Form Şirketler Grubu Yürütme Kurulu Başkanı Tunç KORUN

 

“Toprak ve su kaynaklı ısı pompaları gelecek nesillere temiz bir çevre bırakmak için tercih edilebilecek çevre dostu sistemlerin başında geliyor”

 

“Çevrecilik, sürdürülebilirlik ve enerji verimliliği konuları son yıllarda birçok sektör ve kitlenin oldukça önem verdiği konular haline geldi. Form Şirketler Grubu olarak biz de gerek ürün geliştirme gerekse hizmet anlayışımızda bu değerler çerçevesinde hareket etmeye özen gösteriyoruz. Enerji verimli ürünlerin artışı özellikle çevreye verilen zararın en aza indirgenmesi adına çok değerli. Ayrıca kısıtlı kaynakların doğru yönetilmesi ve kullanıcıların uzun dönemde maddi yükünü azaltıyor olması da sektör adına önemli bir artı değer yaratıyor. Ürün kullanımında oluşan giderlerin bir başka deyişle işletme maliyetlerinin azalması, yatırımcı ve kullanıcıların satın alımda daha doğru ve rahat karar vermelerine olanak tanıyor.

 

Son dönemde Binalarda Enerji Verimliliği Kanunu ve ilgili yönetmeliklerle birlikte enerjinin etkin kullanımı yönünde önemli gelişmeler kaydedildi. Enerji verimliliğini yükseltmek ve enerjiyi etkin kullanmak adına uygun sistem çözümünün uygulanmasına ek olarak yapı stoğumuzun başta yalıtım olmak üzere daha kaliteli hale getirilmesine önem vermemiz gerekiyor. Buna ek olarak, yenilenebilir enerji çözümleri ve hibrit sistemler de enerjiyi daha verimli ve etkin kullanabilmemize imkan sağlayacaktır. Ürün bazında ise birçok imalatçı artık çok daha yüksek verimli ürün alternatiflerine sahip. Alınacak her türlü elektrik ile çalışan cihazın ilk maliyette değil, uzun vadeli kullanımda daha ekonomik olanının seçilmesi önemli.

 

Küresel ısınma, çevre duyarlılığının artışı ve sürdürülebilirlik politikaları çerçevesinde tüm firma, kurum ve kuruluşlar, kısıtlı kaynaklarını en verimli biçimde kullanabilmek için yatırım aşamasından itibaren, tüm ürün ve sistem tasarım, Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarında enerji sarfiyatlarını minimize edecek çalışmalara büyük önem veriyorlar.  Önümüzdeki dönemde devlet istikrarlı olarak çevreci ve sürdürülebilir bu yatırımlara daha fazla destek olursa, ülkemizde enerji verimliliği çok yüksek seviyelere çıkabilir.

 

Form Şirketler Grubu olarak, güçlü iş ortaklıklarımız ve fabrikamızın Ar-Ge imkanları sayesinde yüksek verimli ve çevreci ürün ve ekipmanları tüketici, yatırımcı ve uygulamacılarla buluşturuyoruz. 55 yılı aşkın teknik deneyimimiz ve konusunda uzman mühendis ekibimiz ile tüm proje tasarımlarında doğru sistemlerin seçimi konusunda müşteri ve proje firmalarına teknik destek veriyoruz. Ayrıca yıllardır çok önem verdiğimiz, yüksek eğitimli satış sonrası hizmetler grubumuz ile sattığımız tüm ürünlerin uzun yıllar geçse bile her türlü bakım ve servis hizmetlerini veriyoruz. Tüm uygulamalarda çevreye zarara vermeden, enerji maliyetlerini düşürmek en öncelikli hedefimiz olarak konumlanıyor.

 

Gerek yerli üretim gerekse temsilcisi olduğumuz tüm ürünlerin enerji verimliliği yüksek ürünler olmasına özen gösteriyoruz. İzmir’de bulunan üretim tesislerimizde enerji verimliliği yüksek ve çevreci ürünleri imal ediyoruz. Bu üretime ilk olarak evaporatif soğutma cihazları, duman tahliye ve havalandırma kapakları ve gün ışığı aydınlatma gibi ürünlerimizle başladık. İlerleyen dönemde ise paket klima, su kaynaklı ısı pompası, fancoil ve hava temizleme cihazı üretimine başlayarak yerli üretim faaliyetlerimizi geliştirdik.

 

Toprak ve su kaynaklı ısı pompaları gelecek nesillere temiz bir çevre bırakmak için tercih edilebilecek çevre dostu sistemlerin başında geliyor. Form olarak biz de bu konuda sektörün öncüsü ve lideriyiz. Halihazırda tedariğini yapmış olduğumuz enerji verimliliği yüksek 58 adet proje ile deniz, göl, yeraltı suyu ve toprak kaynaklı ısı pompası sistemleri ile yaklaşık olarak saatte 30 MW’lık bir enerji tasarrufu sağlıyoruz. Bu sayede saatte 13 ton, yılda ise ortalama olarak 32,800 ton CO2’nin doğaya salınımını engellemiş olduk. Örneğin; Antalya’daki Terracity AVM’de uygulamış olduğumuz tamamı yeraltı suyu kaynaklı ısı pompası sistemi, hava soğutmalı gruplarla çalışan diğer AVM’lere kıyasla %50 daha az enerji harcayarak hem Türkiye’nin hem de Avrupa’nın bu alandaki en büyük uygulaması olarak kabul ediliyor. Diğer bir ürünümüz Clivet Multi Function Heat Pump; aynı anda hem ısıtma, hem soğutma yapıp kazanın da yerine geçebiliyor ve ısıtma yapan klasik kazan sistemi ile karşılaştırıldığında enerji tasarrufu ile öne çıkıyor. Bu ürün piyasadaki en yüksek enerji verimliliği değerine sahip cihazlar arasında.

 

Ortağı olduğumuz dünya teknoloji devi Mitsubishi Heavy Industries VRF sistemlerimizde yüksek verimli ve çevreci soğutucu akışkanlar kullanılıyor. VTCC teknolojisi akışkan sıcaklığının dinamik kontrolü ile işletmelere %34’e kadar enerji tasarrufu sağlıyor. Yine tesislerde uygulanan sistemlere göre farklılık göstermekle beraber Mitsubishi Heavy Q-ton havadan suya ısı pompasının doğalgaz kazanı ve klasik sistemlerle karşılaştırdığımızda %40’a kadar enerji tasarrufu sağlanmakta olduğunu görüyoruz.”

Önceki İçerik“Halkımıza ‘en ucuz, en temiz ve en yerli enerjinin’ enerji verimliliği olduğunu anlatmalıyız”
Sonraki İçerik“Sürdürülebilir iklimlendirme teknolojilerinin geliştirilmesi çevre ve sağlığın korunmasında büyük bir rol oynuyor”