Rima Isı Sistemleri, 2021’de yeni ihracat pazarlarına açılmayı planlıyor

2019 yılı için ‘En çok kazan ihracatı yapan 2. firma’ ödülünü İSİB’den alan Rima Isıtma Sistemleri’nin ihracat süreçlerinin çoğunlukla müşteri odaklı çalışarak ve ülke özelinde pazarın istediği ürünlere cevap vererek devam ettiğini belirten Rima Isı Sistemleri İhracat Yöneticisi Ümit Çıplak, ihracat politikalarına ilişkin şu bilgilendirmelerde bulundu: “Her bir ülke için o ülkenin kullanıcısının ihtiyaç (teslim şekli, ödeme tipi, ürün tipi) duyduğu yöntemlerle hareket ediyoruz. Bu yaklaşımımız müşterilerle olan ilişkilerimizde daha iyi yerlere varmamızı sağlıyor. Şirket politikalarımız firmaların talepleriyle örtüştüğünde, süreç hızlanıyor. B2B sitelerin kullanımı ve oradan gelen yeni talepler de bizim için önemli bir kaynak oluşturuyor. B2B sitelerinden sağladığımız müşteri verilerine, firmamızın ve ürünlerimizin tanıtımını sağlayıp sonrasında işi takip ediyoruz.  Ayrıca sosyal medya hesaplarımızın da çok önemli olduğunu söyleyebilirim. Rima Isı Sistemleri’nin ürünlerin tanıtımını yapması açısından iyi bir platform olduğuna ve sosyal medyayı çok aktif olarak kullanan ülkelerden aldığı taleplerin somut işlere dönüştürebildiğine şahit olmaktayız. Bunlara ek olarak, katılımcı sıfatıyla katıldığımız veya sadece ziyaret ettiğimiz fuarlar var. Büyük çaplı HVAC fuarlarının hepsine katılmaya çalışıyoruz. Sektörün diğer yan dallarının katılım gösterdiği fuarlara da ziyaretçi olarak katılıp, ülkenin nabzını ölçerken, yeni firmalarla görüşmeler yapıyoruz. Fuarlar CRM yapınızı geliştirmek ve yenilemek için etkili yerler. Eğer mevcut müşterilerimizden fuara katılım sağlayan oldu ise kendisine fuar standında var olarak teknik destek veriyoruz. Sattığımız ürünler teknik ürünler olduğu için özellikle yeni müşterilerimizi kazanları kendi ülkelerinde pazarlamadan önce ya bulundukları yerde ziyaret ediyor ya da onları fabrikamıza davet ederek detaylı kazan ve ısıtma tesisatı ile ilgili eğitimler düzenliyoruz. Bu seminer ve eğitimler ihracat süreçlerinde bizim için çok önemli bir yer tutuyor. Çünkü ürün bilgisine daha çok sahip olan müşteri veya servis, ürünlerin dağıtımını hızlı yaparken müşterisinin uzun yıllar memnuniyetini sağlıyor.”

Rima Isı Sistemleri İhracat Yöneticisi Ümit Çıplak: “İhracat; sürdürülebilir olduğu zaman kesin fayda sağlanacaktır”

2020 yılı için yeni pazarlara ve yeni ürünlerin tanıtımına odaklandıklarını dile getiren Ümit Çıplak, sözlerini şöyle sürdürdü: “2020 yılı hedeflerimiz içinde yer alan Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan AHR Orlando 2020 Fuarı’na katıldık. Fuardan ilk başta aldığımız tepkiler çok olumlu olmasına karşın, tüm dünyada olduğu gibi bizim firmamız açısından da pandeminin etkileri yüzünden işlerimiz istediğimiz noktalara varamadı. Her ne kadar farklı bir pazar olan ABD pazarını anlamamıza yardımcı olsa da bu yıl için beklediğimiz verimi alamadık. 2021’de pandeminin etkisinin geçmesiyle beraber bu kıtada da istediğimiz noktalara varacağız. 2020 yılı genel olarak tüm sektörler için durağan bir yıl olarak geçti. İhracat; sürdürülebilir olduğu zaman kesin fayda sağlanacaktır. Sadece bir iki kere satış yapıp günlük karlar elde edebilirsiniz.  Firma sürdürülebilirliğinden bahsediyorsanız, ihracat bir firma için hayati önem taşımaktadır. Ülkedeki tüm firmaların, ihracatın en azından bir tarafında bulunması gerçekten ülke ekonomisi açısından çok iyi olacaktır. İhracat oranlarını artırmak hem cari açığın azalması, hem de ülkeye giren döviz miktarının çoğalması açısından güçlü bir ekonomi yaratılmasını sağlayacaktır. İhracat firmalarının buradaki rolü; teknolojiye dayanan yüksek kalite ve rekabetçi fiyatlı ürünleri ile hedef pazarlarda etkin olmaktır. Ayrıca devlet desteklerinin ihracat süreçlerinde etkisi yadsınamaz bir gerçektir.”

 

“Sosyal medyanın kitlelere ulaşım gücünü, 2021’de daha fazla kullanacağız”

 

2021 ve devamındaki yıllarda ihracat alanında ne gibi çalışmalar yapmayı planladıklarına da değinen Ümit Çıplak, “Pandeminin etkisinin 2021’in ilk yarısında da süreceğini öngörüyoruz. Buna paralel olarak daha çok online toplantılar organize etmeyi ve online fuarlara katılmayı planlıyoruz. Yine aynı şekilde ihracatçı birliğinin düzenlediği ‘online ticari heyet’ organizasyonlarına katılmayı planlıyoruz. Online pazarlama çalışmalarımız daha da artacaktır. Sosyal medyanın kitlelere ulaşım gücünü, 2021’de daha fazla kullanacağız. 2021 için henüz kesinleşmiş bir fuarımız (katılım veya ziyaret) olmamakla beraber, pandeminin durumuna göre fuarlar konusunda da tekrar aktif hale geçmeyi ümit ediyoruz. B2B sitelerden bulacağımız yeni verilerle, henüz ürün satışını gerçekleştirmediğimiz ülkelerde müşteri arayışlarımıza devam edeceğiz. Rima Isı Sistemleri’nin son derece değer verdiği Ar- Ge çalışmaları 2021’de daha yüksek yatırımlarla devam ettirmeyi, yoğuşmalı kombi eşanjörü ihracatımızı ise önümüzdeki yıl hedeflediğimiz adetlere getirmeyi planlamaktayız” dedi.

Önceki İçerikRefkar, krizi fırsata çevirdi ve ihracat oranını artırdı
Sonraki İçerikÜntes; ihracatın bir varış noktası değil, yönelim olduğuna vurgu yaptı