Systemair,  Türkiye’yi en güçlü üretim üssü yapmayı hedefliyor

Systemair Türkiye olarak büyük kamu projelerinden özel sektör iş birliklerine kadar geniş bir hizmet ağına sahip olduklarını ve 2021 yılında önemli projelere imza attıklarını söyleyen Systemair Türkiye Genel Müdürü Ayça Eroğlu, yeni dönemde de referans çalışmalar yapacaklarını ifade etti. 25’ten fazla ülkeye gerçekleştirdikleri ihracat oranını yeni ülkelere açılarak daha da büyütmeyi hedeflediklerini söyleyen Eroğlu; ihracatın toplam ciro içindeki oranını yüzde37’nin üzerine çıkardıklarını ve önümüzdeki 5 yıl içinde bu oranı yüzde 50’ye taşımak istediklerini vurguladı. 2021 yılında geçiş yaptıkları yeni santral platformu Geniox VOClean Ekoloji Ünitesi ile önemli bir yatırımı hayata geçirdiklerini belirten Eroğlu, 2021 yılını sektör ve şirket açısından değerlendirirken 2022 yılı hedeflerini de paylaştı.

Endüstri 4.0’a uyumlu fabrika ile üretkenliğini ve ihracat potansiyelini artırdı

 

Pandemi ile yeni bir dünya düzeninin hâkim olduğu 2021 yılında dijitalleşme, geliştirme, değer yaratma ve sürdürülebilir çözümler üretme konuları üzerine odaklandıklarını söyleyen Ayça Eroğlu;“2021 yılı bizim için yeni normale uyum sağlayarak çalışmalara hız verme dönemiydi. Şirketimizin global arenadaki 9 teknik merkezinden biri olarak yeniliklere öncülük edecek yeni teknolojiler üzerine yoğunlaştık. Uzun zamandır dijital alt yapıları üretim hattımıza entegre ediyorduk; 2021’de bu konudaki yatırımlarımızı artırdık. Üretim kapasitesini yenilikçi alt yapılarla birkaç yıl içinde yüzde 100’e çıkarmayı hedeflediğimiz fabrikamızda tercih ettiğimiz teknolojiler, üretkenliğimize ve ihracat potansiyelimize yansıdı ve ciddi bir ivme yakaladık. Bu ivme sayesinde 2021/22 dönemi itibariyle Systemair Grup’un son teknolojiye sahip, yenilenen gövde tasarımıyla dikkat çeken yeni santral platformu Geniox’a geçtik. Yılı genel olarak değerlendirdiğimizde hem iç pazarda hem de dış pazarda yakaladığımız başarıdan oldukça memnunuz” şeklinde konuştu.

 

Geniox VOClean Ekoloji Ünitesi’ni üreten tek ülke Türkiye oldu

 

Endüstriyel mutfak uygulamaları için ürettikleri mutfak filtrasyon cihazı Geniox VOClean Ekoloji Ünitesi ile sektörde önemli bir yeniliğe imza attıklarını söyleyen Eroğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Geniox VOClean Ekoloji Ünitesi ile ilgili tüm çalışmaları Systemair Türkiye olarak biz üstlendik. Ürünümüzün stratejik planlamasından geliştirilmesine, dizaynından pazar araştırmasına kadar Ar-Ge çalışmalarını başarılı bir şekilde yürüttük. Türkiye’de geliştirilip Systemair Grup standardına uygun hale getirilerek grup bazında satılabilir bir ürüne dönüştürdük. Yağlı ve kirli mutfak havasını dışarıya atılmadan önce temizleyerek sağlığa zararlı partiküllerinden ayıran bu teknoloji, özellikle Hindistan ve Pakistan mutfaklarının yaygın şekilde tercih edildiği İngiltere gibi ülkelerde büyük ilgi görüyor. Ülkemizde bu özellikleri barındıran böylesi bir ürünü yerli üretimle sağlayabilen tek üretici olarak hem ülkemizde hem de ihracat pazarlarında büyümesini görmek gurur verici.”

 

2021’de sürdürülebilirlik projelerine ağırlık verdi

 

Şirket olarak topluma ve çevreye fayda sağlama misyonuyla sürdürülebilir bir iş modelini benimsediklerini ve bünyelerinde yer alan çevre mühendisleriyle bu yönde çalışmalara imza attıklarını söyleyen Ayça Eroğlu; “Systemair olarak sürdürülebilirliği bir hedeften ziyade tüm süreçlerimizi yöneten temel bir yaklaşım olarak görüyoruz ve iklimlendirme sektörüyle ilgili her alanda bu yaklaşımı rehber kabul ediyoruz. 2025 yılına kadar tüm ofis ve üretim operasyonlarıyla lojistik süreçlerinden kaynaklanan sera gazı emisyonlarını azaltmayı, tesislerimizin ve operasyonlarımızın enerji verimliliğini artırmayı, iç mekân hava kalitesini enerji verimli çözümlerle iyileştirmeyi, sürdürülebilir malzemeler kullanarak ve yaşam döngüsü perspektifinde tasarımlar yaparak ürünlerin çevresel etkilerini azaltmayı hedefliyoruz. Öncelikle, veri merkezi soğutma ünitelerini pilot ürün olarak seçtik ve veri merkezi soğutma ünitemiz özelinde ISO 14040/44 standartlarına uygun yaşam döngüsü değerlendirmesi çalışmamızı hayata geçirdik. Projemizde İTÜNOVA Teknoloji Transfer Ofisi ile ortak ilerliyor, karbon ve su ayak izimizi azaltmak için çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Çalışmalarımızın AB Yeşil Mutabakat kapsamında gündeme gelen sınırda karbon vergisi uygulamasında soğutma sektörü için referans niteliğinde olacağını öngörüyoruz” sözleriyle sürdürülebilirlik konusundaki kararlılıklarını vurguladı.

 

 

Önceki İçerikSystemair’e Makine Sanayi Ödülü
Sonraki İçerikWavin’den geleceğin binalarına teknolojik çözümler