Ahmet POYRAZ
AFS
Genel Müdür Yardımcısı

“Sürdürülebilir geleceği inşa ediyoruz”

Üretiminin %80’ini yurt dışı satışları için kullanan AFS, ihracatın önemini uzun yıllar önce fark etmiş ve bu ihtiyaç doğrultusunda teknik, dokümantasyon ve finansal gelişimini planlamıştır. AFS markasının “En çok hava kanalı ihracatı yapan firma” kategorisinde ödül alan markamızın başarısında, müşteri memnuniyeti odaklı çalışan bir kültürün benimsenmesi, sektördeki gelişmeleri yakından takip etmek, Ar-Ge çalışmaları ile sürekli gelişime odaklanmak, müşteri ihtiyaçlarını doğru analiz ederek üretim, satış ve pazarlama faaliyetlerini bu doğrultuda planlamak ve özveriyle çalışmak yatmaktadır. Ürün çeşitliliğini günden güne arttırarak kalitesini yükseltmeye devam eden markamız, yarı esnek ve esnek hava kanalı üretiminin yanında montaj ve ara bağlantı elemanları ile de havalandırma sistemlerinde kullanılan birçok ürünü üretme kapasitesine sahiptir ve bugün Avrupa’nın en büyük esnek hava kanalı üreticisi konumundadır. AFS Boru olarak Türkiye’nin dış ticaretinde başarı hikayeleri yazan, sektörün pazar lideri konumumuzu korumaktayız. Ar-Ge’ye yaptığımız yatırımlar ile geliştirdiğimiz yeni ürünlerimiz bu süreci besliyor.

İklimlendirme sektörü olarak hedef pazarlarda farklılaştırıcı üstünlüğe sahip olmak için Ar-Ge ve inovasyona önemli yatırımlar yaparak katma değerli ürünler geliştirilmeli. Uluslararası en önemli varlıklardan birisi inovasyon ve onun korunması. AFS olarak kalite ve sertifikasyona, katma değer sağlayan yenilikçi ve özgün tasarımlara oldukça önem veriyoruz. Dünyanın önde gelen laboratuvarları ile sürekli irtibat halinde olan laboratuvarımız bu iletişim ile sektörde yaşanan gelişmelerin sürekli içinde yer alabilmekte, yapılan çalışmalara destek olabilmekte ve onlarla aynı dili konuşabilmektedir.

Tüm dünyada iç ortam hava kalitesinin öneminin anlaşılması üzerine buna yönelik ürün talebinde artış söz konusu oldu. Son tüketici sadece iç ortam hava kalitesini nasıl artırabilirimi sorgulamıyor bunu daha kaliteli ve bir o kadar da tasarruflu olarak nasıl gerçekleştirebileceğini sorguluyor. Bizlerde çalışmalarımızı iç ortam hava kalitesini artırmaya yönelik gerçekleştirdik. Bildiğiniz üzere havalandırma kanallarının içinde bulunduğu ortamın sıcak/soğuk, nemli ve karanlık olması hastalık yapıcı mikroorganizmaların üremeleri için en elverişli ortama olanak tanır. Gözle görülmeseler de bu mikroplar havalandırma kanallarından yaşam alanlarına nüfuz ederek solunum yoluyla vücuda girer ve sağlığımızı tehlikeye atar. Antimikrobiyal nano teknoloji ile ürettiğimiz esnek hava kanallarımız dokusundaki nano gümüş parçacıklar sayesinde zararlı mikroorganizma ve virüsleri yok ederek sağlıklı bir nefes sunar.

Yılların getirdiği tecrübe ve kendi laboratuvarımızda yaptığımız testler ile her farklı dominant ses aralığında yeterli ses düşümünü sağlayacak farklı akustik esnek hava kanallarını geliştirmeyi başardık. Artık maksimum düzeyde sessizliği yakalayarak konforlu bir havalandırma mümkün.

Bu arada iş süreçlerimizin tamamında sürdürülebilir geleceği inşa etme politikamızı sürdürüyoruz. Kaynakların daha verimli kullanılması, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek azaltılması, atıkların kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanması olarak tanımlanan atık yönetim felsefesini tüm süreçlerimize entegre ederek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen Sıfır Atık Belgesi’ni almaya hak kazandık. Ayrıca AFS ailesi olarak yeşil dönüşüm konusunda aktif olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Karbon ayak izimizi azaltmaya yönelik her yıl kendimize yeni hedefler koyabilmek adına ilk adımı attık ve karbon ayak izimizi çıkartarak kamuoyu ile paylaştık. Sürecin başındayız ve bu adımı yapacaklarımızın küçük bir parçası olarak görüyoruz. Bu çalışma ile gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için kendimizi ve hedeflerimizi daha yakından takip ediyor olabileceğiz. Ayrıca bünyemizde gerçekleşen faaliyetlerin iklim değişikliğine etkisinin hesaplanmasını, karbon emisyonunda sorunlu noktaların belirlenerek buralara odaklanılması ve karbon nötr için plan oluşumuna katkı sağlanması, TS EN ISO 14064-1:2019 a uygun sera gazı emisyonlarının raporlanması, tüm personelimizin sürdürülebilirlik, enerji verimliliği konularında bilinçlendirilmesini hedefliyoruz. Kaynaklarımızın sürdürülebilir ve verimli bir şekilde yönetiminin kaçınılmaz bir gereklilik olduğu bilinciyle, çevrenin korunması ve insan sağlığı konusunda son derece hassas olan AFS için bu çalışma önümüzdeki süreçte sürdürülebilir stratejilerimiz konusunda hepimize ayrı bir motivasyon sağlıyor olacak.

Daha önce İvedik organize sanayi bölgesinde bulunan merkez fabrikamızın çatısına kurduğumuz güneş enerji santrali ile kendi elektriğimizi üretmeye başlamıştık. Şimdi Sincan Organize Sanayi Bölgesi’nde bu yıl üretime başlayan fabrikamızın çatısında da güneş enerji santrali kurulumunu tamamladık. Her iki fabrikamızda toplam 2537 panelden oluşan güneş enerji santralimiz ile kendi elektriğimizi üretiyoruz.

Bundan sonraki süreçte de enerji verimliliği konusunda yeni projeler ile yola devam ediyor olacağız. Biz ürettiğimiz enerji ile karbon salımının azaltılmasına katkı sağlıyor, teknoloji ve verimlilik odaklı yatırımlar ve operasyonlar gerçekleştiriyoruz. Ülke gelişmişlik düzeyinin kişi başına tüketilen enerji miktarı ile değil az enerji daha çok ekonomik değer ile ölçüldüğü bilinciyle hareket ediyor ve bu doğrultuda yatırımlarımızı yönlendiriyoruz. Enerji kaynaklarının hızla tükenmesini engelleme konusunda her alanda tasarruf yapma çabalarımız devam ediyor. Özellikle elektrikli cihazlarımızda daha verimli elektrik motorları ve daha verimli tasarımlar kullanmaktayız. Ürünlerimiz ErP yönetmeliklerine uygun olarak üretiliyor.

AFS olarak daima önceliğimiz kalıcı başarılar ile sahip olduğumuz konumu koruyup, ülkemizin, markamızın dünya ithalatındaki payını artırmak olmuştur. Yoğun rekabetin yaşandığı hızla gelişen ve değişen iş dünyasında, sürekliliği sağlamak için markalaşmanın önemi büyük. Tüketici ihtiyaç ve beklentilerine hitap eden bir marka olmak gerekiyor. Uluslararası ticaret anlayışıyla doğru ve sağlam ürünlere sahip olmalısınız. Genel olarak kendinizi diğer markalardan ayırmalısınız. Bu doğrultuda tüketici ve paydaşlarımızın güvenilirliğini kazanarak sağlam adımlarla yolumuza devam edeceğiz. AFS’nin bir dünya markası olma yolundaki hedefine emin adımlarla ilerlemesine hizmet edecek tüm ihracat karar ve faaliyetleri titizlikle değerlendirilmeye devam edecektir.

Önceki İçerikAvrupa’da hava kirliliği 400 bin ölüme neden oldu
Sonraki İçerik“20. yılımızda güven ve kalite odaklı büyümeye devam ediyoruz”