Ufuk ATAN
Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı

“Isı pompası ve VRF sistemlerinin Türkiye’de yaygınlaşmasına öncülük ediyoruz”

DemirDöküm olarak, Türkiye’nin en köklü kurumlarından biriyiz. 1954 yılından bu yana, ısıtma ve iklimlendirme sektöründe yenilikçi çözümler sunarak sektöre öncülük ediyoruz. Geniş ürün yelpazemiz, güçlü satış, pazarlama ve servis ağımız ile sektördeki öncü konumumuzu korumaya devam ediyoruz.

Son yıllarda, sektörümüzde önemli gelişmeler yaşandı. Özellikle enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik konusunda artan farkındalık, yeni teknolojilerin geliştirilmesine ve yeni ürünlerin pazara sunulmasına olanak sundu. DemirDöküm olarak, bu gelişmeleri yakından takip ediyor ve ürünlerimizi bu yeni trendlere göre geliştiriyoruz. Enerji verimliliği konusundaki çalışmalarımız sonucunda, bugün kombi, ısı pompası, panel radyatör, şofben, termosifon, yoğuşmalı kazan, klima, VRF sistemleri, oda termostatı, elektrikli su ısıtıcıları dahil çok geniş bir ürün yelpazesine sahibiz. Yenilikçi ürün gamımızla hem önemli bir enerji tasarrufu sağlanmasına, hem de çevre korumasına katkı sağlıyoruz.

Sürdürülebilirlik konusundaki çalışmalarımız kapsamında ise, üretim süreçlerimizde daha az kaynak kullanan ve daha az atık üreten teknolojilere yatırım yapıyoruz. Ayrıca, geri dönüştürülmüş malzemelerin kullanımını da artırıyoruz.

VRF ve ısı pompası uygulamaları, son yıllarda ısıtma ve soğutma sektöründe popülerliğini artıran iki ürün grubu. VRF sistemleri, geleneksel split klimalara göre hem daha verimli hem de çoklu kullanıma olanak sunuyor. Farklı büyüklükteki binalara ve farklı ihtiyaçlara göre pek çok çözümü barındıran VRF sistemleri soğutma ve ısıtma fonksiyonlarını tek cihazla ve yüksek bir verimle karşılayabiliyor. Uygulandığı mekanda her odada ayrı sıcaklık kontrolünü tek bir sistem ile sağlaması, ürün grubunu ön plana çıkartan özelliklerden.

Isı pompaları ise Avrupa’da ve bulunduğumuz coğrafyada popülerliğini en hızlı artıran ve önümüzdeki yılların en önemli iklimlendirme çözümlerinden biri olarak gösterilen bir ürün grubu. Isı pompaları, geleneksel ısıtma ve soğutma sistemlerine göre çok daha yüksek verimli veçevre dostu özellikleri ile ön plana çıkıyor. Isıtma, soğutma ve sıcak su ihtiyaçlarını tek bir sistemle karşılayabilen ısı pompaları, Yeşil Mutabakat stratejisine de en uyumlu ürün olarak öne çıkıyor.

Ülkemizde ve küresel ölçekte, enerji haritası yeniden şekilleniyor. Bu dönüşümle birlikte, VRF sistemleri ve ısı pompaları da sürdürülebilirlik hedeflerine önemli bir katkı sağlayacak. Örneğin ısı pompaları konutlardan iş yerlerine, ticari binalardan sanayi tesislerine kadar geniş kullanım alanına sahip. Tek bir cihaz, ısıtma, soğutma ve sıcak su ihtiyacını karşılayabiliyor. 1 birim elektrik tüketimine karşılık 5 birim enerji elde etme imkanı sunan ısı pompalarının bakım ve temizlik gereksinimi, kazan ve kombi sistemlere göre çok daha düşük. Bu özellikleri ile ısı pompası pazarı ülkemizde de büyüme trendinde. 2023 yılı için 15 bin adet seviyesinde olduğunu tahmin ettiğimiz pazarın ileriki süreçte hızlı bir büyüme trendi içinde olacağını söyleyebiliriz.

VRF pazarı ise Türkiye’ de önemli bir hacme ulaştı. Ülkemizin dış ünite bazında 30 bin adet üzerinde bir pazara büyüklüğüne sahip olduğunu tahmin ediyoruz. Bu alan da sürdürülebilirlik politikaları sayesinde büyüme potansiyeline sahip.

 

Önümüzdeki yıllarda VRF ve ısı pompalarında gelişim hızla artarak devam edecek. VRF sistemlerinde enerji verimliliğini artırmaya yönelik teknolojik yeniliklerin konuşulması bekleniyor. Öte yandan mobil cihazlarla uyumlu ve uzaktan kontrol edilebilir sistemler daha fazla gündeme gelecek. Halihazırda epey düşük olan çalışma sesini azaltmak için yeni çalışmalar yapılacak.

Isı pompası tarafında ise ısıtma ve soğutma performansını (COP değeri) artırmak için yeni teknolojiler üzerine odaklanılacak. Teknolojik anlamda gelişecek olan ürünlerin çok daha soğuk ve çok daha sıcak iklimlerde kullanımına şahit olacağız.

DemirDöküm olarak sürdürülebilir enerji politikalarını benimseyerek ısı pompalarının Türkiye’de yaygınlaşmasına öncülük etmekten ve enerji dönüşümünün destekçisi olmaktan mutluluk duyuyoruz. Her iki ürün grubunda da geçtiğimiz yıl kendi satış rekorumuzu kırmaktan mutluyuz.

DemirDöküm olarak ürün gamımızda bulunan tüm ürün gruplarında en teknolojik ve çevreci ürünleri kullanıcılarımızla buluşturmak temel hedefimiz. Söyleşimizde bilgi verdiğimiz alanlara odaklanacak olursak örneğin VRF’de son derece geniş bir ürün ailesine ulaştık. DVS model adıyla satışa sunduğumuz VRF ürünlerimiz, bireysel konutlardan iş yerlerine, ticari binalardan hastanelere kadar her türlü beklentiyi karşılayacak özelliklere sahip. 3 farklı kategoride 25 farklı dış ünite, 11 farklı tipte 61 kapasite seçeneği bulunan ürün grubumuzun tek dış ünite sistemi seçeneği ile 80 iç üniteye kadar montaj yapma imkanı bulunuyor. -5 ila 52 derece dış ortam sıcaklığı arasında soğutma, -20 ila 24 derece dış ortam sıcaklığında ısıtma yapabilen VRF kategorisinde yer alan DVS serisi, üst düzey teknolojisi ile geleneksel sistemlere göre yüzde 20 enerji tasarrufu sağlıyor.

Isı pompası kategorisine ise MaxiAir Plus Mono modeli ile satışa sunduğumuz ısı pompalarımız, sahip olduğu teknik ve doğa dostu özellikleriyle kısa sürede önemli bir pazar payına ulaştı. Kışın düşük, yazın yüksek sıcaklıkta ideal ısı konforunu minimum enerji tüketimi ile sunmak için geliştirilen DemirDöküm MaxiAir Plus Mono ailesi, çevreye 700 kat daha duyarlı olan R290 yeni nesil soğutucu akışkan teknolojisiyle ön plana çıkıyor. Isıtma verim sınıfında (COP) 5,4’e varan, soğutma verim sınıfında (EER) 4,6’ya varan enerji değerleriyle düşük enerji tüketimine sahip olan MaxiAir Plus Mono ısı pompası, yüksek sezonsal değerleri sayesinde A+++ verimle çalışarak minimum enerji tüketimi sağlıyor. Kompakt boyutlarıyla yer sorununu da ortadan kaldırıyor ve dar alanlarda dahi kolay montaj imkanı sunuyor. Kütüphane sessizliğinde çalışan ürün, 3 metre mesafede bile 28 dB(A) ses seviyesiyle konfor çıtasını yükseltiyor. Ürün 5, 8, 12 ve 15 kW kapasite seçenekleri ile farklı kullanım ve ihtiyaçlara hizmet ediyor.

Önceki İçerik“Hibrit ısı pompası çözümlerimiz ile pazarda fark yaratıyoruz”
Sonraki İçerik“2023 yılındaki büyümemizin önemli bir kısmını ısı pompaları ve hibrit ısı pompası sistemleri sağladı”