Systemair Türkiye Genel Müdürü Ayça EROĞLU

 

“İklimlendirme sistemleri artık bir seçenek olmaktan çıkarak zorunlu bir yatırıma dönüştü”

“Türkiye’de 10 yıldan fazla süredir pazar liderliğini elimizde tutuyoruz. Fabrikalar, alışveriş merkezleri, havalimanları, şehir hastaneleri, acil durum hastaneleri, endüstriyel tesisler gibi dev projelerin iklimlendirmesini sağlayan klima santralleri sektöründe Türkiye pazarını domine ediyoruz. Yılda 4 bin 500 adet klima santrali üretebilecek kapasiteye sahip fabrikamız ve sektörde parmakla gösterilen Ar-Ge merkezimizle pazardaki konumumuzu daha da ileriye taşımak en önemli hedefimiz.

 

HVAC sektörü, çok dinamik ve farklı faaliyet alanlarıyla ilişkisi ve girdisi olan büyük bir endüstri. Dolayısıyla hem iç hem de dış değişkenler göz önüne alındığında yaşanan gelişmelerden etkilenmemek imkânsız. Ancak özellikle pandeminin de etkisiyle büyüyen bir iklimlendirme sektörü var. En önemlisi de iklimlendirme sistemleri artık bir seçenek olmaktan çıkarak zorunlu bir yatırıma dönüştü. Özellikle de dijitalleşmeye bağlı olarak artan verinin korunması ihtiyacı için veri merkezi soğutma ürünleri kendi başına çok büyük bir pazar yaratıyor. Tüm bu parametreleri değerlendirdiğimizde HVAC sektörü çok ciddi bir potansiyele sahip. Üstelik ülkemiz sektör açısından oldukça avantajlı bir konumda yer alıyor. Gerek genç ve dinamik iş gücü gerek jeopolitik konumu gerekse ticari ilişkiler anlamında sektörümüzün önü çok açık. Ancak değişen dünyanın gelişen sistemlerine uyum sağlayabilecek, iklimlendirme sektörüne katma değer sağlayacak uzman niteliğinde iş gücüne ihtiyacımız var. Bu noktada meslek lisesi ve üniversite seviyesinde sektörümüzle ilintili bölümlerin artırılması ve bundan ayrı olarak mesleki yeterlilik eğitimlerinin kapsamının genişletilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Systemair olarak eğitimi çok önemsediğimiz için de üniversite-sanayi iş birliği konusunda Vural Eroğlu Akademi ile adımlar atmayı sürdürüyoruz.

 

Systemair olarak başta klima santralleri olmak üzere fanlar, hava dağıtım ekipmanları, hava perdeleri ve soğutma ürünleriyle birçok ülkede lider konumunda yer alıyoruz. Şirketimizin öne çıkan ürünleri arasında Geniox Klima Santrali, Geniox VOClean Ekoloji Ünitesi, GenioxTera Veri Merkezi Soğutma Cihazı bulunuyor. Özellikle de sadece Systemair Türkiye fabrikamızda üretilen inovatif Geniox VOClean Ekoloji Ünitesi çözümümüzle ihracata odaklanmayı sürdürüyoruz. Bu ürününün bizim için önemli olmasının temel sebebi tüm süreçlerin tamamen tarafımızca yürütülüp grup bazında satılabilir bir ürün haline getirilmiş olmasıdır. Bunun yanı sıra Geniox Tera adını verdiğimiz ürün ailesi de sürdürülebilirlik farkındalığının artmasına bağlı olarak yoğun talep görüyor. Bu ürün ailesinin en önemli özelliği, çevreciliğini ve sürdürülebilirliğini, her teknik çıktıyla birlikte sunduğumuz karbon ayak izi değerleriyle kanıtlıyor olması. İstanbul Teknik Üniversitesi ile ortak yürüttüğümüz LCA (Yaşam Döngüsü Değerlendirme) çalışmamız, bu hesaplarımızın arka planını oluşturuyor. Bu çalışmayla Geniox Tera ürününün ömrü boyunca ürettiği karbon ayak izini hesaplayabilen bir yazılıma imza attık. Üstelik hesaplamayı Systemair’in global organizasyonları içinde yer alan Dilovası fabrikamızdaki Ar-Ge merkezinde yapıyoruz. Bu çalışmayı Systemair Grup içinde ve sektörde yürüten tek firmayız. Tüm bunlara ek olarak kendi bünyesinde çevre mühendisi bulunduran tek firma olma ayrıcalığımız ile de gurur duyuyoruz. Bizi muadillerimizden ayıran temel farksa, inovasyon. Systemair olarak ortaya koyduğumuz yeniliklerde değer yaratabilmeyi öncelikli hedef olarak belirliyoruz. Sektörün değer zincirini oluşturan tüm halkalardan toplumsal ögelere kadar her katmanda karşılığı olan bir fayda sunuyoruz. Şirket olarak imza attığımız birçok inovatif teknoloji ile hem sektörümüze hem de dünyamıza sürdürülebilir ölçekte katma değer sağlıyoruz. Endüstri 4.0’a uyumlu dijital üretim teknolojileriyle yenilenebilir enerji kaynaklı iklimlendirme sistemleri hayata geçiriyoruz.

 

Dilovası’nda açılışını yaptığımız veri merkezi soğutma test laboratuvarımız ile dünyadaki veri merkezi soğutma çözümlerine inovatif bir perspektif kazandıracağımızı düşünüyoruz. Veri merkezi soğutma cihazlarının testlerini yaptığımız bu tesis, Avrupa’daki en modern ve yüksek kapasiteli test laboratuvarı olma özelliğiyle öne çıkıyor. Bu laboratuvar yatırımıyla yalnızca ürün testleri gerçekleştirmeyi değil, kullanıcıların ufkunu açacak yeni bir deneyim merkezi oluşturmayı da amaçladık. Aynı zamanda Türkiye için büyük bir öneme sahip yeni veri merkezi soğutma cihazı GenioxTera’nın da 365 gün iklim şartlarını simüle edecek performans testlerini bu test laboratuvarımızda yapıyoruz. Systemair Grup içerisinde bu kadar yüksek kapasiteli ve yüksek donanımlı başka bir test laboratuvarı bulunmadığından Türkiye’nin stratejik konumu ve ihracat potansiyeli açısından çok önemli bir yatırım olduğunu düşünüyoruz.”

Önceki İçerik“Pandemi süreciyle birlikte çoğu insan havalandırma ve iklimlendirmenin önemini daha ciddi boyutlarda görmüş oldu”
Sonraki İçerikTürkiye’ye yeni bir Alman boru firması daha geliyor