İmbat klima cihazları uluslararası havalimanlarında

1999 yılında ilk çatı tipi klima, 2001 yılında ilk hassas kontrollü klima üretimini ticarileştiren ve satışına başlayan İmbat İklimlendirme ve Soğutma Sistemleri’nin 32 yıllık birikimi ve güçlü Ar-Ge ekibi tarafından tasarlanan İmbat Uçak Yolcu Yürüme Köprüsü Kliması da 2019 yılında ticarileştirilerek İmbat ürün gamına eklendi ve havalimanlarında kullanılmaya başlandı.

İmbat Uçak Yolcu Yürüme Köprüsü Kliması, köprüye uyumlu ölçülerde hafif gövde yapısı ve farklı dış hava sıcaklıklarında çalışabilme özelliği ile hem etkin performans hem de kullanım kolaylığı sağlıyor. Uçağa bağlantı sağlayan köprünün sabit ve hareketli kısımlarında birer adet kullanılıyor, 20 dakikada köprü içinin iklimlendirmesini gerçekleştiriyor. 2019 yılından bu yana havaalanlarında yer alan İmbat cihazları, Kazakistan Atyrau Havalimanı, Kazakistan Türkistan Havalimanı, Nijer Havalimanı, Filipinler Havalimanı ve Rusya’daki Khabarovsk Havalimanı gibi birçok havaalanında kullanılıyor. 2022 yılında Afrika’nın güneybatısındaki Sierra Leone Havalimanı’nın da yürüme köprüleri, İmbat klimaları ile iklimlendirilmeye başlandı. Ayrıca Adana-Mersin arasında inşaatı devam eden ve kısa bir süre sonra açılacak olan Çukurova Havalimanı’nın yürüme köprülerinde de İmbat imzası bulunuyor.

Bilindiği üzere İmbat Hassas Kontrollü Klimalar; kullanıldıkları iç ortam şartlarında sıcaklık ve nem kontrolünü, yaz-kış, gece-gündüz sürekli, sabit, homojen ve hassas olarak sağlamak üzere tasarlanıyor. Gelişmiş yazılım ve otomasyonu ile ısıtma soğutma, nemlendirme ve nem alma fonksiyonlarına sahip. Havaalanlarında sistem odalarında da tercih edilen İmbat hassas kontrollü klima cihazları, Kazakistan’daki TAV Almatı Havalimanı, Özbekistan Semerkant Havalimanı ve Sierra Leone Havalimanı gibi birçok havaalanında da tercih ediliyor. İlk kez 24 yıl önce çatı tipi klima üretimine başlayan, 2015 yılında da Türkiye’de ilk dünyada ise 7. Eurovent Sertifikası’na sahip olan İmbat, Avrupa ülkeleri başta olmak üzere 50’den fazla ülkeye diğer ürünleri ile çatı tipi klima ihracatını gerçekleştiriyor. Kazakistan’daki Atyrau Havalimanı ve Romanya’daki Craiova havalimanlarında da İmbat çatı tipi klimaları kullanılıyor.

İmbat iklimlendirme ve soğutma sistemleri, sektördeki 12 Ar-Ge merkezinden biri olup, geliştirdiği Ar-Ge projelerini ticarileştirmeye devam ediyor. 2022 yılı son çeyreğinde ürün gamına uçak havalandırma ve şartlandırma ünitesi eklendi, testleri tamamlandı ve ilk olarak Nahçıvan Havalimanı’nda kullanılmaya başlandı. İmbat Horus PCA klimaları ile uçakların park halindeyken iklimlendirilmesini sağlamak üzere 12 000 Pa’a kadar yüksek basınçlı, % 100 dış hava şartlandırılıyor. G4 ve F7 sınıfı filtrelerden geçirilerek, hijyenik koşullarda uçak içine gönderiliyor. İmbat Horus uçak havalandırma ve şartlandırma ünitesi projeye göre değişen 2-3-4 olmak üzere çok modüllü olarak tasarlandı ve olası arıza ve bakım  durumlarında diğer devreler çalışmaya devam edebiliyor.

Önceki İçerikGranit Ev Gereçleri, Sunviatube ile aydınlanıyor
Sonraki İçerikGaziantep Laboratuvar Müdürlüğü Hizmet Binası’nda Üntes tercih edildi