Systemair HSK Genel Müdürü Ayça EROĞLU

 

“Dünyanın yüzde 3’lük ihracatını iklimlendirme sektörü gerçekleştiriyor ve bu oranın yüzde 5’e çıkmasını hedefliyoruz”

 

“1974 yılında İsveç’te kurulan Systemair’in dünya çapında üretimini gerçekleştirdiği ürünler arasında başta klima santralleri olmak üzere fanlar, hava dağıtım ekipmanları, hava perdeleri ve soğutma ürünleri yer alıyor. Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika, Orta Doğu, Asya ve Güney Afrika’da konumlanarak 50 ülkede faaliyet gösteren Systemair, 20 ülkede 27 fabrikasında 6 bin 500 kişiye istihdam sağlıyor. Dünya genelindeki 13 klima santrali fabrikasıyla Avrupa’da klima santrali pazar lideri olan Systemair, fan ve hava dağıtım ekipmanlarında da dünyada ilk 3 marka arasında yer alıyor.

Systemair HSK olarak; Türkiye’de 400’e yakın çalışanımızla faaliyetimize devam ediyoruz. Şehir hastaneleri, acil durum hastaneleri, fabrikalar, alışveriş merkezleri, havalimanları, endüstriyel tesisler gibi dev projelerin iklimlendirmesini sağlayan Türkiye’deki klima santralleri sektöründe yaklaşık son 10 yıldır pazar lideriyiz. Ürün gamımızda; klima santralleri, fanlar, hava dağıtım ekipmanları, hava perdeleri ve soğutma ürünleri yer alıyor. Bu ürünlerimizle konut havalandırması, konfor uygulamaları, endüstriyel uygulamalar, hijyenik uygulamalar, enerji verimli havalandırma, soğutma, otopark havalandırması, renovasyon projeleri, otomasyon, yangın güvenliği ve tünel havalandırması gibi pek çok farklı alanda çözüm sunuyoruz.

İhtiyaca yönelik yoğun mühendislik gerektiren projelerde, çalışma anlayışını bir üst seviyeye taşıyarak coğrafi şartlara göre farklı çözümler üretiyoruz. 2018 yılında, ulusal projelerdeki başarılarımızı uluslararası arenaya taşımak amacıyla daha önce Hadımköy’de konumlanan fabrikamızın yerine kapasiteyi 2,5 katına çıkararak en üst düzeyde teknolojik yatırımlarla Dilovası fabrikasını hayata geçirdik. Bu yeni nesil fabrikamız, Türkiye’de “Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik” anlamına gelen LEED Gold sertifikasyonunu almayı başaran ilk klima santrali fabrikası olma özelliğini taşıyor. Yaklaşık 28 bin metrekare alana kurulu fabrikamız, yılda 4 bin 500 adet klima santrali üretim kapasitesine sahip. Bu fabrikamızla iç tedariğin yanı sıra ihracata da odaklanıyoruz ve şu anda iklimlendirme ürünlerimizi 25 ülkeye ihraç ediyoruz. Şu anda Systemair HSK olarak operasyonel verimliliği ve uluslararası standartlara uygun ürünler üretme kapasitemizi maksimuma çıkarmış durumdayız.

Sektörün sayılı Ar-Ge merkezlerinden olan Systemair HSK Dilovası Ar-Ge merkezimiz ile son dönem çalışmalarında dijitalleşmeye ağırlık veriyoruz. Aldığımız ödüller de başarılarımızı kanıtlıyor. 2019 yılında Kocaeli Sanayi Odası’nın “Çizgi Üstünde 12. Yıl Sektörel Performans Değerlendirme Ödül Töreni”nde Marmara Bölgesi Makine Sanayi Büyük Ölçekli Kuruluş Ödülü’ne de lâyık görülmüştük. Son olarak ise 2019 yılında İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) tarafından iklimlendirme sektöründe Türkiye’nin en çok ihracat yapan 3. şirketi olarak İhracat Ödülü’ne lâyık görüldük. Son 10 senedir kendi sektöründe ihracat ödülü alan ilk üç firma arasında yer alıyoruz ve bu ödülü en çok klima santrali, rooftop ve fancoil ihracatı yapan 3’üncü firma olarak aldık.

Önemli ulusal ve uluslararası markalarla olan iş birliklerimizin yanı sıra kamu alanında öne çıkan referans projelerimiz de bulunuyor. Sunduğumuz yenilikçi çözümlerle sadece iç pazarda değil ihracat yaptığımız ülkelerde de kritik öneme sahip, prestijli projelerin tercih edilen ve güvenilen bir çözüm ortağıyız. Aynı zamanda hem Türkiye’deki hem de global çaptaki başarımızı Ar-Ge yatırımlarımız ve çalışmalarımızla her sene katlayarak artırıyoruz. Sadece 2019 yılı içerisinde Systemair HSK’da 1,5 milyon TL’nin üzerinde Ar-Ge harcaması yaptık. İnovatif ürün ve sistemlerimiz,  hem sektörde hem de ihracatta bizi öne taşıyor. 2020 yılından itibaren ihracat faaliyetlerimizi Orta Doğu ve Türki Cumhuriyetlere yoğunlaştırdık ve aynı zamanda Avrupa pazarındaki payını da artırmaya başladık. 2020’de pandemi, tüm dünyayı ve sektörümüzü de etkiledi ancak iklimlendirme ve iç hava sağlığı da aynı oranda önem kazandı. Biz de sorumluğumuzun farkında olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Pandemi açısından önemli çalışmalara imza attık ve 45 günde tamamlanan Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesi’nin yanı sıra, Kıbrıs Pandemi Hastanesi, Azerbaycan Pandemi Hastanesi ve Hindistan’daki Covid-19 aşısını yapan bir fabrikaya iklimlendirme cihazlarımızı verdik.

İklimlendirme, ülkemizde önemli ihracat yapan sektörlerden biri arasında yer alıyor. Türkiye olarak dünya ihracat sıralamasında 32. sırada olsak da iklimlendirme sektörü olarak 25. sıradayız. Dünyanın yüzde 3’lük ihracatını iklimlendirme sektörü gerçekleştiriyor ve bu oranın yüzde 5’e çıkmasını hedefliyoruz. Sektör olarak bu sene itibarıyla ihracat hedefimiz 5 milyar dolardı. Sanayi, geçen yılın ağustos ayından bu yılın aynı dönemine oranla yüzde 15 kadar düşerken iklimlendirme sektörü sadece yüzde 2,5 oranında düşüş gösterdi. Bu da hastaneler, konfor ve endüstriyel alanlardaki Covid-19 etkisinden kaynaklanıyor. Sektör ihracatı, 2020’nin ilk üç ayında yüzde 3 artarken sekiz ayda yüzde 6 azaldı ancak yılın son çeyreğini oldukça pozitif yönlü görüyoruz. Sektörümüzde ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 99, bu da sektörümüzün cari açık vermediğini gösteriyor. Hem sektörümüz hem de ülke ekonomisi için ihracat oldukça önemli… Biz de sektörün öncü markası olarak hem global arenada ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek hem de ekonomiye katkı sağlamak için ihracat odağıyla çalışmaya devam edeceğiz. Önümüzdeki dönemde altyapı projelerinin, ofislerin, okulların, ticari binaların ve endüstrilerin sayısının artması nedeniyle iç mekân hava kalitesini korumak için havalandırma cihazlarına olan talebin artması bekleniyor. Sağlık faktörüyle birlikte yenilenebilir enerjiler, hibrit sistemler ve düşük enerji tüketimli sistemlere doğru genel bir yönelim bulunuyor. Tüm bu nedenlerle iklimlendirme sektörünün de önemini artıracağına ve büyümesini sürdüreceğine inanıyoruz. Sektörün lider firmalarından biri olarak hem Türkiye’de hem de ihracat pazarlarımızda inovatif ürün ve çözümlerimizle temel misyonumuz “mekânların iç hava kalitesini artırıp insanlara taze ve temiz hava sağlamak” doğrultusunda çalışmaya devam edeceğiz. 2023 yılına kadar ihracat oranımızı yüzde 45’ten yüzde 70’lere çıkarmayı hedefliyoruz.”

Önceki İçerik“Birçok ülkenin yerli üretimi geliştirme politikaları sebebiyle artık ihracat yapmak da gün geçtikçe zorlaşıyor”
Sonraki İçerik“Küresel ticaretteki yerimizi ihracat oranlarını artırarak koruyabiliriz”