Grundfos, akıllı şehir uygulamalarında su yönetiminin altını çizdi

 

Dünya genelinde küresel ısınmaya bağlı yaşanan şiddetli kuraklıklar ve kentlerin önlenemez nüfus artışı çok önemli bir problemi daha beraberinde getiriyor: Su Krizi… Grundfos Türkiye ve Orta Asya Genel Müdürü Burak Gürkan konu hakkında şu açıklamada bulundu: “Yakın gelecekte yaşanması beklenen su krizi ve bu krize bağlı sorunlar için özellikle kent planlamalarında suyun yönetimine dikkat etmek ve inovatif dijital çözümler kullanmak oldukça önemli. Geliştirilen teknolojileri kent yaşamının planlanmasına entegre etmek, su krizine çözüm olacağı gibi aynı zamanda artan enerji ihtiyacına paralel enerji verimliliği de sağlayacak.”

Kentlerdeki önlenemez nüfus artışının yanı sıra tüm dünyayı çevreleyen iklim değişikliği tehlikesi nedeniyle yaşanılacak kuraklık, alt yapı eksikliği nedeniyle meydana gelen seller, deniz suyu yükselmeleri kentlerin geleceğini tehdit ediyor. Yaklaşık 6 milyar insanın 2050 yılında kentlerde yaşayacağı tahmin ediliyor. Başta iklim değişimi ve nüfus artışı olmak üzere yakın gelecekte su konusunda yaşanılacak krizleri önlemek için kentlerin akıllı şehir teknolojilerine adaptasyonuna ve bu yaşam alanlarında su yönetimi konusunda yeni teknoloji çözümlere ihtiyaç duyuluyor.

 

Grundfos Türkiye ve Orta Asya Genel Müdürü Burak Gürkan, “Dünyada 4 kentten biri su sıkıntısı çekiyor”

 

Birleşmiş Milletler raporlarına göre gelecek 30 yıl içinde kentlerin su ihtiyacında %50-70 oranında artış beklenirken, bu kentlerin büyük bir kısmında bugün bile temel yaşam fonksiyonu olan suyun temininde zorluk yaşanıyor. İklim değişikliğinin neden olacağı kuraklık ve su taşkınları gibi afetlerin önüne geçmek için akıllı kent planlamalarında su iletim konularına öncelik verilmesi gerekiyor. Suya erişimin insanların temel hakları olduğunu belirten Grundfos Türkiye ve Orta Asya Genel Müdürü Burak Gürkan, “Grundfos olarak dünyadaki su sıkıntılarına çözüm geliştirme motivasyonuyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz ve tüm dünya için su çözümleri geliştiriyoruz. En küçük köylerden en yüksek gökdelenlere kadar içme suyu temini, atık suların arıtılması ve bu sayede insanların yaşam kalitelerinin arttırılması amacıyla hizmet veriyoruz. Amacımız suyu herkese ulaştırmak” dedi.

“Türkiye, su stresli bir ülke”

Kişi başına yıllık 5.000 metreküpten fazla su potansiyeli olan bir ülke, “su zengini” olarak kabul edilirken; kişi başına 1.000 ila 1.700 metreküp su düşen bölgeler ise “su stresli” olarak biliniyor. Dünyadaki diğer ülkelere kıyasla Türkiye, kişi başına kullanılabilir su miktarı açısından su sıkıntısı çeken ülkelerden biri olarak göze çarpıyor. Türkiye’ye düşen ortalama yağış miktarını değerlendiren Burak Gürkan: “Türkiye’nin 643 mm ile dünya ortalamasının oldukça altında olduğu görülüyor. 2015 yılında 1.422 metreküp olarak hesaplanan kişi başına düşen su miktarı, 2017 yılı itibariyle, 1.386 metreküp olarak hesaplandı. 2023 yılında 87 milyon nüfusa sahip olması beklenen “su stresli” Türkiye’nin, 2023 yılındaki su potansiyeli 1.289 m3/kişi seviyesine düşeceği öngörülüyor” dedi.

“Suyu yönetmek için akıllı çözümler şart”

 

Gelecek nesillere sürdürülebilir bir kent bırakma amacıyla geliştirilen akıllı kentlerde üzerinde durulması gereken en önemli konu ise; suyun yönetiminin en etkin şekilde planlanması olarak öne çıkıyor. Bu yeni yerleşim yerlerinde suyun teknoloji ile entegrasyonunun oldukça önemli olduğunu söyleyen Burak Gürkan: “Yoğunlaştığımız temel düşünce en az enerji kullanımı ile en etkili ve kayıpsız su dağıtımını gerçekleştirmek. Türkiye’de eski nesil pompalar aracılığıyla tüketilen enerji miktarı oldukça yüksek. Akıllı teknolojilere geçmek enerji verimliliği ve tasarruf için şart. Burada yapay zeka ile çalışan su çözümleri öne çıkıyor. Grundfos olarak geliştirdiğimiz yapay zeka ile çalışan akıllı pompalar sayesinde kentlerin su alt yapılarının dijital ikizlerini çıkarıyoruz. Böylelikle su kayıp ve kaçakları önceden belirlenebilirken aynı zamanda kullanılan enerji miktarını minimalize edebiliyoruz. Dolayısıyla da enerji maliyetinde %85’e varan tasarruf elde ediyor, su kayıp ve kaçaklarının önüne geçiyoruz” dedi.

Önceki İçerikE.C.A., Güven İslamoğlu ile Yeşil Doğa Programı’na sponsor oldu
Sonraki İçerikKAS, artık AEO Sertifikası sahibi