Aksa Şömine, soba ve kuzine satışlarındaki artışa dikkat çekti

 

Koronavirüs sürecinde evden çalışmanın giderek ağırlık kazanması, eğitimin evlerden sürdürülmesi ve yeniden getirilen sokağa çıkma yasaklarıyla evlerde bir dönemin demir başı olan sobalar da geri geldi. Doğal gaz ve elektrikle ısınmaya kıyasla daha verimli ve tasarruflu olarak gösterilen sobalar, gelişen teknolojinin etkisiyle kimlik tazeleyerek yeniden evlere girdi. Pandemiyi yazlıklarında geçirenler ile sokağa çıkma yasaklarıyla bahçe ve balkonlarından çıkmak istemeyenlerin etkisiyle soba ve kuzineye talep fırladı.

Koronavirüs, yaşamın tüm alanlarında köklü değişimler yaratmayı sürdürüyor. Yeni getirilen sokağa çıkma yasakları, soğuyan havaların da etkisiyle evlerde alternatif ısınma modellerini gündeme getirdi. Bu dönemde evden çalışmanın giderek ağırlık kazanması, eğitimin evden sürdürülmesi gibi nedenler de farklı ısınma ihtiyaçları doğurdu. Gelişen teknolojiyle birlikte fonksiyonel kullanım sağlayan soba ve kuzineler, yeniden evlerimize girdi.

 

Isınmanın yanı sıra dekorasyon öğesi olarak da evlerimizde yer edinmeye başlayan soba ve kuzine satışlarındaki artışın son bir ayda neredeyse yüzde 50’ye uzandığını vurgulayan Aksa Şömine Yönetim Kurulu Başkanı Engin Derya Kılıç, konuya ilişkin şu açıklamada bulundu: “Pandemi, sunduğu tasarruf ve yarattığı nostalji ile bir ısınma ve dekorasyon aracı olarak sobayı yeniden evlerimize kazandırdı. Eskiden daha çok kırsal kesim tarafından tercih edilen sobalar, şehre indi. Isıya dayanıklı camdan üretilen şömine sobalar ile kuzineler, satışlardan en büyük payı alıyor. Bu sobalar ısınmanın yanı sıra evlerde gerçek bir şömine atmosferi yaratıyor. Kuzinelerin üst ve fırın kısımları her türlü yemek yapımında kullanılabiliyor. Bu özellik de talebe yön veriyor. Bu soba çeşitleri odun soba kategorisinde yer alıyor. Kullanımlarının kolay ve temiz olmasının yanı sıra, ısıyı uzun saatler boyunca muhafaza etmeleri gibi özellikleriyle de pratik ve tasarruflu kullanım sağlıyor.”

Aksa Şömine Yönetim Kurulu Başkanı Engin Derya Kılıç: “Şömine, lüks olmaktan çıktı”

 

Bir dönemin lüksleri arasında yer bulan şöminenin pandemi ile oluşan izole yaşam trendinin bir parçası olarak görülmeye başlandığına dikkat çeken Kılıç, “Son yıllarda doğal gaz fiyatlarındaki yükselişin etkisiyle şömineye yönelik bir talep oluşmuştu. Pandemi bu talebi tetikledi” dedi. Şömine kurulum maliyetlerinin 15 bin TL’den başlayıp 100 bin TL’ye kadar çıkabildiğini belirten Kılıç, “Evlerin içinde ve bahçede şömine kurulumuna yönelik talepte ciddi bir sıçrama var. Eskiden evde çok yer kaplayan, hantal görünüm sunabilen şömineler, fonksiyonel, az odun tüketimi ile çok ısı veren, sertifikalı ve güvenlikli oldukları için rağbet görüyor. Dekoratif açıdan da duvara giydirilen, tamamı cam kaplı modelleriyle de hem yer kaplamıyor hem de farklı ambiyanslar yaratıyor. Yılbaşını evlerimizde geçirecek olmamız da talebi daha da hareketlendirdi. Bu ayın başından beri siparişler daha da hız kazandı” diye belirtti.

 

“Piknikler, odunlu seyyar fırınlar ile evlere taşındı”

 

Pandeminin başladığı ilk günlerden bu yana popüler hale gelen evde ekmek yapımı, yeniden başlayan sokağa çıkma yasaklarıyla birlikte farklı bir boyuta taşındı. Yeni yasakların, evde ekmek yapımının fırın ürünlerini kapsayacak şekilde giderek yaygınlaştırdığının altını çizen Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu durum, odunlu seyyar fırınlara yönelik bir talep oluşturdu. Bahçe ve balkon kullanımına uygun olan odunlu seyyar fırınlar, mutfak ile bahçe ve balkonu birleştiriyor. Pandemi öncesinde nadir olarak satılan bu ürünler, özellikle müstakil evlerde, villalarda yaşayanlar ile yazlıklarında kalanlar tarafından talep ediliyor. Yaklaşık 100 kg ağırlığında olmalarına rağmen, tekerlekleriyle kolaylıkla taşınabilir olmaları nedeniyle pratik bir kullanım sağlıyor. Az odunla ısısını uzun süre muhafaza edebilen yeni nesil seyyar fırınlar ile piknikler de evlere taşındı.”

Önceki İçerikAFS’den menfez soğuklarına ekonomik ve güvenilir çözüm
Sonraki İçerikAtlas Copco Kompresör Tekniği’nden “Doğru boyutta kompresör seçmenin önemi ve ilk 3 adımı”