İklimlendirme Sektöründe Bosch’tan Yüksek Teknoloji ve Sürdürülebilir Çözümler

 

Türkiye iklimlendirme sektörünün öncü firmalarından Bosch Home Comfort Group Türkiye, Ortadoğu, Kafkasya ve Orta Asya Satış Genel Müdürü ile derinlemesine bir söyleşi gerçekleştirdik. Arman, Bosch’un yüksek teknolojiye sahip ve çevre dostu olduğunu vurgulayarak, ürünlerinin nasıl bir fark yarattığını, Türkiye ve global pazardaki rekabet avantajlarını, şirketin gelecek hedeflerini ve sektörel yenilikleri bizlerle paylaştı. Bosch Home Comfort Group’un iklimlendirme çözümleri, enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik alanlarında nasıl bir liderlik sergilediğini ve tüketicilere nasıl değerler sunduğunu detaylarıyla söyleşimizde okuyabilirisiniz.

Bosch Home Comfort Group’un Türkiye’deki faaliyetlerini anlatır mısınız?

İklimlendirme sektöründe yüksek teknolojili, inovatif ve kaliteli ürün ve hizmetler sunan, dünyada ve Türkiye’de önde gelen şirketlerden biriyiz. Manisa Fabrikamızda yurt içi ve yurt dışı pazar için kombi üretimi gerçekleştiriyoruz. Ayrıca Türkiye’de konut, ticari, bireysel ve endüstri kullanımlarına uygun ve her gelir grubuna hitap eden yüksek teknolojili, tasarruflu ve uzun ömürlü iklimlendirme ürünlerinin yanı sıra sağlıklı yaşam (well being) ürünleri sunuyoruz. Bosch Home Comfort Group Türkiye olarak, 1.000’in üzerinde çalışanımızla hem iç hem de uluslararası pazarda güçlü bir üretim ve satış kapasitesine sahibiz. Ürünlerimizi ihracat kanalıyla Avrupa, Kafkaslar, Orta Doğu, Körfez Bölgesi, Latin Amerika ve Uzak Doğu’daki toplam 41 ülkede tüketicilerle buluşturuyoruz Tüm Türkiye’yi kapsayan bayi ve satış sonrası servis ağımızla müşterilerimize yerinde ve her zaman en iyi deneyimi yaşatmaya odaklanıyoruz.

 

Ürün portföyünüz hakkında biraz daha detay verebilir misiniz? Hangi ürün ve çözümleriniz ile Türkiye pazarında öne çıkıyorsunuz?

 

Günümüz koşullarında tüketici ihtiyaçlarını en verimli şekilde karşılayacak yüksek teknolojili, tasarruflu ve uzun ömürlü ürünlerden oluşan bir portföyümüz var. Isıtma sistemlerinde yoğuşmalı kombi ve modülasyonlu oda kumandalarımızın yanı sıra merkezi sistem, kaskad sistemler, yer tipi yoğuşmalı kazanlar ve ısı pompalarında, farklı ihtiyaçları karşılayan çözümlerimiz bulunuyor. Aynı zamanda endüstriyel buhar sistemlerimizle Türkiye’nin her yerindeki projelerde verimliliği artıran yüksek teknolojili ve inovatif sistemler kuruyoruz.

 

Konfor ve enerji verimliliği için hayata değer katan akıllı ev çözümlerimizin yanı sıra Bosch markamızda well-being ürünlerimizle pazara giriş yaptık. Bunların arasında, yüksek performanslı hava temizleyiciler, enerji tasarruflu kızılötesi panel ısıtıcılar gibi tüketicilere evde daha fazla konfor ve değer sunan ürünler yer alıyor.

Bunun yanı sıra oteller, havaalanları, hastaneler, alışveriş merkezleri, ofis binaları, rezidanslar gibi yüksek kapasite ihtiyacı olan ticari binalardan tek bir villaya kadar tüm yapılarda verimli iklimlendirme için VRF Sistemlerimizi ve yüksek kalite anlayışıyla üretilmiş ileri teknolojiye sahip multi ve ticari split klimalarımızı pazara sunuyoruz. Üstün Bosch teknolojisiyle, her ortama uygun, tasarruflu ve farklı kapasite seçeneklerine sahip klimalarımızla yıllar boyu sürecek konfor imkanı sağlıyoruz. Özellikle işletmelerle buluşturduğumuz ticari ısı pompamız Compress 3000 AWP, kolay kurulumu ve bakımı sayesinde, küçük ve orta ölçekli kullanıcıların farklı gereksinimlerine uygun, esnek ve çoklu çözüm sunuyor.

 

Geçtiğimiz aylarda satışa çıkarmış olduğunuz Bosch Condens 5700i W kombi, tüketiciler için hangi özellikleriyle öne çıkıyor? Bu kombideki teknolojik yenilikler nelerdir ve kullanıcı deneyimine nasıl katkı sağlıyor? 

 

Bosch markasıyla tüketiciyle buluşan Condens 5700i W, son kullanıcıların farklı kapasite ihtiyaçlarını 1:10’a varan geniş modülasyon aralığıyla karşılıyor, yüksek tasarruflu ve sessiz bir işletim imkanı sağlayarak konforlu bir ortam sunuyor. Dört ayrı kapasite seçeneğiyle apartman dairelerinden villalara kadar farklı büyüklük ve ihtiyaçtaki yaşam alanları için güvenilir bir ısıtma ve sıcak kullanım suyu sağlayan kombimiz, Bosch EasyControl Akıllı Oda Kumandası ile çalıştırıldığında A+ enerji verimliliğine ulaşıyor. Gelişmiş yapısı, renkli ve dokunmatik kolay anlaşılır ekranıyla kullanıcı dostu olan Condens 5700i W, ısıtma sisteminizin enerji tüketim verilerini kombiniz üzerinden kolayca kontrol etmenize imkan sağlıyor.

 

Türkiye’deki satış sonrası destek ve servis hizmetleriniz hakkında neler söylemek istersiniz?

 

Satış sonrası destek ve servis hizmetlerimiz en çok önem verdiğimiz konuların başında geliyor. Satış sonrası hizmetler ağımızı 1990’lı yılların başından itibaren Türkiye’nin her köşesinde oluşturduk. Birçok ilimizde doğalgaz gelmeden önce servislerimizi eğittik ve hazırladık. Bu nedenle bugün Türkiye’nin her ilinde ve büyük ilçelerinde uzun yıllardır hizmet veren çok yetkin bir servis ağımız var.  Bu servislerde müşterilerimize, güncel teknik bilgi ve donanıma sahip uzman Bosch Home Comfort Group ekipleri tarafından hizmet veriliyor. Müşterilerimiz, geniş ve deneyimli bir servis ağından hizmet almanın ayrıcalığını yaşıyor.

 

Bosch Home Comfort Group’un  Ar-Ge ve inovasyon çalışmaları hakkında bilgi verebilir misiniz?

 

Bosch Grubu, dünyanın önde gelen teknoloji tedarikçilerinden biri. Ana hedefimiz, ‘Yaşam için teknoloji’ sloganımızla tüketicinin konforunu destekleyen, hayatlarını kolaylaştıran ve fark yaratan ürünler sunmak. Şirketimizin, geçen yıl araştırma ve geliştirme alanında yaptığı yatırım, bir önceki yıla oranla yüzde 19 artışla 256 milyon Euro’ya yükseldi.

Handsome Father, and Son Play Catch With Loyal Family Friend Golden Retriever Dog. Family Spending Time Together Training Dog. Sunny Day Idyllic Suburban Home Backyard.

Biz de Bosch Home Comfort Group olarak en az seviyede enerji kullanarak iklimlendirme yapabilen, bu sayede hem çevreye daha az karbondioksit salımı yapan hem de kullanıcılarımıza daha düşük faturalarla tasarruf sağlayan ürünler geliştiriyoruz.

2010 yılından bu yana faaliyet göstermekte olan Manisa Ar-Ge Merkezimizde, iklimlendirme iş kolunda üretilen ve satılan her duvar tipi kombiye çalışanlarımızla birlikte katkı sağlıyoruz. Ar-Ge mühendislerimiz her yıl yeni projeler üzerinde çalışmaya başlarken, kadromuzu da giderek büyütüyoruz.

 

Enerji verimliliği ve çevresel sürdürülebilirlik konularında firmanızın çabaları ve projeleri hakkında bilgi alabilir miyiz?

 

İklimlendirme sektöründe uzun bir süredir toplum, çevre ve yaşam için yeşil teknolojiler geliştirilmesinde öncülük yapıyoruz. Türkiye’de global marka vizyonumuz olan Make.Home.Comfort.Green’den hareketle çevre ve iklim alanında Ekoloji (Ecology), son kullanıcıya yönelik alanda Toplum (Society) ve tüm paydaşlar için sürdürülebilir değerler üretmek üzere Sürdürülebilir İnovasyon (Sustainovation) başlıklarında projeler üreterek hayata geçiriyoruz. Karbon emisyonlarını azaltma, yeşil enerji kullanımını artırma ve toplumsal sorumluluğa katkı sağlama amacıyla sürdürülen faaliyetler, gelecek nesiller için daha yeşil ve yaşanabilir bir dünya inşa etme hedefi doğrultusunda kararlı adımlarla ilerliyoruz.

 

Bu, bizim için yeni bir misyon değil. Türkiye’de faaliyette bulunduğumuz ilk günlerden itibaren sektöre yüksek teknolojili ve en verimli cihazları sunduk. Örneğin; doğalgazın ülkemize ilk geldiği günlerde kömürden doğalgaza geçişte tamamen insandan bağımsız dış hava kontrollü akıllı kazan sistemlerini kullanıcılarla buluşturduk. Sonrasında kombi sistemlerinde modülasyonlu oda kumandası ve radyatör termostat vanası kullanımını ilk öneren firmalardanız. İlk yoğuşmalı kazanı 1995 yılında piyasaya sunduk ve uzun yıllar bu ürünlerin enerji verimliliği ile ilgili sektörde farkındalık yarattık. Bunu yoğuşmalı kaskad sistemler takip etti. Şimdi de pazara sunduğumuz ısı pompalarıyla Türkiye’de önemli bir dönüşümün fitilini ateşliyoruz. Her geçen gün yenilikçi ürünlerle portföyümüzü geliştirmeye ve güçlendirmeye dair çalışmalarımız sürüyor.

 

Diğer yandan dünyanın en büyük kombi fabrikalarından biri olan Manisa lokasyonumuzda, üretimin her aşamasında ve tedarik zinciri boyunca karbon ayak izini azaltmaya yönelik projeler gerçekleştiriyoruz. Fabrikamız bünyesinde 2019 yılından bu yana devreye alınan enerji tüketimi azaltıcı projelerle toplam 2.600 MWh üzerinde kazanç elde edildi. Sürdürülebilir gelişmeye odaklanılan “Holistic approach @ManP for Sustainability” Projesi ile geçen yıl Bosch Home Comfort Group’un tüm fabrikaları arasında düzenlenen Sürdürülebilir Lokasyon Ödülleri’nde ‘Engagement’ (Bağlılık) kategorisinde ödüle değer bulunduk.

 

Türkiye’deki rekabet avantajlarınız hakkında neler söylemek istersiniz? Bosch’u rakiplerinden farklı kılan özellikler nelerdir?

 

Bizi rakiplerimizden ayıran en önemli özelliklerimizin başında yüksek teknolojili, verimli ve uzun ömürlü ürünlerimiz geliyor. Tüm dünyada Bosch kalitesi denildiğinde kullanıcılarımız onaylanmış yüksek standartları anlıyor.

 

Bunun yanında müşterisini merkeze koyan bir firmayız. Her zaman kişiye özel hizmet sunmaya önem veriyoruz. Her müşteri grubuna özel hizmet veren satış ekiplerimiz var. Müşteri yolculuğunu iyileştirmek bizim için çok önemli. Bu nedenle müşteri deneyimi sürecindeki her noktada onlara kaliteli ve hızlı hizmet sunmak için çalışıyoruz.

 

Bununla birlikte sektörün geleceğini belirleyen çok önemli bir Ar-Ge gücümüz, lojistik üstünlüklerimiz ve tüm Türkiye’yi kapsayan bayi ve satış sonrası servis ağımız, sektörde ayrıştığımız en önemli yönlerimiz… Manisa Fabrikamız bünyesinde yer alan Ar-Ge Merkezimiz, global boyutta birçok Ar-Ge Merkezi olan Bosch Grubu içerisinde, iklimlendirme alanında proje geliştirme, yeni proje önerme ve proje yönetimi konusunda ilk sırada yer alıyor. Yine tesisimiz bünyesinde 2016 yılında açılışını yaptığımız İnovasyon Merkezimiz, tüm paydaşlarımızı bir araya getiriyor, yeni teknolojilerimizi tanıtıyor, bayilerimizin ve servislerimizin yetkinliklerini güçlendiriyor, eğitim kurumlarındaki uzmanlara ve öğrencilere verdiğimiz mesleki eğitimler, tesis gezileriyle iş birliğimizi güçlendiriyoruz.

 

2019 yılında açtığımız Lojistik Merkezimiz de özellikle ürün sevkiyat süreçlerimize çok daha verimli bir ivme kazandırdı. Teknoloji ve süreçlerimizin verimliliği açısından önemli yatırım yaparak; mal giriş, depolama, üretim besleme ve sevkiyat süreçlerimizi Endüstri 4.0 uygulamalarıyla yüzde 100 izlenebilir hale getirdik. Bu da hem iç hem dış lojistikte bize verimlilik kazandırarak üretime ve müşterilerimize yaptığımız teslimatları hızlandırdı.

 

Sektörde ayrışmamızı sağlayan bu faaliyetler sonucunda yetkinliklerimizi geliştirirken, bunu ülke ekonomisine pozitif katkı yapmamızı sağlayan bir güce dönüştürüyoruz.

 

2023 yılı firmanız için nasıl geçti? Gelecek dönem için hedeflerinizi anlatır mısınız?

 

İklimlendirme sektörü, dünyada ve Türkiye’de büyümesini devam ettiriyor. Küresel pazarın 540 milyar dolarlık büyüklüğe ulaştığı biliniyor. Türkiye de bu pazardan aldığı payı yüzde 1,5 düzeyine çıkarmak için yatırımlarını hızlandırıyor, ihracat bağlantılarını kuvvetlendiriyor.

 

Bosch Home Comfort Group olarak, iklimlendirme sektöründe dünyanın ve Türkiye’nin önde gelen üreticilerinden biriyiz. 2023 yılında da Türkiye ve dünya pazarı için kombi üretmeye devam ettik. Ayrıca 2023 yılı, bizim açımızdan büyük bir değişimin yaşandığı bir yıl oldu. 1 Nisan itibarıyla Termoteknoloji’den Bosch Home Comfort Group’a dönüştüğümüzü duyurduk. Bu doğrultuda gezegenimizin geleceğine olumlu etki yapmak amacıyla ürün gamımızı, tüketici ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak ve mevcut şartlara cevap verecek şekilde geliştirmeye devam edeceğimizin altını çizdik.

 

Ülkemizde değişen yaşam tarzı ve özellikle enerji verimliliğinin giderek önem kazanması, iklimlendirme sektörünün büyümesinde önemli etken. En az seviyede enerji kullanarak iklimlendirme yapabilen ürünlere yönelik pazar büyüyor. Bosch Home Comfort Group olarak 2024 yılında da bu talebi karşılamak üzere başta kombi, klima, ısı pompası ve yer tipi kazanlar olmak üzere ürün gamımızı, yenilikçi ürünlerle genişletmek üzere çalışmalarımız devam edecek.

 

Türkiye’de de odak noktamız, ısı pompaları. Avrupa’da bu pazar hızla büyüyor, ülkemizde de bu kadar hızlı olmasa da gelecek yıllarda büyüme yaşanacağını öngörüyoruz. Bosch Home Comfort  Group ısı pompalarımızın Türkiye’de lansmanını 2023 Nisan ayı itibarıyla yaptık. Bireysel ısı pompaları kategorisinde hem Buderus hem de Bosch markalarımızla tüketicilerimizin hizmetindeyiz.

 

Dünyada iklimlendirme sektöründe yenilikler yolda. Örneğin; çatıda fotovoltaik panellerle üretilen elektriği ısı pompası ve elektrikli araç şarj ürünlerinde kullanan, artan elektriği de şebekeye satan veya bataryalarda depolayarak evin tüm elektrik ihtiyacını bununla karşılayabilen, enerji bağımsız ve net sıfır enerjili evleri yakında çok daha fazla göreceğiz.

 

Bosch Home Comfort  Group olarak bu değişimin en büyük oyuncusu olmak yolunda, global çapta yaptığımız yatırımlarla, ürün ve sistem çözümlerimizle; güçlü bayi ve servis ağımızla son kullanıcıların hizmetinde olmaya devam edeceğiz.

 

Türkiye’deki pazar payı ve rekabet ortamı hakkında görüşleriniz nelerdir?

 

Türkiye iklimlendirme sektöründe dünyanın önemli üretim üslerinden biri. Hatta kombi üretimi ve pazar büyüklüğü açısından ilk sıralarda yer alıyor. Pazarın potansiyeli nedeniyle dünyanın önde gelen iklimlendirme firmaları Türkiye’de yatırım yapıyor. Bu rekabet ortamı, sektörümüzü teknolojik ve verimlilik anlamında her zaman daha yukarıya taşıyor. Kalite ve verimliliği artıran bir rekabetin ülkemiz için en doğrusu olduğuna inanıyoruz.

 

Bosch Home Comfort Group’un Türkiye’deki tüketici eğilimleri ve talepleri hakkındaki gözlemleri nelerdir? Bu taleplere nasıl yanıt veriyorsunuz?

 

Kullanıcılarımız için günümüzdeki en önemli iki konu, kalite ve tasarruf. Sunduğumuz tüm ürünlerde kullanıcılarımıza yüksek kaliteyi, aynı zamanda yüksek verimli sistemlerle sağlıyoruz. Bu sayede tüm kullanıcılarımız ürünlerimizi kullanırken hem konfor hem de yüksek enerji tasarrufu deneyimi yaşıyor.

 

Şirketimizin temel stratejisi, müşterilerimizi odağımıza alarak geliştirdiğimiz yüksek teknoloji ürünlerini, en kaliteli ve en hızlı şekilde kullanıcılarla buluşturmaktır. Bizim için “Her zaman her yerde önce müşteri gelir.” Bu vizyonla müşteri yolculuğunun her noktasında sunduğumuz ürün ve hizmetlerde hep kullanıcılarımızın ihtiyaçlarına öncelik veriyoruz. Pazarın ve kullanıcılarımızın talepleri doğrultusunda her yıl ürün çeşitliliğimizi artırarak, yeni ürünlerimizi piyasaya sunmaya devam ediyoruz.

 

Bu çabamızın karşılığını ödüllerle almaya devam ediyoruz. Geçen yıl Marketing Türkiye Dergisi ve Akademetre’nin iş birliğiyle gerçekleştirilen, Türkiye genelinde 12 ilde bin 200 kişiyle yüz yüze yapılan görüşmelerle yapılan araştırma sonucunda ALFA Awards’ta Isıtma kategorisinde ‘Yılın Tüketici Markası’ seçildik. Yine Marketing Türkiye ve Boom Sonar’ın iş birliğiyle düzenlenen Brandverse Awards’ta yer alan ‘Veri Analitiği Ödülleri’ kategorisinde Bronz Ödüle değer bulunduk. Bu yıla da ödülle başladık. Pazarlama ve iletişim sektörünün en önemli standartlarından biri olan ve kazananların halk jürisi tarafından belirlendiği The ONE Awards’ta ısıtma kategorisinde ‘Yılın İtibarlısı’ ödülünü almaya hak kazandık.

 

 

 

 

 

 

Önceki İçerikBaymak, Yenilenebilir Enerji ve Çevreci Çözümleriyle Geleceği Şekillendiriyor
Sonraki İçerikEn Değerli Sermayemiz ONURUMUZ ve Mavi Denizler Üzerine…