Daikin Türkiye CEO’su Hasan ÖNDER

“inovasyon geleceğin anahtarı ve bunu da ancak Ar-Ge ile yapabiliriz”

“Son yıllarda ürünlerde ve operasyonlarda gerçekleştirilen dijitalleşme faaliyetlerinin sonucu olarak sağlanmak istenen enerji verimliliği, çevreye ve karbon salımını azaltmaya yönelik faaliyetler tartışılmaz hale geldi. Daikin Türkiye olarak ürünlerimizde enerji verimliliği, çevreye değer katma ve teknolojik ürün üretme hedeflerimiz doğrultusunda üretim tesislerimiz ve Ar-Ge yatırımlarımızı arttırdık. Yerli parça kullanım oranımızı artırma çalışmalarımızda milli ekonomiye ve nakliye kaynaklı emisyonların azaltılmasına katkıda bulunuyoruz. Bu sayede ortalama yerlilik oranı yüzde 50’nin üzerine çıkarıldı.  Avrupa Yeşil Mutabakatı’nın 2030 ve 2050 hedeflerini içselleştirmiş olan Daikin Global ve Türkiye Ar-Ge bölümü, doğal gaz yakan ürünlerinde çevreci bir çözüm olabilecek hidrojen yakıt kullanımına yönelik çalışmaları da başlatmış bulunuyor.

Fancoil ünitelerinde geliştirdiği yeni bir inovasyonla FWE-D adı verilen 200 mm’lik modeliyle sektörün en ince fancoil ünitesini ürettik. 2 ve 4 borulu olmak üzere toplamda 18 temel modelde üretilen FWE-D, yatay ve dikey kurulum imkânı veriyor. Son derece sessiz çalışan ürün; bu özelliği ile hastane, otel ve ofis gibi alanların yanı sıra konutlar için de en sessiz ve kompakt seçeneği sunmuş oluyoruz. Sektörde adeta bir devrim niteliği taşıyan R32’li mini VRV 5-S isimli cihaz, yüzde 68 daha düşük küresel ısınma potansiyeli (GWP) değerine sahip R32 soğutucu akışkanı sayesinde hem verimliliği hem de çevreci özellikleri en üst düzeye taşıyor. Bunun yanı sıra çok sayıda yenilik içeren ve yeni geliştirilen mini VRV 5-S serisi, kompakt yapısıyla kurulum esnekliği sağlıyor. 5 düşük ses seviyesinde çalışabilen cihaz asimetrik olarak tasarlanan yeni fanı sayesinde yüksek hava debisi sağlamak için ideal ortam oluşturuyor. Ev akıllı otomasyon ara yüzü ile entegre edilebilen cihaz, opsiyonel olarak Amazon Alexa veya Google Asistan üzerinden online ve sesli kontrol imkânı da sağlıyor.

Ar-Ge merkezine ayrılan bütçemiz 10 yılda 5 kat artarak 2 milyon euroya ulaştı. Ar-Ge yatırımlarımız aralıksız sürecek. Çünkü inovasyon geleceğin anahtarı ve bunu da ancak Ar-Ge ile yapabiliriz. Bu bağlamda 2021 yılı için yüzde 20’lik büyümenin yanı sıra 2025 yılı sonuna kadar 10 milyon euro ek yatırımda bulunmayı ve istihdamı 100 kişiye çıkarmayı hedefliyoruz. Net sıfır karbon ayak izi hedefimize odaklandığımız bu dönemlerde tüm çalışmalarımızı bu hedef doğrultusunda yürütüyoruz. Bizim hikayemiz, geçen 10 yıl için öngördüklerimizi fazlasıyla gerçekleştirmiş olduğumuzu, doğru adımlar attığımızı gösteriyor; bu da ileriye umutla bakmamızı sağlıyor. Bu çalışmalarımızın bir sonucu olarak Turkishtime tarafından hazırlanan ‘Ar-Ge 250’, Türkiye’nin En Çok Ar-Ge Harcaması Yapan Şirketleri araştırmasında 18 basamak birden yükselerek 111’inci sıraya yerleşme başarısı gösterdik. Başarılarımız artarak devam edecek.

Bunların yanı sıra örneğin Daikin Enerji Verimliliği Danışmanlık Hizmetlerimiz ile konut, ofis, ticari hizmet binaları, sanayi tesisleri ve fabrikalarda kullanılan sistemlerin enerji performanslarının analiz ederek yenileme, işletme ve iyileştirme süreçlerine enerji optimizasyonu sağlanmış anahtar teslim çözümler sunuyoruz. Sağlanan hizmetlere ek olarak Esco İş Modeli ve Enerji Performans Sözleşmeleri konularında da hizmetler vererek sürdürülebilirlik konusuna eğiliyoruz.

2021 yılı pandemi koşullarının yarattığı ekonomik ve sosyal değişimler hem günlük hayatımızda hem de iş hayatımızda önemli değişikler getirdi. Bunların bazıları geçici bazıları da kalıcı olarak bizleri dönüştürdü. Son iki yıl bize, uzak gelecek diye gördüklerimizin aslında çok da uzak olmadığını gösterdi. Her alanda Daikin Türkiye olarak yeni koşullara uygun modeller geliştirerek üretim ve insan kaynakları süreçlerimizi en iyi şekilde yönetmeye çalıştık. 2022 yılı, bize birçok konuda daha hazırlıklı olmamız gerektiğini söylüyor. Sadece ülkemizde değil tüm dünyada yaşanan ekonomide ve enerji sektöründeki krizler hammadde ve tedarik zincirinde daha hızlı çözüm yolları bulmamız gerektiği gerçeğini bir kez daha gösterdi. Bu yüzden hem üretim kapasitemizi hem de yatırımlarımızı ülke içinde artırmaya devam edeceğiz. Özellikle tedarik zincir ağımızı birçok farklı bölge ve alanlara kaydırdık. Önümüzdeki yıl satışlarımızın yüzde 65’ni ihracat olarak gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

“Sürdürülebilirlik” önce dünyamız için sonra şirketler için gelecekte de var olma nedenidir. Biz Daikin Türkiye olarak bu konuda maksimum gayreti gösteriyoruz. Karbon ayak izimizi 1,5 yıl içinde yüzde 63 azalttık. GES projemizle Hendek’teki üretim merkezimizin enerjisini buradan elde ederken, sera gazı emisyonlarını da yüzde 63 azalttık. Şu an elektriğimizin yüzde 90’ını güneşten alıyoruz. Dünyada pandemi krizi bitirecek ama başta iklim krizi olmak üzere önemli sorunlar bizi bekliyor. Daikin Türkiye olarak yaşanabilir bir gelecek için sürdürülebilir projelerle her zaman öncü olmak ve bu doğrultuda da ürünlerimizi geliştirmek istiyoruz.

Daikin, globalde 5 yıllık hedeflerle ilerliyor. Daikin Türkiye olarak biz de 2025 yılına kadar olan planlamamızı tamamladık. Bu doğrultuda üretmeye ve yeni değerler yaratmaya devam edeceğiz. Geçen yıla kadar 101 milyon dolar tutarında yatırımımıza ek 53 milyon dolar daha yatırım yaptık. 105 bin metrekare kurulu alana sahip Sakarya Hendek’de bulunan üretim tesisimize geçen yıl 58 bin metrekare daha ekledik. Toplam 163 bin metrekare alanla üretim tesisimizi güçlendirdik. Yürüttüğümüz faaliyetler sonucunda sektörünün en fazla Ar-Ge yatırımı yapan şirketlerinden biriyiz. 2022 yılında da bu yatırımlarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. Bu artış ile birlikte çalışan sayımız da artacaktır. Özelikle son üç yıl içerisinde kadın çalışan sayımızı %81 oranında artırdık. 2025 yılı hedeflerimiz arasına tüm kadın çalışanlarımızın oranını da %45’e yükseltmeyi koyduk.”

Önceki İçerikSon yıllarda yaşadığımız iklimsel olaylar, hepimizi tedbire zorluyor
Sonraki İçerik“2021 yılı, taze havaya olan ihtiyaç ile enerji verimliliğine aynı onda odaklanmamızı sağladı”