İGDAŞ Altın Bilezik Eğitim Programı başladı

 

“İGDAŞ Genel Müdürü Dr. Mithat Bülent Özmen, “Okul-istihdam işbirliği alanında örnek teşkil edebilecek bir program hazırladık. Sürdürdüğümüz ‘Altın Bilezik Eğitim Programı’ sonunda, başarılı öğrencileri İGDAŞ’ta ‘iş başı’ için bekliyor olacağız. Çekirdekten yetişecek bu gençler, böylelikle okul bitince iş güvencesine kavuşurken; biz de İstanbul için İGDAŞ’ta daha emin bir gelecek hazırlayabileceğiz” diye konuştu.

 

İGDAŞ Genel Müdürü Dr. Mithat Bülent Özmen, 6 Mart 2023 tarihinde İstanbul’da 6 mesleki ve teknik anadolu lisesi için başlattıkları ‘İGDAŞ Altın Bilezik Eğitim Programı’nın ayrıntılarını, yazılı bir açıklama ile kamuoyuna paylaştı. Genel Müdür Dr. Özmen açıklamasında, sektörün nitelikli teknik personel ihtiyacının karşılanması için bir süredir çeşitli projeler geliştirdiklerini belirtti. Mesleki ve teknik liselerle de bu bağlamda çalışmalarının ‘eğitim-istihdam’ işbirliği alanında örnek teşkil edebilecek bir düzeye ilerlediğini belirten Dr. Özmen, açıklamasına şöyle devam etti: “Geçtiğimiz yıl mayıs ayında İstanbul’da 16 mesleki ve teknik anadolu lisesi öğrencilerine uygulamalı teknik eğitimi kapsayan ‘İGDAŞ Eğitim Günleri’ projemizi, bir adım daha ileriye taşıdık. İGDAŞ Altın Bilezik Eğitim Programı’ adını verdiğimiz yeni projemizle, bu kez biz okullara giderek; öğrencilere kendi sıralarında eğitim veriyoruz. Programın ikinci aşamasında ise uygulamalı eğitimler başlayacak. Bu eğitimler ise yakın zamanda hayata geçirdiğimiz İGDAŞ Ünalan Uygulamalı Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Böylece deneyimli mühendis ve teknisyenlerimizden, yani usta öğreticilerimizden oluşan 32 kişilik eğitmen kadromuz, kritik ‘saha’ bilgilerini öğrencilerimize yine sahada aktarabilecekler.”

 

“Genç istihdama katkı sunacağız”

 

Program kapsamında eğitim alan öğrencilerin daha sonra İGDAŞ’ta staj programına alınacaklarını ifade eden Dr. Özmen, açıklamasına şöyle devam etti: “İGDAŞ Altın Bilezik Eğitim Programı’nın iki temel amacı var. Öncelikle doğal gaz sektörüne teknik kapasitesi ve donanımı yüksek kalifiye insan gücü kazandırmak istiyoruz. Bunu da İGDAŞ’ın uzmanlığı ve teknik aklıyla pekiştirerek yapmayı önemsiyoruz. Bir diğer amacımız ise genç istihdama katkı sunmak. Ama bundan da öte tüm sektörlere bu yönde örnek olabilecek bir modeli hayata geçirmek.”

 

“5 yıllık protokoller üzerinden projemizin ufkunu geleceğe taşıdık”

 

“Programa dahil olan 6 okulumuzla yaptığımız 5 yıllık protokollerle de projeyi resmileştirdik ve böylece ufkumuzu şimdiden geleceğe taşıdık” diyen Dr. Özmen, eğitimin programa katılan okullardaki ‘tesisat teknolojisi ve iklimlendirme’ alanının, ‘tesisat ve enerji sistemleri’ dalını seçmiş 10. 11. ve 12. sınıflara devam eden öğrencilere yönelik olduğunu kaydetti. 12. sınıf öğrencilerinin sömestr sonunda staj programına alınacağını ve yaz sonunda programın başarılı ilk mezunlarının,‘iş başı’ yapabileceklerini ifade eden Dr. Özmen’in verdiği bilgiye göre, Altın Bilezik Eğitim Programı’na dahil olan okullar şöyle:

 

  1. Bağcılar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,
  2. Avcılar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,
  3. Ümraniye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,
  4. Pendik Borsa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,
  5. Zincirlikuyu İSOV Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,
  6. Sultanbeyli Sultan Alparslan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

 

Önceki İçerik “İGDAŞ deprem teknolojilerinde tam gaz ilerliyor”
Sonraki İçerikCrommac Makine Metal İmalat Sanayi, yeni ürünlerini piyasaya sunmaya hazırlanıyor