yılı itibariyle başladık. Özellikle bu seride daha yaygın kullanım için kurum ve özel sektör bazında tanıtım faaliyetlerimiz daha yoğun şekilde devam edecek.

Önceki İçerikTermo Isı Sistemleri Projeli Ürünler Satış Müdürü Yasin Yapıcı
Sonraki İçerikFriterm evaporatörleri Eurovent Sertifikalı