Termo Teknik Türkiye Ticari Genel Müdürü  M. Emin KASAN

“2024’ün dördüncü çeyreğinde piyasalarda açılma olacağını öngörüyoruz”

Termo Teknik, Çorlu’da yıllık 5.5 milyon adet üretim kapasitesi ile dünyanın en büyük panel radyatör fabrikasına sahiptir. Bu fabrikada başta Termolux ve Silüet serimiz olmak üzere panel radyatör üretimi yapan Termo Teknik,  ayrıca İngiltere de üretilen ödüllü, doğaya saygılı, yüksek verimli premix yoğuşmalı kombi ve kazan serisini de Türk tüketicisine sunmaktadır. Bu özellikleri ile Termo Teknik, Türkiye ile Avrupa’nın en büyük ısı sistemleri tedarikçileri arasındadır.

 

2023 yılına, bir önceki yıldan devir alınan ekonomik durgunluk ile girildi.  Mayıs ayında gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçimi ve genel seçimler öncesi belirsizlik yaşandı, seçimler  sonrasında ise anti enflasyonist sıkı para politikasının doğal sonucu olarak mevduat ve kredi faizleri yükseldi. Bu iki ana nedenle yılın ilk 9 ayında  konut satışlarında  önemli düşüşler görüldü. İnşaat sektörümüzde 2023’de büyüme görülse de, bu büyüme deprem bölgesindeki enkaz kaldırma faaliyeti ve yeni başlayan inşaatlardan kaynaklandı, bölgenin dışında ciddi bir hareketlilik oluşmadı.

 

İhracatımızın ana aksını oluşturan Avrupa’da da enflasyonu kontrol altına almak amacıyla sıkı para ve yüksek faiz politikası izlendi,  Rusya- Ukrayna savaşı devam etti. Yüksek faizler ve önemli bir pazarımız olan Doğu Avrupa’da devam eden savaş hali Avrupa inşaat sektörü ve konut piyasasını olumsuz yönde etkiledi ve bu piyasada küçülme yaşandı. Türkiye’de ve Avrupa ülkelerinde yaşanan bu tablo ısıtma sektörü ürünlerine iç ve dış pazarlarda olan talebin düşmesine neden oldu.

 

Yaşanan ekonomik zorluklara rağmen, sürekli yatırım ve yenileme yaklaşımımızın sonucu olarak yıllık  5.5 milyon adet panel radyatör üretimi kapasitesine sahip olan fabrikamızda 2023 yılında yatırıma devam ettik.

 

Yılın ilk çeyreğinde kurumsal müşterilerin talebine uygun renkte radyatör üretimine başladık. 2023 yılının ilk yarısında ise Termolux Klasik Dikey Su kanallı radyatörleri piyasa ile tanıştırdık. Dikey radyatör hattımıza, robotik otomasyonumuza ve Avrupa’ya ihraç edilen orta bağlantılı radyatörleri ürettiğimiz hatların modifikasyonuna yatırım yaptık. Enerji verimliliği ve sürdürülebilirliğe yönelik yatırımlarımız devam etti. Bayilerimiz ile iletişimimizi arttırdık. Şubat ayında yaşadığımız hepimizi derinden etkileyen deprem felaketi sonrası AFAD ve yetkili kuruluşlarla yaptığımız iş birliğinin yanı sıra, bölge bayilerimiz ile doğrudan ve daha sıkı iletişim oluşturarak en kısa sürede hizmete devam etmeleri için destek verdik.

 

“2023 yılında ihracatımızın önemli bir bölümünü gerçekleştirdiğimiz Avrupa Pazarı’nda daralma, Türkiye’de ise  konut satışlarında  düşme eğilimi gördük. Bu iki olumsuz eğilimin 2024 yılında göreceli olarak devam edeceğini tahmin etmiyoruz.

 

Buna karşılık ülkemizde 2024 yılının ikinci yarısından itibaren enflasyonun düşmeye başlayacağını, kur hareketliliğinin kontrollü bir çizgide devam edeceğini, 2024’ün dördüncü çeyreğinde piyasalarda açılma olacağını öngörüyoruz.

 

Avrupa’da yüksek faiz politikasının sonuna gelindiğini, ancak önümüzdeki yıl büyüme beklentilerinin çok sınırlı olduğunu görüyor ve konut piyasasına ilişkin hızlı bir büyüme beklemiyoruz.

 

Gelecek yıl ayrıca, bölgemizde binlerce kişinin ölümüne ve yaralanmasına, milyonlarca insanın göç etmesine yol açan devam eden savaş ve çatışmaların sona ermesini ümit ediyoruz.

 

2024 yılında iç ve dış pazarlara ilişkin olumlu beklentilerimiz olmasa da finansal gücü yüksek bir şirket olarak, fabrikamızda otomasyon, altyapı, üretim ve enerji  verimliliği yatırımlarına devam edeceğiz.

 

Yılın ikinci yarısında Avrupa’da çok tutulan orta bağlantılı radyatörleri tanıtmaya başlayabiliriz. Dikey su kanallı ve renkli radyatör kullanımının da 2024’de daha da yaygınlaşacağını öngörüyoruz.

 

Ürünlerimize tam destek sunuyoruz. Türkiye’nin tamamında, 180 yetkili servis ağı, 200’ün üzerinde bayi ve 500’ün üzerinde satış noktası ile tüketiciye ulaşıyoruz. Bayilerimiz  ile birlikte büyük bir aileyiz. İş ortaklarımız ile uzun dönemli çalışma anlayışına bağlı olarak güven esasına dayalı bir iletişim ve iş ilişkisi sürdürmeye ve geliştirmeye kararlıyız.

 

Çorlu’da bulunan fabrikamıza toplam 120 milyon doların üzerinde yatırım yaptık. Türkiye ekonomisine ve ülkemizin geleceğine her zaman güvendik ve güveniyoruz. Bu güvenimizin  sonucu olarak  yatırımlara, üretim yapmaya, iç ve dış pazarlara ve müşterilerimize yüksek kaliteli ürünler sunmaya devam edeceğiz.

 

 

Önceki İçerik“Pazar payımızı daha da arttırmayı hedeflemekteyiz”
Sonraki İçerik“Bi’ Başka Gelecek Mümkün”