KAS, artık AEO Sertifikası sahibi

 

Kas, dünyanın 46 ülkesinde aynı statüye sahip firmalar ile ”Uluslararası Güvenli Ticaret Ağı” oluşturmasına imkan sağlayacak ”Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası”nı almaya hak kazandı.

 

Globalde ‘Authorized Economic Operator’ (AEO) olarak adlandırılan küresel bir sistem olan Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü, esas olarak güvenli arz zincirinin oluşturulmasını, bununla birlikte de gümrük işlemlerinin basitleştirilmesini ve kolaylaştırılmasını amaçlıyor. Bu kapsamda yetkilendirilmiş yükümlü kavramı; geleceğin uluslararası dış ticaret yapısının ana unsurlarından bir tanesini oluşturuyor. Yetkilendirilmiş Yükümlü Sistemi’nin öncelikli amacı; güvenli arz zincirlerinin oluşturulmasını sağlamaktır. Temel anlamda, Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü sahibi bir ihracatçı, taşımacı ve ithalatçı bir zincir oluşturuyor ve zincirin her halkasında, farklı yetkilendirilmiş yükümlü programları kapsamında olsa bilye, ‘zincir’ güvenli olarak kabul ediliyor.

Resmi tanıma göre yetkilendirilmiş yükümlü; gümrük yükümlülüklerini gerektiği gibi uygulayan, kayıt sistemi düzenli ve izlenebilir olan, mali yeterlilik, emniyet ve güvenlik standartlarını karşılayan, oto kontrolünü gerçekleştirebilen güvenilir şirketlere gümrük uygulamalarında bazı kolaylık ve imtiyazlar sağlayan uluslararası bir statüyü ifade ediyor.

Önceki İçerikGrundfos, akıllı şehir uygulamalarında su yönetiminin altını çizdi
Sonraki İçerikODE Yalıtım’ın ihracattaki başarısı ödüle layık görüldü