Derin Mekanik Mühendislik Makine Mühendisi Züleyha ÖZCAN

“Statik ısıtma ve soğutma sistemlerinin yer aldığı çözümler, yeni dönemin en çok talep gören çözümleri oldu”

“2020 yılı başı itibari ile takip ettiğimiz bazı projeler için imza aşamasına geldiğimiz ve yılın iyi geçeceği sinyalleri aldığımız bir başlangıç olmuştu. Ancak mart ayında pandemi nedeniyle beklemediğimiz bir anda gerçekleşen kapanma nedeniyle sözleşmesini yaptığımız bazı işlerimizin de askıya alınması ile bir duraklama dönemine girmiş olduk. 2020 yılı Haziran ayına kadar evde geçirdiğimiz bu dönemde proje takiplerini ve tekliflerimizi evden takip etmeye devam ettik. Haziran ayı itibari ile de askıya alınan işlerimizin devam kararı alındı. Bizim bu dönemde yaşadığımız en büyük zorluk, döviz kurlarındaki artışın getirdiği maliyet artışları, pandemi koşulları nedeniyle zaman zaman ekipte eksilmeler olması gibi durumlar oldu. Ancak bütün bu olumsuzluklara ve artan maliyetlerimize rağmen işlerimizi tamamlayıp teslim aşamasına getirmiş bulunmaktayız. Genel anlamı ile pandemi döneminde inşaat ve buna bağlı mekanik tesisat sektörü tam bir kapanma yaşamadığı için bazı yatırımların ertelenmesi söz konusu olsa da projeler hayata geçmeye devam etti.

2021 yılında sektörün, yine tamamen kapanmadan hatta savunma sanayine yapılan yatırımların hızlanması nedeniyle de çalışmalarına devam edeceğini düşünüyorum. Ancak pandemiden en çok etkilenen yeme içme ve eğlence sektörüne ait yatırımların durması da hepimizin gördüğü bir gerçek. Yeni dönemde artan evden çalışma sistemi ile birçok firma artık ofis alanlarına ihtiyaç olmadığını fark etmiş bulunmaktadır. Ofis binalarında boşalan ofislerin yerine ofis alanına ihtiyaç duyan firmaların aynen konutlarda olduğu gibi müstakil bina tercihlerinin arttığı, konutlarda da müstakil ev projelerinin arttığı ve bu sene de talebe göre bu tip projelerin önümüze geleceğini ön görmekteyiz.

Merkezi olarak kurulan iklimlendirme sistemlerinin pandemi döneminde bulaş riskini etkileyen bir sistem olduğunun fark edilmesi ile birlikte, mekanik tesisat sistemi içinde havalandırma vb. gibi pandemide öne çıkan etmenler için bir merkeze bağlı olmak yerine kendine özgü ve müstakil çözümlere gidildiğini görmekteyiz. Özel kliniklerde hava temizleme cihazları, dezenfeksiyon ve UV lambalı cihazlara olan talep artmıştır. Isıtma ve soğutma sistemlerinde hava hareketinden çok, statik ısıtma ve soğutma sistemlerinin yer aldığı çözümler yeni dönemin en çok talep gören çözümleri oldu. Yeni mühendislik çözümlerinde daha çok taze hava veya açılabilir pencereleri çalışma mekanları taleplerinin de arttığını gözlemlemekteyiz.

Yukarıda açıkladığımız sektörün talepleri,  yeni normalin bizleri getirdiği yeni çözüm yolları ve yeni yatırımların yapılacağı alanları göz önünde bulunduruyoruz. Derin Mekanik Mühendislik olarak 17 yıllık tecrübemiz ve kadromuzla her türlü talep ve değişikliğe ayak uyduracak şekilde kendimizi konumlandırmak için, yenilikleri yakından takip ediyoruz. Firmamızın özellikle endüstriyel tesislerdeki tecrübeleri ile çok sayıda butik (villa, ofis binası vb.) yapmış olmasının bu dönemin ihtiyaçları ile örtüştüğünü düşünüyoruz.”

Önceki İçerikMarmara Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Külliyesi’nin yapımımda Aldağ ürünleri tercih edildi
Sonraki İçerik“Pandemi süreci bireylerin, kurumların hatta ülkelerin eski normallerini değiştirmelerine sebep oldu”