Refkar, krizi fırsata çevirdi ve ihracat oranını artırdı

Refkar’ın pandemi ile mücadele döneminde çalışanları adına fiziki tüm önlemleri aldığından bahseden Refkar Genel Müdürü Şant Özbülbül, bu süreçte gerçekleştirdikleri eylemleri şu sözlerle aktardı: “Çalışma saatleri ve koşullarını revize etmemizin yanı sıra gıda takviyesinden ilaç ve vitamin takviyesine kadar çalışanlarımıza elimizden gelen desteği sağlamaya çalıştık. Çünkü mücadele sürecinde bizim için en önemli olan konu: ayakta kalmak. Bu sebeple biz bu süreci, tüm Refkar ailesi olarak seferberlik süreci olarak devam ettiriyoruz. Bilinen bir şeye karşı değil, hiç görmediğimiz bir şeye karşı savaşıyoruz ve tehlikenin nerden geleceğini bilme şansımız yok. Dolayısıyla mücadeleye ilk önce kendimize ve sağlığımıza dikkat ederek başladık. Çalışanlarımıza bu konuda eğitimler verdik. Onlar da bu konuda ellerinden gelen dikkati gösterdiler. Bunun sonucunda da 50’ye yakın çalışanımız arasında sadece tek bir vaka ile karşılaştık.”

Refkar Genel Müdürü Şant Özbülbül, “2020’yi iyi bir büyüme eğrisi ile geçirdik”

Mevcut rakiplerinin özellikle Avrupa’da olduğuna ve onların yavaşlaması sebebiyle Refkar için bir fırsat ortamı oluştuğuna vurgu yapan Şant Özbülbül, sözlerine şöyle devam etti: “Öncelikle ham madde altyapımızı güçlendirdik. Oluşabilecek risklere karşı hazırlığımızı yaptık. Dolayısıyla 2020’yi iyi bir büyüme eğrisi ile geçirdik diyebiliriz. Buna ek olarak, bilindiği gibi geçen seneye göre çok daha az fuar gerçekleşti. Ancak biz bu fuarlara katılamadık diye olduğumuz yerde saymadık ve görüşme yapmayı düşündüğümüz ne kadar müşterimiz varsa, onlarla olan diyaloglarımızı geliştirdik ve bu durumu kendi açımızdan fırsata çevirmiş olduk. Gidemediğimiz her müşterimizle iletişim kurmanın bir yolunu bulmaya çalıştık. Böylelikle e-ihracata ilişkin ilk adımlarımızı da atmış olduk. Yeni müşteriler edindik. Bu arada halihazırda Refkar ile çalışan firmalarımızla da bağımızı hiç koparmadık ve kayıp vermedik. Bu doğrultuda ihracatımızı da 4-5 kat oranında artırdık.”

“2021 yılı içerisinde, Kırklareli OSB’deki yeni fabrikamıza geçmeyi planlıyoruz”

İhracat oranları artarken, ürünlerinin ulaştığı müşteri sayısında da ciddi bir artış olduğunu söyleyen Şant Özbülbül, bu konuya şöyle açıklık getirdi: “Örneğin; biz çoğunlukla chiller üreticilerine ürünlerimizi gönderiyoruz. Onların üretim miktarlarında da çok ciddi artışlar olduğunu ve çok hızlı teslimatlara ihtiyaç duyduklarını gördük. Dolayısıyla bu bizim tek başına yükseldiğimiz anlamına gelmiyor. Tüm sektör olarak büyüme rakamlarımızın arttığı görüşündeyim. Biz de Refkar olarak, bundan payımızı aldık. Üretim alanımıza yaptığımız yatırım devam ediyor. Sürmekte olan bir fabrika inşaatımız var. Kırklareli Organize Sanayi Bölgesi’nde 6.500 metrekarelik açık alan üzerine kurulmakta olan, 3.100 metrekarelik bir fabrika inşa ediyoruz. 2021 yılı içerisinde buraya geçmeyi planlıyoruz. Yeni fabrikamıza geçerken, makine yatırımları da yapacağız. Zaten Dünya Ticaret Merkezi’ndeki yeni ofisimize taşınma sebebimiz de buydu.”

Önceki İçerikODE Yalıtım, Ar-Ge ve dijitalleşmeye odaklanmaya devam edecek
Sonraki İçerikRima Isı Sistemleri, 2021’de yeni ihracat pazarlarına açılmayı planlıyor