Samsung Electronics Türkiye İklimlendirme Çözümleri Direktörü Okan TUTCU

 

“Verimliliklerin artması ve fiyat dengesinin biraz daha oturması ile ısı pompasının geleceğin teknolojilerinden biri olacağını düşünüyoruz”

“Öncelikle, Samsung olarak Türkiye klima pazarında üst sıralarda yer almaktayız. Pazar payımız her sene gittikçe artarken, bu başarıda 8 yıl önce kurmuş olduğumuz organizasyonun büyük etkisi var. Doğru iş ortakları ve servisler ile yolculuğumuza devam ediyor, aynı zamanda Samsung’un global çaptaki inovasyon ve Ar-Ge gücünü arkamıza alıyoruz. Doğru ürün planlaması ve pazarlama stratejileri ile de bu noktaya geldik. Son dönemde sektördeki gelişmelere baktığımızda; klima kullanıcılarının pandemi nedeniyle konuya biraz daha araştırmacı yaklaştıklarını görüyoruz. Filtre özellikleri çok daha ön plana çıkmaya başladı. Aynı zamanda villa tipi projelerde ciddi bir artış gözlemliyoruz. Samsung olarak, her iki değişime de hazırlıklıydık. Son dönemde satışa sunduğumuz ‘Windfree™ PM 1.0’ filtre özellikli klimamız büyük bir ilgi gördü. Proje bazlı satış yaptığımız sistem klima ürünlerinde de villa konseptine çok uygun WindFree™tek yön kaset ve mini VRF dış ünitelerimizi son kullanıcıya doğru şekilde anlattık ve güzel sonuçlar aldık. Ayrıca sektörde yaşanan tedarik sorunlarına karşı çok önceden yapmış olduğumuz doğru planlamanın da olumlu geri dönüşlerini yaşadık.

Isı pompaları villalarda, konutlarda ve özellikle doğal gazın olmadığı yerlerde ciddi anlamda kullanılıyor. Samsung’un da bu alanda çok farklı teknolojileri bulunuyor. Isı pompaları ile ortamı, aynı bir split klima gibi konforlu bir şekilde soğutabiliyor ya da ısıtabiliyorsunuz. Diğer taraftan yerden ısıtma, radyatör sistemi ya da sıcak suyu, aynı ısı pompası cihazıyla ısıtıyor, sıcak su temin edebiliyorsunuz. Bu açıdan baktığımızda ısı pompası teknolojisinin, özellikle verimliliklerin artması ve fiyat dengesinin biraz daha oturması ile geleceğin teknolojilerinden biri olacağını düşünüyoruz.

 

Samsung olarak, VRF sistemler de çok kuvvetli olduğumuz alanlardan biri. Orada daha çok ticari uygulamalara yönelik ürünler var. Genellikle daha büyük yapılarda kullanım gerekliliği doğuyor. Çalışma mantığı olarak ısı pompaları ile benzer ürünler diyebiliriz. VRF sistemlerde daha yüksek kapasitelere ve daha geniş iç ünite tiplerine ulaşma imkanı olabiliyor. VRF sistemlere entegre olabilen su ısıtıcılarımız (hidro üniteler) sayesinde yaz-kış sıcak su temini de sağlayabilmekteyiz. Eğer bu sistem ısı geri kazanımlı olarak tasarlanırsa, iç ünitelerde soğutma yaparken oluşan atık ısısını kullanılmasıyla hidro ünitelerde sıcak su sağlanabiliyor. Bu da tüketimde ciddi avantaj ve tasarruf sağlıyor. Bununla ilgili yapmış olduğumuz referanslardan özellikle tüketim ile ilgili olumlu geri dönüşler almaya devam ediyoruz.

Öncelikle, her sektörde olduğu gibi klima sektöründe de firmaları fiyat değil, müşterisine verdiği değer ve hizmetler birbirinden ayırıyor. Bu doğrultuda müşteri beklenti ve ihtiyaçlarına göre çözümler sunmak çok önemli hale geliyor. Bu dönemde tüm dünyada olduğu gibi pandemi ile birlikte sektörümüzde de sağlık odaklı çözümler öne çıkıyor. Örneğin; havadaki kirleticileri filtre üzerinde tutan Tri-Care Filtre, SPI iyonizer ve PM 1.0 gibi teknolojilerimiz bizi rekabette bir adım öteye taşıyor. Bu filtre teknolojilerimiz ortamdaki zararlı maddelerden güvenle korunabilmeyi sağlarken, tasarımıyla ön plana çıkan ‘IF Design’ ödüllü 360 Kaset Klima’yı sektörle tanıştırdık. Kare ve dikdörtgen tasarımdaki kaset klimalardaki üfleme kanatlarını ortadan kaldırarak ortama 360 derece hava üfleyen bir cihaz geliştirdik. Bu cihaz homojen bir şekilde havayı dağıtarak ortamın iklimlendirilmesini sağlıyor. Diğer yandan tek modülde maksimum kapasiteyi veren 30 HP gücündeki Heat Pump VRF dış ünitemiz, metrekare fiyatlarının çok değerli olduğu projelerde alanı en efektif şekilde kullanmamızı sağlayarak müşterilerimize büyük avantaj sunuyor. Bunların dışında WindFree™ Rüzgârsız İklimlendirme teknolojisiyle hava hızını 0,15 m/s’nin altına düşürerek, ASHREA standartlarına göre ortamda hava hareketi olmadan ortamın serin tutulmasını sağlıyoruz.

 

Samsung’un inovasyon ve Ar-Ge gücünü gösteren WindFree™ Klima ise ortamda rahatsız edici bir rüzgâr oluşturmadan konforlu bir serinlik düzeyi sağlıyor. Hava, yumuşak bir şekilde klima üzerinde yer alan binlerce mikro hava deliğinden dağılıyor. Özellikle bebek/çocuk odalarında da rahatça klima kullanmamızı sağlayan Samsung’un benzersiz rüzgârsız iklimlendirme teknolojisi, klima nedeniyle şikâyetçi olunan tutulma, esinti nedeniyle hasta olma vb. sıkıntıları ortadan kaldırıyor. Böylece rahatsız edici hava akımlarından uzak, kullanıcıları rahatsız etmeden gerçekten konforlu bir iç mekân elde edilmesini sağlıyor. Yeni split klimalarımızda kullandığımız yapay zekâ teknolojisi ise klima kullanım alışkanlıklarınızı öğrenerek iç ortam sıcaklığı, dış hava sıcaklığı, kullanım alışkanlıklarınızı anlık olarak ölçümleyebiliyor ve klimanızı sizin yerinize kontrol ediyor. Böylece elektrik tüketimi ciddi oranda düşürme fırsatı sunuyor. Klimalarımız Wi-Fi erişimi ile Samsung’un SmartThings (Akıllı Ev) uygulaması üzerinden her an ve her yerde kontrol edilebiliyor. Böylelikle kullanıcılar kolaylıkla ortam sıcaklığını değiştirebiliyor, klima ayarlarını yapabiliyor, performansa ve günlük enerji kullanımına ilişkin gerçek zamanlı güncellemeleri ya da gerektiğinde tamir/bakım işlemleri için çözüm önerilerini alabiliyor.”

Önceki İçerik“İklimlendirme sektöründe hibrit cihazlar dönemi başlıyor”
Sonraki İçerikGeçmişten geleceğe KRC Proje