Elif DEMİRBİLEK BALABAN
GF Hakan Plastik
Müşteri Deneyimi Grup Müdürü

“Paydaşlarımızla birlikte ‘’Kazan Kazan’’ ilkesi doğrultusunda varlığımızı devam ettirmeyi hedefliyoruz”

2023 yılında tüm üreticileri gibi biz de zorlu dönemler geçirdik. Ülkemizin yaşamış olduğu deprem felaketi ve ekonomik belirsizlikler gibi etkenler şirketleri farklı arayışlara yönlendiriyor.

 

6 Şubat tarihinde yaşadığımız deprem ile Urfa tesislerimizde üretimin bir süre durmasına ve tüm olumsuz şartlara rağmen hedeflerimize yaklaşmak için adımlar attığımız bir yılı geride bıraktık. 2023 yılı bizim ihracat pazarlarına daha çok odaklandığımız, yurt dışı fuarlarda daha çok bulunduğumuz ve yurt dışı müşterilerimiz ile daha çok etkileştiğimiz bir yıl oldu. Hedefimiz doğrultusunda ihracat pazarlarında büyümeyi başardık.

 

Bunun yanı sıra bünyesinde bulunduğumuz Georg Fischer, 2023 son çeyreğinde, suyun güvenli taşınması konusunda ürün ve hizmetler sunan Finlandiya merkezli Uponor’u satın alarak bünyesine kattı. Bu güç birliğinin entegrasyonun 2024 yılının ortalarında tam olarak sağlanacağını düşünüyoruz. Ürün ve sistem olarak daha güçlü olduğumuz; aynı zamanda küresel gücümüzün artması ile ihracat için yeni fırsatlar yakalayacağımız bir yıl olmasını planlıyoruz.

Bayi yapılanmamızdan yurt içi ve yurt dışı olarak ikiye ayırarak söz etmekte fayda var.

 

Yurt dışı bayi yapılanmamız iki farklı şekilde çalışıyor. GF’in satış kanallarının olduğu ülkelerde GF satış ofisleri üzerinden; diğer pazarlarda ise direkt müşterilerimiz ile satışlarımız üzerinden. Uponor satın alması sonrasında ulaşım ağımız daha da artacak ve birbirini tamamlayan ürün ve sistemlerle yurtdışı pazarlarında daha güçlü olacağız. Uponor entegrasyonunun gerçekleşmesi sonrası kurulan farklı ekipler ile yeni fırsatları yaratma ve güç birliği çalışmaları da hızlı bir şekilde devam ediyor. 2024 ikinci yarıyılda bunların etkisini ihracattaki büyüme ile görmeyi hedefliyoruz.

 

Yurt içi pazarında da yine satış kanallarımız iki şekilde ilerliyor; perakende satış yapan bayilerimiz ve projeler özelinde satış yapan bayilerimiz. Özellikle inşaat sektörü için seçim sonrası kritik kararları bekleyerek, 2024 yarı yıldan sonra hareket kazanmayı bekliyoruz.

Bayilerimizi sadece müşteri olarak görmüyoruz; yeni ürün taleplerini, yeni teknolojileri birlikte öğrenip ihtiyaçlarını tedarik etmekten kendimizi sorumlu görüyoruz. Zaman zaman ortak yürüttüğümüz projelerimiz bile oluyor. Birbirimizden destek ve bilgi alışverişini hep çok sıcak tutuyoruz. Müşterilerimizin kendi iş modellerinde ve projelerinde teknik desteğe ya da daha farklı desteklere ihtiyaçları olduğunda, tüm ekiplerimiz ile yanlarında oluyoruz. Oldukça interaktif bir ilişkimiz olduğunu söyleyebiliriz.

Her daim ulaşılabilir ve çözüm odaklı ekipler ile bayilerimiz üzerinde farklı bir yerimiz olduğunu düşünüyorum. Örneğin bayimiz yeni bir depo planlıyor ise bizden de teşhir ve depolama şekli ile ilgili destek isteyebilir. Özel bir yükleme &sevkiyat şekli talep edebilir ya da bizden fikir almak isteyebilir. Yeni bir projenin üzerinde ise teknik destek ya da daha farklı destekler isteyebilir.

 

Diğer taraftan içinde bulunduğumuz şartlara ve pazar ihtiyaçlarına göre ara ara kampanyalar ile birbirimizi destekliyoruz. Bazen de bölgeye ya da pazara özel yürüttüğümüz avantajlar ya da kampanyalar yapıyoruz. Biraz müşteri ihtiyaçlarını ve pazardan gelen sesleri dinleyerek, fayda sağlayıcı aksiyonlar almayı tercih edebiliyoruz.

 

Yurtiçi bayilerimizde 2023 yılında başlattığımız ‘’Premium Partner’’ sadakat programımız bayiler tarafından çok ilgi gördü ve 2024 yılında da devam ettirmeyi planlıyoruz. Bu projedeki amacımız, uzun yıllardır tüm iniş çıkışları birlikte yaşadığımız, risk alan, olumlu olumsuz koşullardan birlikte etkilenen müşterilerimizi farklı bir kategoride değerlendirmek. Aslında paydaşlarımızla birlikte ‘’Kazan Kazan’’ ilkesi doğrultusunda varlığımızı devam ettirmeyi hedefliyoruz.

 

Önceki İçerik“İş ortaklarımız ile birlikte belirlediğimiz güçlü hedeflere ulaşmayı amaçlıyoruz”
Sonraki İçerik‘’ Bayilerimizi sadece satış kanalı olarak değil, aynı zamanda iş ortağı olarak görüyoruz’’