ARI-Armaturen’den yepyeni bir pozisyoner: STEVI-POS®

Tesisat sektörünün köklü firması Ayvaz’ın uzun yıllardır Türkiye’deki tek yetkili distribütörlüğünü yaptığı Alman vana üreticisi ARI-Armaturen, yepyeni bir ürünle karşınızda: STEVI-POS® Dijital Elektropnömatik Pozisyoner.

En yüksek kalite standartlarına göre Almanya’da geliştirilen ve üretilen yeni STEVI-POS® Dijital Elektropnömatik Pozisyoner, uygulamanız ne olursa olsun güvenilir bir pozisyoner. Kontrol vanalarından hızlı tepki beklendiğinde, satınalma maliyetinin daha düşük olması nedeniyle genellikle pnömatik aktüatör tercih edilir. Pnömatik aktüatörlerin kullandığı basınçlı havanın üretimindeki maliyet artışı da daha verimli cihazların gerekliliğini gündeme taşıyor.

Pnömatik aktüatörlü kontrol vanasının denetleyici üzerinden gelen analog sinyale göre oransal çalıştırılması için çok büyük oranda IP pozisyonerler kullanılır. Ölü bant (Dead band – Giriş sinyalinin belli bir aralığında algılayıcının duyarsızlığı), cihazın sahip olduğu gecikme (Hysteresis) ve çözünürlük (Resolution), performansını etkiler. STEVI-POS®, otomatik ölü bant ayarına sahip olduğu kadar; % 0,5, % 1 veya % 3 gibi çeşitli sabit ölü bant ayarlarına da imkan tanır.

Az yer kaplayan tasarımı sayesinde dar alanlarda montaj kolaylığı sunan STEVI-POS®, hızlı başlatma özelliği ve kullanım kolaylığı ile sahadaki esnekliğinizi artırır. Pozisyon belirlenmesi için temassız hall sensörüne sahip pozisyoner; titreşime dirençli olarak, aşınma olmadan uzun süre çalışma imkanı sunar. Kanıtlanmış piezo teknolojisi; güvenilir çalışma, ekonomik bakım ve düşük hava tüketimi sunar. Enerji maliyetlerinin her geçen gün giderek arttığı, düşük hava tüketiminin daha büyük önem kazanmaya başladığı günümüzde STEVI-POS®, hem enerji tasarrufu hem de yüksek verim sunarak öne çıkan bir çözüm. Ürün sayesinde ‘sıcaklık ihlalleri’ gibi teşhis verilerine hızlı erişilir, tutturucu kapak vidaları ile cihaz emniyete alınır ve kullanıcı paneline kolayca ulaşım sağlanır.

10 mm’den 120 mm’ye kadar strok mesafesine sahip tek etkili pnömatik aktüatörlü kontrol vanalarında kullanım avantajına sahip. Poliamid (PA) gövde malzemesi, polikarbonat (PC) kapağı, IP66 koruma ve C3 korozyon sınıfı özelliklerine sahip. Minimum 1,4 bar, maksimum ise 7’bar besleme havasına sahip olan STEVI-POS®’un doğru çalışabilmesi için gerekli maksimum çevre sıcaklığı -20 ila +80 °C arasında. Hava tüketimi, kontrollü koşullar altında ve 25 °C sıcaklıkta 0,024 m³h’dan daha fazla değil. Çalışma basıncının gösterimi için basınç göstergesi bloğu ve analog çıkış kartı üzerinden opsiyonel olarak 4-20 mA geri besleme sunuluyor.

Önceki İçerikEnerjideki krizin tek çözümü: Yenilenebilir kaynaklar
Sonraki İçerikEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yardımcısı ve EPİAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Tancan, “Türkiye 100 bin MW sınırını aşarak başarılı bir sınav verdi”