KSB Pompa’dan biyokütle enerji santralleri için yeni yüksek basınçlı pompa

 

KSB Grup; büyük kömür ve gaz ile çalışan enerji santrallerinden, biyokütle ve atık yakan daha küçük enerji santrallerine geçişe yanıt olarak, 30 yıldır kullanılan ve test edilen HGM-yüksek basınç pompalarının yeni bir versiyonunu geliştirdi.

 

HGM-S adı verilen yeni modelin tasarımcıları, bu ürünün oldukça güvenilir, servis dostu ve ekonomik olmasına odaklandılar. Örnekler, herhangi harici bir besleme sistemi gerektirmeden akışkan ile yağlamalı yataklar kullanılmaktadır. Yatakların küçük aralıkları, titreşim seviyelerini düşürür. Bu kayda değer bir şekilde aşınmayı azaltır. Emme kademesindeki çark ve eksenel giriş kombinasyonu, çok düşük NPSH (ENPY -Emmede Net Pozitif Yük) ve iyi emme karakteristikleri sağlamaktadır. Bu yeni pompa seti eksenel emişli olması sayesinde oldukça kompakt olup, yerden tasarruf sağlamaktadır.

 

Mil, dışarıdan erişilmesi kolay bir mekanik salmastra ile sızdırmaz bir şekilde yalıtılmıştır. Pompadaki akıllı dizayn ve salmastra tasarımı dikkate alındığında soğutma ve yağlama devreleri için harici borulamaya gerek yoktur. Yedek parça stoğu ve servis bu şekilde basitleştirilmiştir.

 

Yeni pompaların en büyük akış kapasitesi saatte 390 metreküptür. Maksimum basma yükseklikleri ise 1000 metredir. Elektrik sürücüsü güç değerleri 10 kW ile 1300 kW aralığındadır. Gövde malzemeleri çelik ya da paslanmaz çeliktir. Tüm çarklar yüksek kalite paslanmaz çelikten dökülmüştür. Pompa üreticisi bu ürüne 5 yıl garanti vermektedir.

Önceki İçerikGF Hakan Plastik’ten Su+ Etkinlik Serisi
Sonraki İçerikKSB Pompa’dan kombiler için kompozit gövdeli, ıslak rotorlu, yüksek verimli-hız kontrollü sirkülasyon pompaları