Bekir CANSEVDİ
Üntes
AR-GE Merkezi Yöneticisi

“Sektördeki lider konumumuzu korumaya ve ilerletmeye devam etmekteyiz”

Firmamızın uzmanlık alanı merkezi sistem soğutma iklimlendirme cihazları üretmektir. Üretmekte olduğumuz soğutma ve iklimlendirme cihazlarında hedef pazarlara uygun olarak ekonomik seri ve enerji verimliliği yüksek seri olmak üzere iki farklı segmente üretim yapmaktayız. Yüksek verimli cihaz üretimimizde güncel ErP direktiflerine uygun cihazları üretmekteyiz. Isı pompası üretimi ve geliştirilmesi konusunda 10 yıldır geliştirme faaliyetlerimiz ve üretimlerimiz sürmektedir. Ayrıca enerji verimliliği yüksek ürünler ile ilgi sürekli yapmakta olduğumuz eğitici faaliyetler ile de kamuyu bilgilendirmekteyiz.

Ar-Ge faaliyetlerimizi 2017 yılından beri Ar-Ge merkezi statüsü ile sürdürmekteyiz. Ar-Ge merkezinde toplam 50 personel 30 tam zamana eşdeğer adam ay olarak faaliyet sürdürmektedir. Bu elemanların yarıya yakın kısmı yeni ürün Ar-Ge elemanı olarak çalışmaktadır. Firmamız ortalama iki yılda bir yeni ürün çıkartmaktadır. Ayrıca mevcut ürünlerimizde de yine ortalama iki yılda bir geliştirme yapmaktayız.

Ürünlerimizin performanslarından emin olabilmek için 10 yıldır ürünlerimizi kendi test laboratuvarlarımızda test ederek kullanıcılara sunmaktayız. Laboratuvarlarımızda yapılan ölçümlerin aşağı yukarı her yıl uluslararası akredite test laboratuvarları ile doğrulanmasını sağlamaktayız. Gelişen kurallar ve standartlar çerçevesinde laboratuvarlarımızın standartlarını güncellemekteyiz. Ayrıca laboratuvarlarımız, enerji verimliliği açısından dünyadaki nadir laboratuvarlardandır. Bu nedenle Ar-Ge faaliyetlerimizde yeniliklere kolay uyum sağlayabilmekteyiz.

Enerji verimli ürünlerin artması için Avrupa eko tasarım regülasyonları ve yasal sınırlamaları ile bu konuda çeşitli kurallar oluşturmaktadır. Bu da ürünler ile ilgili standartların bu doğrultuda güncellenmelerine sebep olmuştur. Bu nedenle her geçen gün daha verimli çevre dostu ürünler kullanıcılara sunulmaktadır.

Bu çalışmalar ile diğer sektörlerde olduğu gibi Enerji verimli ürünlerin artması; klima sektöründe de standardizasyonun ve kalitenin artmasına neden olmuştur. Ürünlerin tak çalıştır türe dönüşmesine katkı sağlamıştır. Bu katkılar her geçen gün artarak devam etmektedir. Sonuç olarak, ürünlerin katma değerlerinin artmasına artarak devam etmesine neden olmuştur. Tüketiciye düşük yaşam döngüsü maliyeti ve daha güvenilir olan ürünler sunulmasını sağlanmaktadır Bunlardan başka dünyamızda tüketilen enerjinin yaklaşık %15 i ısıtma soğutma ve klima kullanımında kullanıldığı düşünülürse;  Her geçen gün bu alanda yapılan iyileştirme ve düzenlemeler ile daha temiz ve sürdürülebilir dünya dönüşümüne katkı konmaktadır.

Dünyamız, içinde bulunduğumuz zaman diliminde bilim ve bilişim alanında çok büyük bir dönüşümü yaşamaktadır. Günümüzde artık bilgiye erken ulaşmak ve bu bilgiden inovatif ürünler yaratabilmek için tüm teknik elemanların dijitalleşme faaliyetlerini sürdürebilmek için kendilerini eğitmeleri ve geliştirmeleri gerekmektedir. Ancak bu alt yapı ile verimli ve inovatif ürünler üretilebilmektedir. Ayrıca çevre sorunları nedeni ile üretilecek ürünlerin asgari şartları ilk kez bu süreçte çeşitli yasa, yönetmelik ve zorlayıcı kurallar ile sınırlandırılma süreci başlatılmıştır. Bu tür önerilerin önümüzdeki süreçte daha da artacağını tahmin etmekteyim. Bu nedenle bugünden dijitalleşme ve bilgi teknolojilerini hızlı bir süreçte içselleştiren yapıların varlıklarını sürdürmeleri kolay olacaktır.

 

Önceki İçerikKARYER’den yüksek verimlilik ve kalite ile küresel çözümler
Sonraki İçerikFrigoblock Genel Müdürü Cemal Yılmaz ile Şirketin Yükselen Başarı Grafiği Üzerine…