İzocam, 2021’de de ihracat oranlarını artırmaya odaklanacak

İzocam; 2019 yılında ihracat alanında gösterdikleri başarılı performansla İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) tarafından verilen ve iklimlendirme sektörünün ihracat alanındaki Oscar’ı olarak görülen Başarılı İhracatçılar Ödülleri kapsamında; ‘En Çok İzolasyon Malzemesi İhracatı Yapan Firma’ dalında birincilik ödülünün sahibi oldu. Geçtiğimiz senelerde İSİB tarafından aynı kategoride takdim edilen birçok birincilik ödülünün daha sahibi olan İzocam, bu sene de bayrağı taşımaya devam etti.

 

İzocam’ı sektördeki rakiplerinden ayrıştıran en önemli özelliğin, Türkiye ve dünyada 7 farklı ürünü aynı çatı altında üretebilen, yalıtım sektöründeki tek şirket olmaları olduğunun altını çizen İzocam Genel Direktörü Murat Savcı, konuyla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: “Geniş ürün yelpazesine sahip olmak ve her ihtiyaca uygun yalıtım çözümleri sunabilmek tercih edilirliğimizi arttırıyor. Çünkü sektördeki en geniş ürün çeşitliliğine sahip firma olarak ihracat yaptığımız müşterilerimize esnek üretim ve zamanında teslim imkânları sunuyoruz. Diğer taraftan ihracattaki başarımızda, bu pazarlarda faaliyet gösteren müşterilerimizin iç görüsü ile hareket etmemizin de payı büyük. Ürünün verimli şekilde nakliyesi, kolay taşınması, avantajlı depolanması ve kolay uygulanması konularında akılcı çözümler üretmeye yoğunlaşıyoruz. Bu da ihracatta tercih edilen bir marka olmamızı sağlıyor. Ayrıca, İzocam’ın özellikle yeni projelerde yalıtım konusunda verdiği danışmanlık vesahip olduğu 55 yıllık bilgi birikimi de ihracat pazarları için önemli bir konu. Dünyanın birçok ülkesindeki büyük çaplı rafinerilerin kurulum projeleri ile alt yapı çalışmaları için çözüm ortağı oluyoruz ve farklı ülkelere ihracat gerçekleştiriyoruz. Bu alandaki referans listemiz oldukça güçlü. Son dönemde Irak’ta Enka’nın ana yüklenici olduğu Besmaya Projesi için ürün tedarik ettik ve danışmanlık desteği verdik. Yine Enka tarafından Irak’ın Basra bölgesindeki Samawa ve Nasiriyah şehirlerinde yapılmakta olan iki ayrı kombine çevrim santralinde İzocam ürünleri tercih edildi.”

 

İzocam Genel Direktörü Murat Savcı: “İhracatın ciromuz içindeki payı: %20”

 

İhracat yaptıkları ülkelerde sadece enerji santrali değil alt yapı çalışmalarında da önemli projelere imza attıklarını belirten Murat Savcı, şöyle devam etti: “Gana’da bulunan 5 milyon yolcu/yıl kapasiteli Akra Kotoka Terminal Binası Projesi, 2019 AFCON Afrika Uluslararası Kupası’nın karşılaşmalarının yapıldığı Kamerun’daki Japoma Spor Kompleksi de sahra altı ülkelerdeki alt yapı çalışmalarında yer aldığımız önemli projeler arasında yerini alıyor. İzocam, Orta Doğu ve Balkanlarda da tercih edilen bir marka. İhracat yaptığımız pazarlardaki 20 yerleşik bayimiz ve 200 alt bayimiz ile ağırlıklı olarak binalarda ve sanayide kullanılan yalıtım ürünleri ile ısıtma, soğutma ve iklimlendirme pazarına yönelik ürünlerin ihracatını gerçekleştiriyoruz. 2019 yılında gösterdiğimiz 20 milyon USD’lik ihracat performansı ile ihracatın ciromuz içindeki payı: % 20 seviyesinde oldu. 2020’nin ilk çeyreğinde kendini gösteren salgının etkisi ile bazı şirketler üretim faaliyetlerine ara vermek zorunda kaldı.  Biz ise sürecin başından beri, ülkemizin geleceği için iş yaşamının devam etmesi gerektiği bilinci ile hareket ettik. Sürecin başından beri sağlık açısından gereken önlemleri en üst düzeyde tutarak üretim ve ticari faaliyetlerimize devam ettik, halen de aynı titizlikle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Pandemi sürecinde üretim programımızı ve stoklarımızı değişen piyasa koşullarına göre hızla adapte edebildik. Bu esneklik kabiliyetinin sonucu olarak, hem iç piyasada hem de ihracat pazarlarımızda iyi bir satış ivmesi yakaladık. 2020 yılında tüm ürün gruplarımızda yurt içi pazar paylarımızı koruyarak, bazı ürün gruplarımızda ise pazar payımızı artırarak, seneyi yüzde 20’lik bir ciro artışı ile kapamayı hedefliyoruz. İhracat özelinde ise, bu yıl iki yeni ülke eklediğimiz bayi portföyümüzü ve coğrafi yayılımımızı genişletme çalışmalarımız devam etti. Başta Türki Cumhuriyetler, Afrika, Balkanlar, Asya ve Orta Doğu olmak üzere ihracat faaliyetlerimizi sürdürdük. İhracatı 600.000 m³’ü aşan bir firma olarak, Orta Doğu iklimlendirme pazarının en önemli üreticisi olma konumumuzu bu yıl da koruduk.”

 

“Dijitalleşme yatırımlarımıza devam ettik”

 

2020’de Ar-Ge çalışmaları başta olmak üzere birçok iç projenin de gündemlerinde yer aldığına değinen Murat Savcı, “Hem tesislerimizde hem de yönetim ofislerimizde pek çok konuda yeni teknolojilerin uygulamasını hayata geçirdik. Bu çalışmaları planlarken, inovatif ve müşteri odaklı yaklaşımlarla satış sonrası destek hizmetlerimizi iyileştirici projeleri önceliklendirdik. Bu yıl odaklandığımız bir başka konu ise dijital yatırımlar oldu. Gelişen teknolojiyle birlikte, iş yapış biçimlerimizde çağın gerektirdiği değişimi gerçekleştirmek amacıyla dijitalleşme yatırımlarımıza devam ettik. Bu yılın başında müşterilerimize sunduğumuz hizmet sürelerini kısaltan ve verilerin güvenliğini arttıran SAP uygulamasını devreye aldık. Dijital vitrinimiz olan www.tekiz.com.tr’yi ve www.izocam.com.tr’yi  mobil uyumlu bir tasarımla, kullanıcı dostu menü yapısıyla ve sosyal medya hesapları ile entegre çalışacak şekilde yeniledik. 2020 yılında öncelik verdiğimiz diğer bir konu başlığı da çevresel modernizasyon projeleriydi. Tesislerimizin çevresel koşullar ile en uyumlu şekilde, minimum çevresel etki ile çalışmasını sağlamak için çevre dostu tekonolojik yatırımlara başladık. Tarsus tesisimizde yürüttüğümüz yeni filtre yatırımı bunlardan bir tanesi… Dünya standartlarında hava emisyon değerlerine ulaşmaya hedeflediğimiz bu yatırımı, Nisan 2021’de devreye almayı planlıyoruz. Kısaca, tüm olumsuz koşullara rağmen 2020 yılı İzocam için oldukça verimli ve güzel bir yıl oldu. Bu da 55 yıldır sektöre liderlik etmenin aslında bir tesadüf olmadığının; zor koşulların bilgi, öngörü ve tecrübe ile kolayca aşılabildiğinin göstergesidir” dedi.

 

“İhracatta yeni pazar arayışlarımız devam edecek”

 

İzocam olarak 2021’deki öncelikli hedeflerinin, üretim kapasitesi ve ürün çeşitliliğini hem iç piyasa hem de ihracat pazarlarındaki ihtiyaçlar doğrultusunda artırarak, sektör içerisindeki mevcut

konumlarını daha da güçlendirmek olduğunu söyleyen Murat Savcı, “Bu kapsamda ihracat pazarlarımızda Ar-Ge çalışmaları başta olmak üzere, hizmet ve servis kalitemizi iyileştirici yeni projeler gündemimizde yer alacak. Önümüzdeki yıl ihracatın ciromuz içindeki payını arttırmayı hedefliyoruz. Bu nedenle ihracatta yeni pazar arayışlarımız devam edecek. Mevcutta yer aldığımız ülke pazarlarındaki bayi ağımızı genişletirken, potansiyel olarak gördüğümüz pazarlarda da yeni bayilikler vereceğiz. Özellikle son iki yılda odaklandığımız Orta Afrika’daki pazar arayışlarımız önümüzdeki dönemde de devam edecek. Diğer taraftan BDT ülkelerinde tanıtım faaliyetlerimizi arttıracağız” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Önceki İçerikINN Mühendislik, imza attığı projelerle marka gücünü ve bilinirliğini artırıyor
Sonraki İçerikODE Yalıtım, Ar-Ge ve dijitalleşmeye odaklanmaya devam edecek