Alper Avdel, “İhracatta agresif hedefler belirledik”

 

Çevreci ve yenilikçi ürünleriyle 68 yıldır sektöre öncülük eden DemirDöküm, ihracatta sektörün iki katı performans göstererek euro bazında yüzde 60’lık büyümeye ulaştı. CEO Alper Avdel; “Bu yıl yeni ürün lansmanlarında ve ihracatta vites yükseltiyoruz. 2022’de odaklanacağımız diğer başlıklar ise yatırım, dijitalleşme ve müşteri memnuniyetindeki liderliğimizi devam ettirmek olacak” dedi.

 

DemirDöküm, iki yıldır devam eden Koronavirüs pandemisine rağmen çevreci ve yenilikçi ürünleri, dijital projeleri, müşteri memnuniyeti alanında yürüttüğü çalışmalarıyla istikrarlı büyümesini sürdürdü. DemirDöküm’ün birbirinden zorlu geçen 2020 ve 2021 yıllarında yatırımda ve yenilikte hız kesmeden yoluna devam ederek sektörden pozitif ayrıştığını belirten CEO Alper Avdel, “Isıtma ve soğutma kategorisindeki geniş ürün gamımızla tüketicilerimizin beklentilerini ve pandeminin gerektirdiği tüm ihtiyaçları karşıladık. Geride bıraktığımız 2 yıllık süreçte ürün gamımıza 8 yeni ürün ekledik. Sadece pandemi sürecinde pek çok farklı başlık altında toplam 150 milyon TL’lik yatırım yaptık” dedi.

 

“3 milyon görüşme, 13 bin toplantı yaptık”

 

DemirDöküm’ün müşterilerine ve iş ortaklarına verdiği ‘Her koşulda yanınızda olacağız’ taahhüdünü yerine getirdikleri için mutlu olduklarını belirten Avdel; “Geçen yıl 3 milyon müşteri görüşmesi yaptık. Müşterilerimizin ihtiyaçlarını kısa sürede yerine getirdik. İş Ortaklarımızla yaptığımız fiziki veya dijital toplantılarda işimizi, planlarımızı konuşup bağımızı kuvvetlendirdik. Çalışanlarımız ve tüm paydaşlarımızın emeği ile 2021’de güçlü bir başarıya imza attık. Sektörde DemirDöküm’ü ayrıştıran müşteri memnuniyetinde kendi rekorumuzu yeniledik, yüzde 90’ın üzerinde bir başarı elde ettik. Yaptığımız pek çok araştırmada kullanıcılarımızın DemirDöküm markasını“güven ve teknolojiyle” özdeşleştirdiğini görüyoruz; bu gerçekten çok mutluluk verici” açıklamasını yaptı.

 

“Yüzbinlerce evin ilk tercihiyiz”

 

Türkiye’nin ilk döküm radyatör, kazan, soba, kat kaloriferi, şofben, panel radyatör, kombi, yoğuşmalı kombi üretimi ve aynı zamanda bu ürünlerin ilk ihracatını gerçekleştiren DemirDöküm’ün 2021 yılında tüm bölgelerde istikrarlı büyümesini sürdürdüğünü kaydeden Alper Avdel şöyle konuştu: “Her ihtiyaca uygun; herkesin kolayca kullanabileceği, en yeni teknoloji ile donatılmış ve çevreci bir ürün gamına sahibiz. DemirDöküm’ün yeni tasarım anlayışını yansıtan kombilerimiz başta olmak üzere tüm ürün ailemiz, yine yüz binlerce evin ilk tercihi oldu. Geleneksel ürünlerimizdeki büyümemizin yanı sıra, kaskad, ısı pompası ve klima alanlarında da agresif büyüme hedeflerimizin tamamına ulaştık.”

 

“İhracat listemize 3 ülke ekledik”

 

DemirDöküm’ün geçen yıl ihracatta, Türk iklimlendirme sektörünün oldukça üzerinde performans göstererek Euro bazında yüzde 60’lık bir büyüme gerçekleştirdiğini belirten CEO Alper Avdel, şirketin 5 bölgedeki odağını koruduğunu söyledi. Avdel, şirketin 5 ülkede liderliğini devam ettirdiğini ifade etti. AlperAvdel, sözlerine şöyle devam etti: “Güney Amerika pazarında Şili’deki liderliğimize yenilerini eklemek için bu pazarda daha fazla yoğunlaştık. 3 yıl önce girdiğimiz Arjantin’de pazar payımız yüzde 5’e ulaştı. Hedefimiz kısa sürede bu rakamı yüzde 15’e çıkarmak. Avrupa’da ise yoğuşmalı kombilerimizin yeni modelleri ile radyatörlerimiz oldukça büyük bir beğeni kazanıyor. Avrupa’daki pazar payımızı artırmaya devam ediyoruz. Türkmenistan, Gürcistan, Özbekistan, Azerbaycan’da marka bilinirliğimiz artıyor, satışlarımız beklentilerin üzerinde gerçekleşiyor. Küresel ölçekte başarılı olduğumuz bir diğer ülke ise Çin. Radyatörlerimiz ile Çin pazarındaki yükselişimiz devam ediyor. DemirDöküm olarak 2021 yılında en çok büyümeyi Moldova, Şili, Ukrayna, Hollanda, Gürcistan ve Macaristan’da elde ettik. Geçen yıl ihracat yaptığımız ülkeler arasına ise Çek Cumhuriyeti, Letonya ve Malta eklendi.”

 

“2022 için agresif hedefler belirledik”

 

Yeni yıla 2 ürün lansmanıyla hızlı bir başlangıç yaptıklarını söyleyen Alper Avdel, 2022 yılı hedefleriyle ilgili olarak şunları kaydetti: “Bu yıl geleneksel iş kolumuzdaki pazar payımızı artırmayı ve yeni alanlarda da rekorlara imza atmayı hedefliyoruz. Yılın ilk 3 ayında ademiX ve VintomiX adıyla sektörün çevreci ve iddialı ürünlerini satışa sunduk. 2022’de ülkemize daha fazla katma değer sağlamak için ihracatta kendimize yine agresif hedefler belirledik. Yılsonuna kadar DemirDöküm’ü sektörde farklılaştıracak yeni ürünlerimizi tüketicilerimizle buluşturacağız. Sektörde öncü olduğumuz dijital projelere yenilerini ekleyeceğiz. Son 5 yıldır olduğu gibi yatırıma ara vermeden devam edeceğiz.”

Önceki İçerikDaikin Avrupa, ‘Yılın Yabancı Yatırım’ Ödülü’nü kazandı
Sonraki İçerikErol Kayaoğlu: “Büyümemizi güçlenerek sürdürüyoruz”