Baymak Ürün Grup Müdürü Can ERDOĞAN

Yeni nesil inverter teknolojisi, R32 kullanımı ve akıllı uzaktan kontrol sistemleri gibi yenilikler, klima sektöründe enerji verimliliği konusunda önemli bir ilerleme sağlıyor”

“Bugünün ekonomik göstergeleri, enerji maliyetlerinin artmasıyla birlikte enerjinin verimli kullanımını daha da önemli hale getiriyor. Bireysel ya da kurumsal bütün kullanıcılar için artık yüksek verimliliğe ve düşük enerji tüketimine sahip ürünlerin tercih edildiği bir gerçek. Enerji maliyetlerinin yükselmesi, klima ve havalandırma ürünlerinin kullanımıyla doğrudan ilişkili olduğundan, sektörde enerjinin verimli kullanımı büyük bir önem kazandı. Bu tür gelişmeler üreticilerin inovasyon, Ar-Ge ve üretim kapasitelerinin artmasını beraberinde getirdi. Son yıllarda, Avrupa Birliği’ne (AB) uyum süreci kapsamında artan yasal düzenlemelerle birlikte küresel ısınma ve iklim değişimlerinin olumsuz etkilerine karşı çevre bilincinin artması neticesinde daha verimli ve daha çevre dostu ürünlerin kullanımı da önem kazandı. Bu nedenle; enerji tasarrufu sağlayan, çevre dostu, inovatif teknolojilerin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması konusunda yapılan çalışmalar hızlandı. Özellikle yeni nesil inverter teknolojisi, R32 yüksek verimli çevreci soğutucu akışkan kullanımı ve akıllı uzaktan kontrol sistemleri gibi yenilikler, klima sektöründe enerji verimliliği konusunda önemli bir ilerleme sağlıyor. Bu sayede, tüketicilere hem daha çevreci ürünler kullanarak doğayı korumaya katkıda bulunma imkânı tanınıyor hem de enerji faturalarını düşürerek ekonomik açıdan fayda sunan ürün ve teknolojiler, ivme kazanarak geliştirilmeye devam ediyor.

Tüm bunlara ek olarak enerjinin etkin kullanımı ve enerji tasarrufu, özellikle kentsel dönüşüm ve yeni projelerde, projenin tasarım aşamasından itibaren göz önünde bulundurulması gereken önemli bir etken. Enerji tüketimi açısından önemli bir yere sahip olmaları nedeniyle, klima sistemleri de enerji tasarrufu için atılabilecek adımlar arasında önemli bir yer tutuyor. Yeni nesil enerji verimli klima sistemleri, daha az enerji tüketir ve enerji verimliliği açısından oldukça avantaj sağlıyor. Örneğin A++ enerji kategorisi, A sınıfı türdeşleriyle karşılaştırıldığında, yüzde 40 oranında daha az elektrik harcandığına işaret ediyor. B sınıfı ile kıyaslandığında ise aradaki fark çok daha yüksek seviyelere çıkıyor. Ayrıca ürünler oda sıcaklığı ölçerek, klimanın ne zaman ve ne kadar süreyle çalışması gerektiğini belirleyen akıllı klima uzaktan kontrol sistemleriyle birlikte kullanıldığında önemli oranda enerji tasarrufu sağlıyor. Bununla birlikte iyi bir izolasyon sayesinde soğuk hava kaçağının engellenmesiyle klimanın daha az çalışması sağlanarak tasarruf imkânı yaratılabiliyor. Klima ve ısı pompası sistemleri gibi elektrik enerjisi kullanan cihazların yenilenebilir enerji kaynaklarından beslenmesi, enerji tüketimini ve enerji maliyetlerini en aza indirmeyi sağlıyor. Ayrıca enerji tasarrufu için en önemli faktörlerden bir diğeri uygulamacı ve kullanıcıların bilinçlendirilmesi. Bu nedenle, projelerde enerji tasarrufu için neler yapabileceklerini uygulamacılara ve kullanıcılara anlatarak, enerji tasarrufu konusunda bir farkındalık oluşturulması da büyük önem taşıyor.

Klima sektörünün geleceği için enerji ekonomisi alanında yapılan yatırımları ve gelişmeleri yakından takip etmemiz gerekiyor. Özellikle enerji verimliliği odaklı yatırımlar, sektördeki yenilikçi teknolojilerin kullanımına ve inovasyonun teşvik edilmesine olanak tanıyor. Ayrıca enerji verimliliğiyle ilgili artan yasal düzenlemeler, sektördeki tüm katılımcıların enerji tasarrufu konusunda daha çok çaba harcamasını sağlıyor. Bu sayede, klima sektörü enerji verimliliği konusunda daha duyarlı hale gelirken, doğa dostu çözümler üretiliyor. Yenilikçi ve enerji verimli ürünlerin geliştirilmesi, sektördeki rekabeti artırırken, tüketicilere de daha yüksek enerji tasarrufu sağlayan çözümler sunuyor. Enerji tasarrufu sağlayan çözümler ise hem kullanıcılara maliyet tasarrufu sağlıyor hem de enerji kaynaklarının daha etkili kullanımını destekliyor.

Baymak olarak bizler de sürdürülebilir çözümler sunan bir firma olarak öncelikle, ürünlerimizin tasarımından itibaren her aşamasında enerji verimliliği odaklı bir yaklaşım benimsiyoruz. Bu doğrultuda, tüketicilerimize en son teknolojileri kullanarak, yüksek performanslı ve enerji verimliliği sağlayan ürünler sunuyoruz. Örneğin, Elegant Plus UV ve Elegant Prime serisi klimalarımız yeni nesil inverter teknolojisi sayesinde klima sistemlerimiz enerji tüketimini otomatik olarak ayarlayarak daha verimli bir şekilde çalışıyor. Ayrıca, çevre dostu R32 gazını kullanarak da enerji tasarrufu sağlıyoruz. Bunun yanı sıra ürünlerimizin kullanımı sırasında da konforlu bir şekilde enerji tasarrufu yapılmasına yardımcı olan Eco Mod, Akıllı Uzaktan Kontrol, IFEEL, Timer gibi birçok özellikler sunuyoruz.

Yenilenebilir enerji kaynaklarına yapılan yatırımların artmasıyla birlikte, enerji tüketimlerinin azaltılması mümkün. Bu noktada, klima sistemlerinin güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından beslenmesi gibi çözümler de geliştirilebilir. Biz de enerji verimliliği için, yenilikçi Baymak ürünleri ve müşteri deneyimi konusunda sektörde örnek gösterilen pek çok projeye imza attık. Yenilikçi ürünlerimiz ve müşterilerimize sunduğumuz satış öncesi ve sonrası hizmetlerle de enerji tasarrufuna yönelik çözümler sunuyoruz. Ayrıca, sektördeki yenilikçi teknolojileri ve trendleri yakından takip ederek, yeni çözümler geliştirmeye devam ediyoruz.”

Önceki İçerikE.C.A., Golf Turnuvası’nın ana sponsoru oldu
Sonraki İçerikATC ve Maico Group HVAC sektöründe güçlerini birleştirdiler