İmbat İklimlendirme ve Soğutma Sistemleri Genel Müdürü Nuriye GÜMRÜKCÜLER

Ülkemizde 2025’te uygulamaya geçilecek olan yeni gaz protokolünü oldukça önemsiyoruz”

“Dünyada iklimlendirme ve soğutma sektörü büyüme gösterirken küresel ısınma ve iklim değişikliği kaynaklı felaketlerin yaşanması, bir değişim ihtiyacını da ortaya çıkardı. Ülkelerin küresel iklim krizi karşısında ortak hareket etmelerini hedefleyen Paris Anlaşması TBMM’de de onaylandı ve 2021’de yürürlüğe girdi. Bir taraftan Avrupa Birliği, karbon salımı konusunda üreteni değil üretimine sebep olanı sorumlu tutacak sınırda karbon düzenlemesi mekanizmasını kademeli olarak hayata geçirme kararını duyurdu.

2021 yılında pandemiyle başlayan ve devam eden tedarik ve lojistik konularının satış kaygısının önüne geçtiği bir dönem içindeyiz. Lojistik sıkıntısının Doğu Asya’yı devre dışı bırakması ile sektörümüzdeki üreticilerimizde sipariş artışları oldu. Uzun süre yurt dışı seyahatlere, fuarlara uzun süre gidilemedi, 2022 yılında hala alışılan sıklıkta değil. Azerbaycan pazarında, Karabağ dolayısıyla Türk ürünlerine karşı bir sempati artışı oldu. Özbekistan inşaat piyasası canlı durumda ve ürünler ağırlıklı olarak Türkiye’den alınıyor. Ukrayna-Rusya savaşı ve Türkiye’nin duruşu, Rusya’da Avrupa ve Amerika menşeili ürünlerin yerine Türk ürünlerinin tercih edilmesini sağladı.

30 yıldır sektörümüzle ilgili dünyadaki gelişmeleri yakından takip ederek ürün tasarımlarımızda hem dünyadaki ihtiyaçları hem de geleceğe yönelik eğilimleri dikkate alarak ilerliyoruz. Verimlilik ve çevreye duyarlılık ürünlerimizin ana kriterlerinden. Önemsediğimiz bir önemli konu da ihracatçı konumunda olduğumuz Avrupa’da 2022’de, ülkemizde ise 2025’te uygulamaya geçilecek olan yeni gaz protokolü. İmbat İklimlendirme ve Soğutma Sistemleri olarak F-gaz regülasyonuna uygun yeni gazlar ile çalışmaya hazırız.

İmbat’ın başlıca ürünleri; çatı tipi klimalar, hassas klimalar, soğutma grupları, soğuk depo cihazları, havuz nem alma cihazı ve paket hijyenik klima cihazlarıdır. Bu ana ürün gruplarımıza ek olarak kiralama sektöründe kullanılan taşınabilir çatı tipi klimalarımızla Avrupa ‘da birçok firmaya satış yapıyoruz. Orta Doğu ve T3 iklim bölgesi için tasarladığımız, tropik rooftop ve domestik chiller cihazlarımızla etkili olarak varız. Havacılık sektöründe yolcu yürüme köprüsü kliması ve park halindeki uçaklar için pca uçak kliması olmak üzere, pek çok referansa sahip olduğumuz iki cihaz üretiyoruz. Hızla artan veri merkezi pazarında da güçlü bir oyuncu olma yolundayız. In-row veri merkezi kliması ürün gamımıza 2021’de katıldı. Veri merkezi iklimlendirme cihazları konusunda hem ürün geliştirme hem de Ar-Ge projelerimiz devam ediyor.

İmbat’ın 30. yaşını geride bıraktığımız 2022’nin ilk yarısında; küresel sıkıntılara rağmen beraberindeki fırsatlarla hedeflerimizin üzerindeyiz. Bu süreçte tedarik zincirindeki sorunları öngörüyle iyi yönettiğimizi, hedeflediğimiz pazarlarda doğru partner ve distribütörlerle hareket ettiğimizi düşünüyoruz. İlk yarıda hem ciro hem de insan kaynağı yönünden güçlendiğimiz bir dönem yaşadık. Ürünlerimizi yeni pazarlara açarak ihracatımızı genişletiyoruz. 2022’nin ilk yarısında ihracat oranımızda da hedefimizin üzerinde %85 gibi yüksek bir orana ulaştık. Ürün kalitemiz ve kalite belgelerimiz sayesinde, temel stratejimize uygun olarak, bulunduğumuz pazarlarda global markalar ile rekabet ediyoruz ve prestijli projelerde markamız tercih ediliyor. Özetle; 2022 yılında da ihracat ve Ar-Ge gücümüzle, daha iyi teknolojilerle daha yaşanabilir bir çevre için çalışmaya, büyümeye ve gelişmeye devam ediyoruz.

İmbat’ın yenilikçi bir firma olarak en önemli özelliklerinden biri, Ar-Ge konusundaki yatırım ve çalışmalarıdır.  Sektörün 12 Ar-Ge merkezinden biriyiz ve üretime başladığımız yıldan beri Ar-Ge projeleri üretiyoruz. Sektörümüzle ilgili olarak dünyadaki ihtiyaç ve eğilimleri takip ediyoruz, Ar-Ge çalışmalarımızı bu doğrultuda yönlendiriyoruz. Park halindeki uçaklar için tasarladığımız klima cihazımız Tübitak destekli bir Ar-Ge projesi olarak tamamlandı ve bu ürünü ticarileştirerek ürün gamımıza ekledik. İki ay önce uluslararası pazarlara sunmaya ve siparişlerini almaya başladık.

Devam eden Tübitak destekli Ar-Ge projelerimizden biri veri merkezi iklimlendirmesi ile ilgili… Bu projemizi pilot olarak, Avrupa Birliği destekli bir Ar-Ge projesi olan İsviçre’deki Empa projesinde uyguladık. İsviçre Federal Malzeme Bilimi ve Teknolojisi Laboratuvarları (EMPA) bünyesinde açık kaynaklı donanıma ve son teknoloji ürünü bir soğutma sistemine sahip yüksek verimli bir veri merkezi oluşturulması sürecinin paydaşları arasında olduk ve projeyi başarıyla tamamladık. %100 yerli tasarım bir veri merkezi iklimlendirme sistemi ile bu önemli başarıdan dolayı gurur duyuyoruz.

Yenilenebilir enerjiye yapılan yatırımlar, küresel ekonominin yeşil istihdama katkı sunma açısından pandemi öncesine göre daha iyi bir konumda olmasını da sağlayacaktır. İklim değişikliği ile mücadelede; ulaşımdan tarıma, sanayiden inşaata farklı sektörlerde çevre odaklı yaklaşımların benimsenmesi gerekiyor. Sera gazı salınımında önemli bir paya sahip olan binalarımızda kullanılan enerjinin verimli sistem, cihaz ve yenilenebilir kaynaklarla sağlanması çok önemli. Yaşanabilir bir dünya ve sektörel gelişimin sürdürülebilirliği ve rekabet gücünün arttırılması için İmbat olarak hep olduğu gibi yüksek verimli cihazlar tasarlayıp üretmek için çalışıyoruz. Özgün tasarım, yenilikçi yapı ve Ar-Ge yönümüz İmbat’ı tanımlayan en önemli 3 unsurdur. 2022’de de uluslararası ticarete yön veren değişimin sürdürülebilirlik odaklı olacağını düşünüyoruz. Ağırlıklı Avrupa ülkeleri olmak üzere 50’den fazla ülkeye ihracat yapıyoruz ve dünyada 30 kadar güçlü partnerve distribütör firma ile çalışıyoruz. Gerek yurt içinde gerek yurt dışında İmbat; müşterileri, partner ve distribütörleri için her zaman güvenilir bir iş ortağı olmaya devam edecek. Bugün dünyanın birçok noktasında güvenilirliği, performansı ve verimliliği ile İmbat ürünleri tercih ediliyor. Ana ürünlerimizle olduğu gibi yeni satışa sunduğumuz ve sunacağımız ürünlerimizle de bu rekabetçi tavrımızı sürdüreceğiz.”

Önceki İçerik“Daha iyisini hedefliyorsak, önce olması gerekene ulaşmamız, ardından üzerine koymamız lazım”
Sonraki İçerik“Sektörün devamlılığı için katma değeri yüksek ürünler üretebilmeliyiz”