GF Hakan Plastik Ürün ve Pazarlama Direktörü Hüseyin ÜNLÜYOL

Plastik boruların kullanımının hemen her alanda giderek yaygınlaştığını gözlemliyoruz”

“Bildiğiniz gibi GF Hakan Plastik, plastik boru sektöründe hizmet veren bir marka. Ürün gruplarımızda yeralan boru sistemlerimiz, ısıtma-soğutma sistemleri, klima sistemleri, endüstriyel soğutma sistemleri gibi pek çok alanda kullanımı yüksek olan ürünler. Plastik boruların kullanımının hemen her alanda giderek yaygınlaştığını gözlemliyoruz. Bunun nedenlerini plastik boruların hijyen, dayanıklılık, korozyona uğramama, sızdırmazlık ve bakım kolaylığı gibi özelliklere sahip olması şeklinde sıralayabiliriz.

 

Ayrıca bünyesinde bulunduğumuz Georg Fischer’in geçtiğimiz yıllarda dünyanın önde gelen yaşam döngüsü envanter veri tabanı olan Ecoinvent’e yaptırmış olduğu bir araştırma var. Bu araştırma sonucuna göre, boru üretiminde daha yaygın olarak kullanılan malzemeler karşılaştırıldığında, plastik boru kullanımında karbondioksit emisyonlarında tasarruf sağlanabileceği ortaya koyulmuş durumda. Araştırma sonucunda tamamen plastik çözümlerin, geleneksel malzemeler kullanılan diğer boru sistemlerinden daha hafif olması nedeniyle karbonun kapladığı alan üzerinde olumlu bir etki yarattığı görülüyor. Bu da daha düşük karbon emisyonu ile çevrenin korunması yönünde olumlu bir fayda sağlıyor. Son yıllarda iklim değişikliği nedeniyle yaşadığımız sorunların artmaması; iklim değişikliğinin etkilerinin azaltılması yönünde bu konulara da hassasiyetle yaklaşmamız gerekiyor.

 

Pazar ihtiyaçları doğru tanımlanarak geliştirilmiş olan yeni ürünler, doğru lanse edildiği taktirde, her zaman saha uygulamalarında tercih edilebiliyor. Doğru lansman ile kastedilen, ürünün kullanıcıya olan ek faydaları, maliyet avantajı, kullanım kolaylıkları ya da eşsiz taraflarının doğru tanımlanması olarak özetlenebilir. Fayda-maliyet oranı mutlaka kullanıcılar tarafından değerlendiriliyor olup, bu bağlamda yeni ürünlerin pazarda doğru noktaya konumlandırılması ve beklentilerin bu gerçeğe göre kurgulanması gerekiyor.

Biz 2019 yılı sonlarında PP-RCT ürününü GF Aquasystem ailesine ekledik. PP-R ürünümüzle birlikte PP-RCT klima sistemlerinde tercih edilen ürünler. Özel bir kristallenme işlemi uygulanan (ß-nucleation) PP-RCT boru sistemi, bina içi su tesisatlarında daha yüksek sıcaklıklarda ve daha yüksek basınç altında çalışma imkanı sunuyor. Aynı sıcaklık ve basınç koşullarında, PP-R sistemlere göre daha ince cidar yapısı (et kalınlığı) ile yüksek dayanıklılığa sahip PP-RCT borular, daha geniş iç çap ile daha yüksek akış performansı yakalıyor. Ayrıca, ince cidarlı ürünlerin kullanılmasıyla, toplam mekanik tesisat ağırlığının daha hafif olmasına da katkıda bulunuyor.

Bu yıl üzerinde durduğumuz yeni ürünümüz yerden ısıtma sistemi, enerjinin verimli kullanılması açısından son derece önemli.  Isı pompası, güneş enerjisi gibi alternatif ısıtma sistemleri ile de uyumlu olması açısından da avantaj sunan sistemimiz, standartlara uygun şekilde üretilip, uygun şartlarda ek parça bulundurmadan döşenmesi durumunda bina ömrü ile eşdeğer kullanım ömrü sunuyor.

Bu yıl GF’den ürün grubumuza eklediğimiz GF COOL FIT 4.0, özellikle endüstriyel alanlarda kullanım için geliştirilmiş bir ürün. Soğutma suyunun taşınmasında korozyona uğramayan ve yoğuşma oluşturmayan COOL-FIT 4.0 ürün grubu, 40 mm’lik yüksek yalıtım özelliği olan izolasyon ile kaplı PE100 boru, ek parçaları ve vana gruplarından oluşuyor.  Plastik tasarımı ile %100 bakım gerektirmiyor. Metal boru sistemlerine göre %65 daha hafif ve elektrofüzyon tekniği ile %50 daha hızlı montaj yapılabiliyor.

Son dönemde yalın üretim çalışmalarına ağırlık verdik. Yalın kültürü tabana yaymak ve tüm organizasyonu yalın anlamında aktive etmeyi amaçladık. Bu konudaki çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 2020 yılı içerisinde lojistik anlamda bir yatırımımız oldu. Ankara dağıtım merkezimizi açtık. Buradan ortalama 320 ton ürün ile günlük minimum 5 araç yükleme kapasitesi ile çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bizim için müşteri memnuniyeti ön planda. Büyüyen dünya konjonktüründe müşterilerimize sevkiyat hatalarını minimize etme, daha hızlı malzeme tedariği sağlama gibi hedefler üzerinde duruyoruz.”

Önceki İçerikCOPA Endüstriyel Ürünler ile Yapıloji ortaklık anlaşmasını imzaladı
Sonraki İçerik“Yüksek verimli ürün kullanımının artmasından dolayı yenileme pazarı da hızla büyüyecektir”