Systemair HSK Genel Müdürü Ayça EROĞLU

 

“2020 yılı içerisinde Systemair HSK’da 8 milyon TL’nin üzerinde Ar-Ge harcaması yaptık”

 

“Systemair HSK olarak, Dilovası’ndaki yeni nesil fabrikamızla birlikte Ar-Ge departmanımızı genişletirken test alanımızı ve alt yapımızı geliştirdik. Systemair HSK Dilovası Ar-Ge merkezimizde klima santrallerinin performanslarını üretim alanındayken ölçebilmeyi ve uluslararası standartlara uygun üretim yapabilmeyi mümkün kılan ‘Klima Santrali Performans Test ve Ölçüm Odası’ bulunuyor. Burada klima santrallerinde ‘Şahitli Test’ imkânı sağlıyoruz. Türkiye’de gerek klima imalat sanayisinde gerekse üniversite ve araştırma kurumları kapsamında bir ilk olan bu test odası sayesinde, iş ortaklarımız satın aldıkları ürünü fabrikadan çıkmadan çalışır ve istenen değerleri sağlar durumda görebiliyor. Buradaki mekanik imkânların yanında yazılım altyapımızı da üst düzeye taşıdık. Böylelikle en karmaşık ürünleri dahi standart bir şekilde üretebiliyoruz.

Yeni nesil klima santrali seçimi yazılımı olan Airware PRO’yu Türkiye’deki Ar-Ge merkezimizde geliştirdik. Devrim niteliğinde olan ‘Klima Santrali Seçim Programı Airware’, en doğru teknik çıktı ve 3 boyutlu çizim verebilen bir program. Geçmişte klima santralleri tüm komponentlerin tek tek seçilmesi yoluyla tasarlanıyordu ve bu işlem hem zaman alıyor hem de hesapların doğruluğu, seçen kişiye göre değişkenlik gösteriyordu. Bu konuya çözüm sunan Airware teknolojimizi yıllar içinde geliştirmeye devam ettik. 2013 yılında web tabanlı çalışan Airware Web Seçim Programı ve ardından Airware ailesinin son ve en gelişmiş üyesi olan Airware PRO’yu sektörün kullanımına sunduk. Airware PRO sayesinde seçilen klima santralleri henüz üretilmeden 3 boyutlu olarak modellenerek ve tüm teknik özellikleri gömülmüş bir şekilde projelere giriyor ve tesis sanal olarak yaşatılıp izlenebiliyor. Bu öncü çalışma, global Systemair organizasyonuna da ilham kaynağı oldu.

Systemair, global çaptaki başarısını Ar-Ge yatırımları ve çalışmalarıyla her sene katlayarak artırıyor. Türkiye, İsveç, Kanada, Amerika, İtalya, Fransa, Hollanda, Norveç, Almanya, Danimarka, Hindistan gibi çok sayıda ülkede 9 teknoloji merkezi ve 23 teknik grubu bulunan Systemair, her yıl tüm teknik merkezlerinde gerçekleştirdiği stratejik ürün planlama çalışmalarıyla yeni ürünler geliştirmek için çalışıyor. Türkiye Ar-Ge merkezi olarak, termal testler, akustik testler ve hava akış testleri için İsveç, İtalya, Fransa ve Slovakya’daki test ekiplerimizle de birlikte çalışıyoruz.

Sektörün sayılı Ar-Ge merkezlerinden olan Systemair HSK Dilovası Ar-Ge merkezimiz ile son dönem çalışmalarımızda dijitalleşmeye ağırlık veriyoruz. Hem Türkiye’deki hem de global çaptaki başarımızı, Ar-Ge yatırımlarımız ve çalışmalarımızla her sene katlayarak artırıyoruz. Yetkin Ar-Ge kadromuzla yol aldığımız laboratuvar alt yapımız; sürekli yeni modüllerin eklenmesi, farklı standartlara göre sağlanan test ekipman ve sistemlerinin büyütülmesiyle devamlı gelişiyor. Ar-Ge’ye yaptığımız yatırım tutarları da her geçen gün artıyor. Gerek kişi sayısı gerekse yatırım tutarı olarak belirli oranlarda büyüme sadece Ar-Ge merkezi olan Systemair HSK’da değil Systemair global tarafında da belirlenen metriklerle takip ediliyor.

2021 yılında da pandemi döneminde hızla çözüm sağladığımız acil durum hastanesi gibi kamu iş birliklerine devam ederek toplum sağlığı için çalışacağız. Mekânların iç hava kalitesini artırıp onlara taze ve temiz hava sağlama misyonumuz doğrultusunda insana, çevreye ve topluma duyarlı, yenilikçi ürünlerimizle kapalı mekânlara taze hava sağlamaya ve elbette taze hava akımı kampanyamız kapsamında kamuoyunu bilinçlendirmeye devam edeceğiz. 2020 yılı itibarıyla ağır sanayi, gıda, petrokimya, endüstriyel mutfak, veri merkezleri ve ilaç sektörlerine odaklanmaya başladık. Özellikle endüstriyel mutfak uygulamaları için ürettiğimiz mutfak filtrasyon cihazı VOClean’e olan talep gün geçtikçe artıyor. 2021 yılında diğer alanların yanı sıra bu alana da odaklanmayı sürdüreceğiz ve VOClean’ın yaygınlığını daha da artırmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Sadece 2020 yılı içerisinde Systemair HSK’da 8 milyon TL’nin üzerinde Ar-Ge harcaması yaptık. 2021 senesinde de Ar-Ge yatırımlarımıza hem insan kaynağı olarak hem de yeni yatırımlar ekleyerek devam edeceğiz. Veri merkezi soğutma sistemleri alanındaki bilgi birikimimizi bu sene global çapta bir yatırıma dönüştürerek çözümlerimizi ve Ar-Ge çalışmalarımızı üst seviyelere çıkarmayı hedefliyoruz. Dilovası’ndaki fabrikamız, ‘Systemair Grup içerisinde son teknolojiye sahip en modern üretim tesisi’ unvanını açıldığı günden beri koruyor. 2021 yılında bu unvanımıza ‘HVAC sektöründe Avrupa’nın son teknolojiye sahip en donanımlı ve AMCA 2010’a uyumlu test laboratuvarı’ sıfatını da eklemeyi amaçlıyoruz. Yaklaşık 15 milyon TL’nin üzerindeki test laboratuvarı yatırımımızla, uzun yıllardır sağladığımız testleri artık daha verimli bir şekilde gerçekleştireceğiz. Aynı zamanda veri merkezi soğutma sistemlerinin olmazsa olmazı olan fabrika çıkışı testlerini de kendi bünyemizde gerçekleştirerek iş ortaklarımıza eksiksiz ürün ve hizmet sunacağız. Veri merkezi soğutma cihazlarının testlerini gerçekleştirebilen, Avrupa’daki en modern ve yüksek kapasiteli test laboratuvarı olma özelliği ile bu tesis, Türkiye olarak üretim tesisimizin stratejik konumuyla dünya genelindeki veri merkezi soğutma çözümlerine yeni bir soluk getirecek.”

Önceki İçerik“Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanıldığı ürünleri, tüm pazarlarda daha fazla görmek istiyoruz”
Sonraki İçerikDaikin, Daikin App ile yetkili servislerini güçlendiriyor