Friterm ürünleri, Ar-Ge ve inovasyon açısından yine dikkat çekti

Friterm’in ISK- SODEX İstanbul’a her zaman çok önem verdiğini söyleyerek değerlendirmelerine başlayan Friterm İş Geliştirme Müdürü Serdar Tümen, “ISK- SODEX, Avrupa’nın en büyük ve en önemli 4.ısıtma, havalandırma, soğutma ve klima fuarı konumunda bulunuyor. Bu fuara bizim de üye olduğumuz ISKAV Derneği’nin de müdahil olması sebebiyle bizim için çok önemli. Tüm dünyadan müşterilerimizi bu fuara davet ediyoruz. Ayrıca İSİB’in ve İSKİD’in yapmış olduğu alım heyetleri için birçok müşteriyi yurt dışından buraya davet ettik. Bu yıl da yaklaşık 28 müşterimizi bu fuara çağırdık” dedi.

Friterm İş Geliştirme Müdürü Serdar Tümen, “Fuarın ikinci günü, müşterilerimizi fabrikamıza götürüp, ürünler hakkında teknik bilgiler verdik”

Fuarın 4 gününü de ayrı ayrı değerlendiren Serdar Tümen, yorumlarını şöyle sürdürdü: “Fuarın ilk günü oldukça yabancı ağırlıklıydı. Biz de standımıza gelen yerli ve yabancı müşterilerimize ürünlerimizi tanıttık. İkinci gün ise kendi müşterilerimizi fabrikamıza götürdük. Böylece müşterilerimiz fabrikamızı görme imkanı buldular. ISK – SODEX’in şöyle de güzel bir tarafı var: Sadece standınızı göstermiyor, fabrikanıza götürüp fiziki olarak da gezdirebiliyorsunuz.  Ürünleri görebiliyor, dokunabiliyor ve teknik sorular sorabiliyorlar. Bu yönüyle de bizim için oldukça önemli. Üçüncü günümüz de yoğun geçti ancak ilk güne göre daha zayıftı. Pandemi döneminde açıkçası bu yoğunluğu beklemiyorduk. Bu açıdan beklentilerimizin üzerindeydi. Son gün fuarın genelinde çok fazla insan yoktu ama standımızdaki masalarımız yine doluydu.”

“Friterm, sektörde yenilikçi ve öncü bir firma olarak bilinir”

Ürünleri hakkında da genel bilgilendirmelerde bulunan Serdar Tümen, şu cümlelere yer verdi: “Friterm, sektörde yenilikçi ve öncü bir firma olarak bilinir. Liderlik vasfına sahip bir firmayız. Çünkü piyasaya sunduğumuz ürünlerin geneli, ilk defa bizim tarafımızdan pazara kazandırılmıştır. Gerekli Ar-Ge çalışmalarımızı da bu alanda yaparak müşterilerimize sunmaya çalışıyoruz. Bu fuarda da adyabatik pedli kuru soğutucumuz ön plandaydı. Onun dışında paslanmaz borulu amonyak hot gas defrostlu ve karbondioksit sıcak glikollü ürünlerimiz de sergilediğimiz ürünler arasında dikkat çekti. Ayrıca, artık Avrupa’nın önem verdiği enerji verimliliği yüksek, kapasite performansı Eurovent tarafından onaylanmış bataryalarımıza olan ilgi oldukça fazlaydı. Bu ürünlerin tamamı; enerji verimliliği olan, kullanıcılarına elektrik enerjisinden tasarruf sağlayan ürünler. Bizim genel olarak pazarda bulunan ürünlerimizin tamamında bu özellik dikkat çeker.”

“Önümüzdeki yıldan itibaren paslanmaz lamelli ürünlerin imalatına başlayacağız”

Zaten müşterilerimiz paslanmaz borulu ve kasetli ürünleri talep edebiliyorlardı. Gelecek yıldan itibaren paslanmaz ürünlerin imalatına başlayacaklarını söyleyen Serdar Tümen, fuara ilişkin son olarak şu noktalara değindi: “Bu fuarda Ar-Ge bilgi birikimimiz, yine Ar-Ge tarafından geliştirilen ve Eurovent tarafından onaylanan ürün seçim ve tasarım programlarımız ön plandaydı. Biz, çok kısa bir zaman öncesinde ikinci ürün test laboratuarımızı kurduk. Artık, 70 kW’ya kadar su bazlı ürünlerimizi kendimiz test edebiliyoruz. Yine kısa bir zaman önce Bulgaristan’da yaklaşık 2500 metrekare civarında yeni bir fabrika kurduk. Orada da önümüzdeki kısa vadede küçük ürünlerimizi ve bataryalarımızı üretmeyi planlıyoruz. Şu anda Friterm olarak 3 farklı fabrikaya sahibiz. Yazılımlarımızı her zaman güncelliyoruz ve geliştiriyoruz. Ayrıca Friterm’in Dilovası fabrikasındaki ofisimiz de yapılıyor. O da önümüzdeki yıldan itibaren aktif hale gelecek. Bunlar bizim kısa vadedeki hedeflerimiz arasında yer alıyor.

Önceki İçerikPanasonic Thea IQ Multis, Design Turkey ‘İyi Tasarım’ Ödülü’nün sahibi oldu
Sonraki İçerikArçelik CEO’su Hakan Bulgurlu: “Dünyanın geleceği tüketici tercihlerine bağlı”