Fanmak Genel Müdürü Ulaş ÇİFCİ

 

“Pandemi süreciyle birlikte çoğu insan havalandırma ve iklimlendirmenin önemini daha ciddi boyutlarda görmüş oldu”

“30 yılı aşkın tecrübemizle yurt içindeki yerimizi korumak ve yeni ihracat ülkeleriyle bayilikler ve distribütör anlaşmaları yaparak, Fanmak kalitesini ve adını dünyaya duyurmak için canla başla çalışmaya devam ediyoruz. Şirketimiz 2022 yılının ilk 6 ayı içerisinde büyüme hedefini % 20 arttırdı. Bu da sektördeki payımızı arttırmış oldu. Hedeflerimize ulaşmak için merdivenleri adım adım çıkıyoruz. Satış politikamız doğrultusunda, iç piyasadaki gelgitlerden zarar görmemek için euro bazında fiyat verme kararı almıştık. Bu yüzden son 3 senedir tamamen euro bazında fiyatlar vererek, ekonomik olumsuzluklar yaşamamaya çalışıyoruz. Ancak ham madde ve tedarik etme konusunda zorluklar yaşıyoruz. İyi tedarikçilerle çalışmaya çalışıyoruz. Desteklerini almaya çalışıyor, müşterilerimizi zora sokmuyoruz…

 

Pandemi sonrası önemi bir kez daha ortaya çıkan dijital ortamdaki tanıtım ve pazarlama faaliyetleri de öncelikli gündemimizde yer alıyor. Sektörle alakalı program, fuar ve etkinliklere elimizden geldiğince katılım sağlamaya çalışıyoruz. Bizler için artısının çok fazla olduğunu düşünüyoruz. Bu tarz etkinliklerle sektörden yeni kişilerle tanışıp, firmamızın pek çok şehir ve ülke tarafından tanınmasını sağlıyoruz. Sektöre yönelik organizasyonlarla birlikte, sektörel gelişmeleri yakından takip ederek, firmamızın dinamiğini koruduğumuzu düşünüyoruz.

 

İklimlendirme sektörü insan sağlığı için çok önemli bir sektör… İnsanlara hizmet vermekten ve işimizi doğru yapmaktan çok zevk aldığımızı söyleyebilirim. Covid 19’un dünyada yayılmaya başlaması ile birlikte iklimlendirme ve havalandırmanın aslında ne kadar önemli olduğunu insanlar görmüş oldu. Ancak bunlardan ders çıkardığımızı düşünmek istesek de maalesef ülkemizde yaşadığımız bazı sıkıntılar oluyor. Bizleri, işini bilmeyen müteahhit ya da mekanikçiler çok yoruyor. Olmayacak şeyleri isteyen veya vurdum duymazlık yapan müteahhit ve mekanikçilerin sadece ceplerini düşündüğüne inanıyoruz. Bu şekilde yaklaşım gösteren firmaların sektörümüzü de çok olumsuz etkilediğini düşünüyoruz. Bu sebeple, biz de bu kişileri artık elemeye başladık. Herşeyin para olmadığını ve insan sağlığının daha önemli olduğunu pandemiyle birlikte öğrenmiş olduk.

 

Çatı tipi rooftop, klima santralleri, nem alma santralleri, aksiye fan ve jetfan, ısı geri kazanım cihazlarımız ve ısı pompalı cihazlarımızın hız kesmeden üretimlerine devam ediyoruz. Teknolojik yatırımlarımız var. Bu ay içerinde gelmesini beklediğimiz aksiyel fan ve jetfan üretimlerimiz, kendinden flanşlı yuvarlak silindir makinemiz ve 1 kW’lik lazer makinemizi tesisimize kazandıracağız. Bu makine parkurlarının gelmesiyle işçilik maliyetlerimizi düşürmeyi ve bununla birlikte kalitemizi artırmayı düşünüyoruz. Ayrıca bu yatırımlarımızla beraber muadil ürünlerle aramızda kalite anlamında farklılık yaratmayı planlıyoruz…

 

Bunlara ek olarak, kısa vadede katılmayı planladığımız fuarlar var. Bunlardan ilkini, Irak – Erbil fuarına katılarak başlattık. Kazakistan, Özbekistan ve Azerbaycan fuarlarına da katılım sağlamayı planlıyoruz. O çevrede Fanmak ismini yaymak için çalışacağız. Aksiyel ve jetfan için F300 ve F400 belgelerine başvuru yaptık. Önümüzdeki dönemlerde belgeyi almış olacağız. Nitelikli işçi, teknik eleman ve mühendis istihdamının artırılması, yeterli ve yetenekli satış elemanları yetiştirilmesi konusunda projelerimizi sürdürmeye devam ediyoruz.

 

Dijital pazarlamayı yaygınlaştırarak, sektörün tanıtımı için sosyal ağlar gibi platformların geliştirilmesi, hedeflediğimiz konulardan bir tanesi. Dış pazar talep profillerinin araştırılmasına yönelik çalışmalarımızı çoğaltarak ihracatlarımızı arttırmak ise yine en büyük hedeflerimizden biri arasında yer alıyor.”

Önceki İçerik“Birçok sektörde olduğu gibi maliyet artışı ve ham madde bulma güçlüğü sorunlarına çözüm bulmalıyız”
Sonraki İçerik“İklimlendirme sistemleri artık bir seçenek olmaktan çıkarak zorunlu bir yatırıma dönüştü”