Baymak Satış ve Pazarlama Direktörü Pınar CANLI

 

“Enerji dönüşümüne yön vermeyi sürdüreceğiz”

 

Baymak markası bilindiği üzere BDR ThermeaGroup’un Türkiye’deki ana ve en büyük markası. BDR ThermeaGroup ise Türkiye’de başta Baymak olmak üzere grup bünyesindeki diğer markalarla tüketicilerimize kesintisiz hizmet veriyor. 600’ün üzerinde bayimiz, 2100’den fazla satış noktamız ve 300’ün üzerinde yetkili servis noktamız ile Türkiye’nin her noktasında şirketlerin ve tüketicilerimizin iklimlendirme alanındaki her türlü ihtiyacına çözümler sunuyoruz. Isıtma sektöründe yüzde 14 pazar payı ile ana oyuculardan biri durumunda bulunuyor.

Geçmiş yıllarda olduğu gibi 2023 yılında da bulunduğumuz tüm kategorilerde büyümemiz devam etti. Yılı yaklaşık yüzde 65 büyümeyle kapattık. Adetsel bazda, kombide yüzde 20, klimada yüzde 30, ısı pompasında yüzde 50 ve su ısıtıcıları grubunda yüzde 80 üzerinde büyüme ile tamamladık.

Geniş ürün yelpazesine sahibiz ve bu noktada kendimizi çözüm ortağı olarak konumlandırıyoruz. Hibrit çözümler ve tasarruf sağlayan ürünler sağlıyoruz. En çok tercih edilen ürünümüz kombi, klima ve ısı pompası olarak öne çıkıyor. Bunun yanı sıra yenilenebilir enerji alanındaki tüm ürünlerimiz de tüketicilerimizden oldukça yoğun ilgi görüyor. Çatı markamız BDR ThermeaGroup’un Ar-Ge teknolojisiyle Türkiye’de üretilen yüzde 20 hidrojen karışımı ile çalışan Baymak Lunatec ve De DietrichInidens markalı kombilerin üretim üssü konumundayız.

Öte yandan mükemmel müşteri deneyimini temel ilke olarak benimseyerek, “İşimiz Sizi Anlamak” mottomuzu sözde bırakmıyoruz. Yapay zekâ destekli programlarla müşteri deneyimi sürecinde ayrışıyoruz. Bu sayede müşterilerimizin ve bayilerimizin Baymak’a olan güveninde son 10 yılda büyük artış kaydettik. Buna ek olarak müşteri deneyimini hızlandırmak ve iyileştirmek için satış sonrası süreçlerimizi de dijitalleştirdik. Aktif olarak kullandığımız çağrı merkezi altyapımızda yaptığımız iyileştirmeler doğrultusunda müşteri taleplerimizin yüzde 52’sini dijital yolla alıyoruz. Bu emeklerimiz tüketicilerimiz nezdinde de teveccüh ile karşılanıyor. 5 senedir aralıksız A.C.E. Awards’da ısı sistemleri kategorisinde şikâyeti çözüm hızı, irtibat hızı, sonuçtan memnuniyet ve teşekkür oranlarındaki başarımızla ilk sıraya yerleştik. Ürün ve hizmetlerimizle müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutmak için çalışmalarımızı kesintisiz sürdüreceğiz.

Sektördeki tüm trendleri yakından takip ederek, geliştirilecek yeni ürünler ile sektöre yön vermeyi sürdürüyoruz. Bilindiği gibi iklimlendirme sektörü büyük bir gelişim gösterirken, karbon salımında ve enerji tüketimindeki payı ise artıyor. Bu nedenle enerjide dönüşüm artık tercih değil zorunluluk noktasında bulunuyor. Günümüzde yenilenebilir enerjiye yönelim ve verimlilik yatırımları artıyor. Eski ısıtma sistemlerinin kullanıldığı yapıların elden geçirilmesi ve enerji verimliliği sağlayacak ürünlerin kullanılması çevre ve ekonomi açısından katkı sağlayacak bir gelişme olarak göze çarpıyor. Baymak olarak bizlerin ana motivasyonu da tüketicilerimizin beklenti ve ihtiyaçlarına yönelik inovatif ürünler sunarak, sürdürülebilir bir geleceği yakınlaştırmak.

Bu noktada sürdürülebilirliği çevresel olduğu kadar toplumsal, kurumsal ve ekonomik boyutlarını da göz önünde bulundurarak ele alıyoruz. Kaynakların verimli kullanımını sağlama bilinciyle hareket ediyoruz. Bu doğrultuda üretimde sürekliliğe odaklandığımız, kapsayıcılığı önceliklendirdiğimiz, birbiriyle kesintisiz iletişim halinde olan bir ekosistem oluşturduk. Bu ekosistemin merkezinde tüketicilerimiz yer alıyor. Kurduğumuz ekosistemle müşterilerimize 360 derece çözüm sunuyoruz.

Karbon salımının azaltılması için önümüzdeki dönemde hidrojenli ürünler, elektrikli ürünler, yenilenebilir enerji kullanan ürünler ve hibrit çözümlerin kullanımında ve pazar büyüklüklerinde hızlı bir artış bekliyoruz. Bu sebeple ısı pompalarına, hibrit ve hidrojen çözümlerine yatırım yapmanın yanı sıra entegre iklimlendirme çözümleriyle enerji dönüşümüne yön vermeyi sürdüreceğiz.

Toparlamam gerekirse; yenilenebilir enerji ortalamanın çok üzerinde büyüyecek. Özellikle ısı pompası ve PV sistemlerinde averaj üzeri büyüme beklerken, 2. el pazarının artması ve doğal gaz penetrasyonunun düşmesi nedeniyle kombi pazarındayatay bir trend beklentisi içindeyiz. Bizler de az önce bahsettiğim gibi buna yönelik adımlarımızı atıyoruz.

Sektör olarak enerji dönüşümüne rotamızı çevirip, tüketici ve perakende alanında daha fazla farkındalık yaratmanın yanı sıra donanım tarafına yatırım yapmanın önem taşıdığı kanaatindeyim. Bir başka deyişle hem tedarikçiler hem de perakende kanalı için stok yönetimin ve operasyonel verimliliğin de sektörde çok önem kazandığını söyleyebilirim.

Önceki İçerik“2023 yılında fabrikamızı yenileyerek üretim ve ihracat için etkili bir koşul sağladık”
Sonraki İçerikEkin için; 2023’te tamamlanan hedefler ve 2024’de sürdürülebilir projeler…