Kuzu Grup Mekanik Grup Şefi Semih ÇALAPKULU

“2021’in üçüncü çeyreğinden sonra ülkemizde inşaat sektörü tekrar hareketlenmeye başlayacaktır”

“Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, Ocak 2021 itibarıyla, Covid 19 salgınından tüm dünyada toplamda 1,8 milyon insan yaşamını yitirdi. Korona virüsü aslında hepimize; ‘Özgürlüğümüzün kıymetini’ bir kez daha hatırlattı. Sağlık bakanımız Fahrettin Koca, 11 Mart 2020 tarihinde, Covid-19 pandemisinin ilk vakası ülkemizde görüldü, açıklaması yaptıktan sonra şantiyelerimizde hızlı şekilde önlemler alındı. Şirketimizin yönetim kurulu kararıyla; şirketimiz, ülkemizin bu zor sürecinde bir nebze elinin taşın altına koymuş, 25 Mart-27 Mayıs tarihleri arasında şantiyemizi durdurarak, tüm personeli izine çıkartmış, böylelikle sürece katkı sağlamıştır. Mevcut önlemlerimizden kaynaklı; projemizde doğal olarak, maliyetler ve termin tarihlerinde ekstra ciddi sarkmalar olmuştur.

Korona virüsü gerçeği; globalde olduğu gibi ülkemizde de yeni projelerin hayat bulmasında uzayan süreçlere sebep oldu. Bu süreci iyi yöneten ülkelerin, karlı çıkacağı aşikardır. Kişisel fikrim: 2021’in üçüncü çeyreğinden sonra ülkemizde inşaat sektörü tekrar hareketlenmeye başlayacaktır. Malumunuz inşaat sektörü, 189 adet sektörün doğru ya da dolaylı yollarda etkilemektedir. Buna paralel ülkemizde üretim tesislerinin çoğalması, olmazsa olmazımız olmalıdır.

Pandemi sürecinde tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hastane inşaatlarında ciddi artışlar gözlemledik. Bunun sonucu olarak özellikle medikal cihaz olarak üretim gösteren yerli ürünler, bunların sarf malzemelerinde ciddi potansiyel görmekteyim. Ayrıca bu artışın özellikle yangın montaj ürünleri için de geçerli olacağını ön görmekteyim. Mevcut hastane yapılarında olmazsa olmazlarından biri de yangın sistemleridir. Sağlık binalarının globaldeki artışına paralel olarak yangın sistemindeki komponentlerin artışını göreceğiz.

SeaPearl Ataköy projemizin dördüncü etabı olan, hastane işimizin kaba inşaat işini bitirdik, tüm gücümüzle mekanik, elektrik, ince işler ve otomasyon işlerine başladık. 2022 yılının ikinci çeyreğinde kadim şehrimiz İstanbul’umuza, uluslararası standartların üstünde yapmayı planladığımız, projeyi bitirmeyi hedeflemekteyiz. Böylelikle halkımıza bu güzel hastanemizle, yüksek kalitede sağlık hizmeti sunmayı planlamaktayız.”

Önceki İçerik“Piyasada ‘güvensizlik’ duygusunun anormal oranda arttığını net olarak gözlemekteyiz”
Sonraki İçerik“Covid-19 ve pandemi süreci, hepimizin yaşam koşullarını ve tarzını tekrar gözden geçirmek konusunda bir uyarı şeklinde algılanmalıdır”